تعداد بازدید : ۵۵۳۱
کد خبر : ۲۰۹۹۹۱
کم لطفی دولت در حق این پتروشیمی؛
۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
شرایط حاکم بر صنعت پتروپالایشی کشور به گونه‌ای است که مصرف کنندگان خوراک مایع با مشکل تأمین به میزان مورد نیاز و افزایش هزینه‌های تولید مواجه هستند اما؛ با همه این اوصاف، انتظار بر این است «شاراک» مسیر سال گذشته را طی کند و افولی در سودآوری نداشته باشد.

«شاراک» یک مانع تا صعود دارد

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، به دلیل توقف تولید یک ماهه شرکت «پتروشیمی شازند» به جهت انجام تعمیرات اساسی، مبلغ سود خالص در دوره ۹ماهه سال جاری با افت اندک ۷درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شد.

با انجام اورهال فرایند تولید و فروش با سرعت بالا از سر گرفته شد و در دی ماه ۵۹۱۰میلیارد ریال درآمد با فروش محصولات خود کسب کرد. این میزان درآمد در مقایسه با دی ماه سال۹۷ رشد ۶درصدی را حکایت می‌کند.

در مجموع، طی ۱۰ماهه اخیر، «شاراک» ۵۵۳۰۱میلیارد ریال درآمد عملیاتی شناسایی کرده؛ در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۴۲۰۰۷میلیارد ریال بود.

تحلیل فاصله ساختار سود و زیان حاکی از آن است که از نظر مبلغ درآمد‌های عملیاتی، «شاراک» در جایگاه هفتم گروه محصولات شیمیایی ایستاده و در رتبه بندی بر اساس مبلغ سود ناخالص، رده یازدهم را از آن خود کرده است.

حاشیه سود ناخالص «شاراک» از میانگین گروه حدود ۱۹ درصد کمتر است. حاشیه سود ناخالص در سال مالی ۹۶ نزدیک به ۲۳ درصد و در سال ۹۷ به ۲۴ درصد رسید اما؛ تا دوره ۹ ماهه با حاشیه سود ۱۵ درصدی فعالیت کرده است.

البته در صنعت پتروشیمی کشور، شرکت‌هایی که از خوراک مایع استفاده می‌کنند، از حاشیه سود کمتری نسبت به خوراک گازی برخوردار هستند.

«شاراک» یک مانع تا صعود دارد

دلیل افزایش بهای تمام شده این شرکت و کاهش حاشیه سود را باید در افزایش نرخ مواد اولیه مصرفی (خوراک مایع نفتا) جستجو کرد؛ دلیل آن نیز این است که نرخ مواد اولیه مورد نیاز شرکت‌های پتروشیمی مصرف کننده خوراک مایع تحت تأثیر قیمت نفت خام است اما؛ خوراک گاز به طور معمول ثابت است.

به علاوه، حرکت شرکت‌های پالایشی به سمت افزایش تولید بنزین، موجب کاهش عرضه نفتا و به دنبال آن، افت میزان تولید و سودآوری شرکت‌های استفاده کننده از این نوع خوراک شده است.

از سوی دیگر، جهت تأمین مواد اولیه مورد نیاز ناچار به تحمل هزینه حمل و نقل بالا شده که این مورد نیز بر رشد بهای تولید اثرگذار است.

«شاراک» یک مانع تا صعود دارد

در مجموع، در شرایط کنونی که هزینه‌های سنگین حمل و نقل به این گونه شرکت‌ها تحمیل شده و نوسان شدید در قیمت خرید مواد اولیه رخ داده، حمایت دولت از پتروشیمی‌های استفاده کننده از خوراک مایع ضروری است.

نرخ موجودی نفتای ابتدای سال جاری «شاراک» حدود ۳۴.۵ میلیون ریال بود اما؛ خرید آن با نرخ ۵۱.۶ میلیون ریال انجام گرفته است.

استفاده بیشتر از خط لوله جهت انتقال مواد اولیه مورد نیاز شرکت با توجه به افزایش هزینه حمل و همچنین شناسایی منابع جدید جهت خرید ماده اولیه نفتا، از جمله اقدامات «شاراک» جهت کنترل و کاهش بهای تمام شده است.

در تحلیل فاصله ساختار سود و زیان، یکی از نقاط تمایز این شرکت اراکی با سایر شرکت‌های هم‌گروه، سهم نسبتا مناسب درآمد سرمایه گذاری‌ها است که در طول دوره‌های اخیر نسبتی حدود ۴ درصد کل درآمد فروش را دارد؛ در حالی که این نسبت در میانگین گروه حتی به یک درصد هم نمی‌رسد.

در مجموع، انتظار می‌رود با توجه به شرایط حال حاضر، «شاراک» در محدوده سال قبل سودسازی داشته باشد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: