تعداد بازدید : ۳۰۵۴
کد خبر : ۲۱۰۳۳۸
رئیس سازمان بورس تاکید کرد:
۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۴
راه اندازی معاملات فروش تعهدی از هفته آتی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه ابزارهای متعددی برای پوشش ریسک و تامین مالی در اختیار افراد و شرکت‌ها قرار می‌گیردگفت: فروش تعهدی از هفته آینده وارد بازار سرمایه خواهد شد.

 

 شاپور محمدی در نخستین همایش مالی ایران با محوریت تامین مالی با بیان اینکه دو سوم از بازار دنیا اوراق بدهی و یک‌سوم بازار سهام است در حالی که بازار بدهی در ایران همچنان کوچک است، اظهار کرد: سازمان بورس برای انتشار اوراقی بی نیاز به ضمانت بانکی و مبتنی بر سهام آمادگی دارد.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی کشورها بر رشد فناوری استوار است بنابراین بهره وری در غیاب تامین مالی در کشور بی‌معنی است.

سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه چنانچه بخش واقعی اقتصاد سودآور باشد، فعالیت بازار مالی هم موفق بوده و بهبود عملکرد اقتصاد و بازار مالی را شاهد خواهیم بود، افزود: فعالان بازار سرمایه معتقدند اگر تامین مالی در بازار مالی به خوبی انجام شود، رشد اقتصادی در بخش واقعی موفقیت‌آمیز خواهد بود.

محمدی تصریح کرد: تامین مالی در همه کشورها به عنوان اصلی ترین کارکرد بازار مالی محسوب می‌شود که در آن نظام بانکی مسئول اصلی تامین مالی است.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه در چند سال اخیر نقش خود را در این موضوع پررنگ‌تر کرده، تاکید کرد: این موضوع نشان می دهد عزم و اراده در بورس برای توسعه ابزار مالی و تنوع بخشی آن وجود داشته، اما همچنان در مقایسه با تسهیلات بانکی فاصله دارد.

سخنگوی سازمان بورس با بیان اینکه اسناد خزانه یکی از ابزارهایی است که در چند سال اخیر از آن استفاده چشمگیری شده، گفت: تابحال حدود ٤٠ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر شده است.

انتشار اوراق اجاره برای سهام

وی با ارائه آماری در این زمینه به انتشار اوراق صکوک اجاره برای شرکت هواپیمایی ماهان در سال ٩٢ خاطر نشان کرد: اوراق صکوک اجاره را برای سهام در نظر گرفته‌ایم.

محمدی با اشاره به اینکه اوراق منفعت (ساخت نیروگاه)، اوراق مرابحه (خرید کالا برای تولیدکننده)، اوراق جعاله ( فعالیت پیمانکاری) و اوراق سلف موازی ( تامین مالی تولیدکننده برای کوتاه مدت) در بازار سرمایه کشور، روش عرضه اولیه و افزایش سرمایه را دیگر انواع تامین مالی دانسته و خاطر نشان کرد: این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا ضمن تامین نقدینگی، زمینه ایجاد رونق در فعالیت ها را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه مخترعین می‌توانند از طریق بازار سرمایه تامین مالی کرده و از طریق تامین مالی جمعی مبلغ مورد نیاز را برای تجاری سازی اختراع خود فراهم آورند، اظهار کرد: ایران از نظر طراحی ابزار و بازار نسبت به دیگر کشورها موفق بوده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه حجم معاملات چهار بورس تا روز گذشته حدود ٨٤٩ هزار میلیارد تومان بوده، ‌ادامه داد: تاکنون ٦٢٣ شرکت در بورس و فرابورس حضور دارند.

محمدی افزود: حجم اوراق منتشر شده در سال ٩٤ حدود ١٤ هزار میلیارد تومان بود در حالی که امروز این عدد به ١٤٠ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی گفت: از برنامه های سازمان بورس برای سال آینده افزایش سهم این بازار برای تامین مالی است و در صدد هستیم تا بورس نقش پررنگ‌تری در انتشار اوراق داشته باشد.

محمدی با اشاره به معافیت صندوق های بازارگردانی از مالیات تصریح کرد: بازار سرمایه ایران تاکنون دو هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده است

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: