تعداد بازدید : ۴۱۴۰
کد خبر : ۲۰۸۷۰۲
نمره یک برای این معدنی؛
۱۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
رتبه‌بندی شرکت‌های معدنی‌ها جایگاه اول «کگل» را به رخ می‌کشد اما؛ هزینه‌های بالا این شرکت را به حاشیه‌های پایین کشیده است.

«کگل» درگیر مواد شد

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، ماراتن گزارش‌های ۹ماهه نیز به پایان رسید و شرکت‌ها از آخرین وضعیت صورت‌های مالی خود رونمایی کردند.

یکی از صنایعی که در مدت سپری شده از سال جاری رشد مطلوبی داشته، گروه «استخراج کانه‌های فلزی» با رشد شاخص ۸۰درصدی است.

نیم نگاهی به این گروه نشان می‌دهد که بر اساس صورت‌های مالی دوره ۹ ماهه منتهی به آذر سال ۹۸، بیشترین درآمد در شرکت «گلگهر» رقم خورده است. این شرکت در این مدت با حاشیه سود ۴۳ درصدی، بیش از ۹۶۴۲ میلیارد تومان درآمد عملیاتی شناسایی کرده است.

«کگل» درگیر مواد شد

البته هنوز «تاصیکو» گزارش عملکرد دوره ۹ ماهه خود را منتشر نکرده و ارقام درج شده بر اساس گزارش ۶ ماهه است.

در بین شرکت‌های حاضر در گروه «استخراج کانه‌های فلزی»، «ومعادن» با حاشیه سود ۹۶ درصدی، بهترین عملکرد را از این حیث داشته است.

در صورتی که شرکت‌هایی که ماهیت سرمایه‌گذاری دارند را حذف کنیم، بالاترین حاشیه سود خالص در «کبافق» رخ می‌دهد که ۷۹درصد است. «کگل» در این رتبه بندی در انتهای جدول قرار می‌گیرد.

«کگل» درگیر مواد شد

لازم به ذکر است که در شرایطی که همه شرکت‌های معدنی در حاشیه سود فعالیت می‌کنند، «تکنار» فاز دیگری دارد و فعالیت‌های خود را در دایره زیان ادامه می‌دهد.

تحلیل فاصله ساختار سود و زیان شرکت‌های حاضر در این گروه حاکی از آن است که حاشیه سود خالص «کگل» حدود ۱۳ درصد کمتر از میانگین سایر شرکت‌ها است.

مهم‌ترین دلیل این اختلاف، افزایش بهای تمام شده است؛ چرا که در سه دوره مالی اخیر شاهد کاهش حاشیه سود ناخالص هستیم.

«کگل» درگیر مواد شد

ساختار بهای تمام شده «کگل» بر پایه مواد مصرفی استوار است که در دوره جاری سهم این بخش از کل بهای تمام شده بیشتر شده است. به دلیل افزایش نرخ مواد اولیه و تعدیلات ناشی از قرارداد‌های حق‌العمل‌کاری پیمانکاری، بهای تمام شده و هزینه‌های شرکت افزایش یافته است.

شایان ذکر است که نرخ خرید مواد اولیه براساس قرارداد‌های خرید منعقده با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت سنگ آهن گهر زمین و بهره بردار معدن شماره ۵ است.

«کگل» درگیر مواد شد

«کگل» از نظر مبلغ، در اغلب سرفصل‌های صورت‌های مالی رتبه اول گروه را در اختیار دارد که به خوبی جایگاه این شرکت در صنعت مربوطه را نشان می‌دهد.

با فرض حاشیه سود ۴۰ درصدی برای سال ۹۸ و همچنین پیش بینی کسب ۱۲۱ هزار میلیارد ریال درآمد عملیاتی، برآورد می‌شود «کگل» در سال جاری حدود ۴۸ هزار میلیارد ریال سود خالص شناسایی کند که به ازای هر سهم ۱۰۰۰ ریال می‌شود که از سال ۹۷ کمتر است.

در نظرسنجی آبسیم پلاس در خصوص معاملات «کگل» ۴۶ درصد موقعیت خرید را انتخاب کردند و ۵۴ درصد دیگر ابراز تمایل به فروش این سهم کردند.

نگاهی به روند معاملات این سهم در سال جاری حاکی از آن است که این چندان بازدهی قابل توجهی عاید سهامداران خود نکرده است و نسبت به شاخص کل رشد چندانی نداشته است. هر سهم «کگل» از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز حدود ۴۱ درصد رشد قیمت به ثبت رسانده؛ در حالی که سایر شرکت‌های همگروه به صورت میانگین، ۱۹۵ درصد بازدهی داشته‌اند.

از بین ۱۴۵ هزار خریدار و ۱۰۱ هزار فروشنده «کگل» در سال جاری، حقوقی‌ها ۹۶ میلیون سهم را به حقیقی‌ها واگذار کرده‌اند و بیش از آن که خریدار باشند، در نقش فروشنده ظاهر شده‌اند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: