تعداد بازدید : ۳۳۹۲
کد خبر : ۲۱۰۴۸۷
خوب‌ها و بد‌های هفته را بشناسید؛
۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
در روز‌هایی که در صحبت‌های عادی مردم بورس زیاد شنیده می‌شود، برخی سهم‌ها که حباب گونه رشد کردند در حال اصلاح هستند و برخی دیگر قصد کوتاه آمدن ندارند و شتاب بالایی برای ثبت بازدهی از خود نشان می‌دهند.

سرایت سرعت عمل بالای

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، بازار سرمایه روز‌های شلوغی را سپری می‌کند و رفت و آمد‌ها بیش از پیش شده است. مشارکت بالا در عرضه‌های اولیه خود مؤید حضور نقدینگی و نگاه مثبت به بازار سهام است. وجود نقدینگی فراوان مجالی برای اصلاح شاخص کل نمی‌دهد و این روز‌ها اندک افت، با قدرت جبران می‌شود.

به طور کلی، بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت ۴.۲ درصد رشد شاخص داشت و نسبت به ۳۰ بهمن ماه سال گذشته، شاخص کل بازدهی جالب توجه ۲۰۴ درصدی را به معرض نمایش گذاشت.

سرایت سرعت عمل بالای

در بین نماد‌های حاضر در جریان معاملات، ۷۱ درصد طی این مدت رشد قیمت داشتند و ۲۹ درصد همراهان خود را متحل زیان کردند.

سرایت سرعت عمل بالای

در میان شرکت‌های پربازده، رتبه اول به "کحافظ" با رشد قیمت حدود ۵۴ درصدی رسید. این شرکت پس از ثبت سریع و فوری افزایش سرمایه ۷۱۶ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها، این هفته با رشد قیمت ۴۰ درصدی بازگشایی شد و پس از آن نیز باز هم بر مدار صعود حرکت کرد.

در رتبه بندی شرکت‌های پربازده هفته، "کبافق" با ثبت بازدهی ۵۲ درصدی در جایگاه دوم و "مادیرا" ۳۲ درصد رشد کرد و در رتبه سوم ایستاد.

سرایت سرعت عمل بالای

از سوی دیگر، سرمایه گذاران "پارتا" ۱۴ درصد از سرمایه خود را از دست دادند و زیانده‌ترین سهامداران هفته لقب گرفتند.

"خپارس" و "وآوا" با افت قیمت ۱۱ درصدی در رده‌های دوم و سوم ایستادند. این دو سهم و به خصوص "وآوا" از جمله سهم‌هایی هستند که طی مدت اخیر رشد بسیار شدیدی داشتند و هر چند که پشت روند "خپارس" اخبار مثبت قرار دارد اما؛ رشد "وآوا" غیرقابل قبول بود.

سرایت سرعت عمل بالای

در بین صنایع، شاخص صنعت "فعالیت‌های کمکی به نهاد‌های مالی واسط" ۳۲ درصد افزایش یافت و پس از آن، گروه "محصولات کامپیوتری" با حضور تک نماد "مادیرا" پربازده‌ترین صنعت هفته لقب گرفت. صنعت "کاشی و سرامیک" نیز عملکرد قابل قبولی داشت و ۲۳ درصد بیش از گذشته بر رقم شاخص خود افزود.

سرایت سرعت عمل بالای

گروه‌های "اطلاعات و ارتباطات"، "چاپ و انتشار" و همچنین "هتل و رستوران" جزو صنایعی بودند که شاخص آن‌ها افت کرد و قرمزپوش بودند.

سرایت سرعت عمل بالای

پیش‌بینی بازار هفته آینده

هر چند که طبق روال هر ساله، با نزدیک شدن به ایام عید نوروز و تعطیلات ابتدای سال جدید، فشار عرضه بالا می‌رود اما؛ فوران نقدینگی در حدی است که خروج اندک سرمایه حقیقی‌هایی که دید کوتاه مدت دارند، چندان اثرگذار نیست و به نظر می‌رسد روند صعودی شاخص کل همچنان با نوسان فراوان رو به بالا حرکت کند.

افزایش نرخ دلار نیمایی و رونق بورس کالا و همچنین گزارش‌های عملکرد بهمن ماه شرکت‌ها می‌تواند به این روند کمک کند. با همه این اوصاف، باید نسبت به خرید سهم‌هایی که ارزش آن‌ها بیش از واقع است و شکل حباب به خود گرفته‌اند، با احتیاط عمل کرد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: