تعداد بازدید : ۳۵۰۱
کد خبر : ۲۱۰۳۰۹
نمایش رونق بورس کالا روی تابلوی معاملات؛
۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸
رونق معاملات در بورس کالای ایران، به بورس اوراق بهادار نیز سرایت می‌کند و خواهر و برادر دو قلوی بازار سرمایه پا به پای هم حرکت می‌کنند. ارزیابی‌ها در درون تالار معاملات بورس کالا، علت رشد ۸ برابری قیمت سهام آن را عیان می‌کند.

دو قلو‌هایی که افسانه‌ای شدند

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، یکی از عواملی که به عنوان محرک رشد بازار سهام از آن یاد می‌شود، رونق معاملات در بورس کالا است. هر چند که معاملات آتی سکه در جهت کنترل بازار، از دایره معاملات بورس حذف شد اما؛ سایر محصولات و کالا‌های حاضر در جریان مبادلات، روز‌های خوبی را سپری می‌کنند و خواستگاران پروپاقرصی دارند.

«بورس کالای ایران» در دی ماه از محل معاملات انجام شده بالغ بر ۱۲۷ میلیارد ریال کارمزد دریافت کرد و به همراه سایر درآمدها، جمع کل درآمد دهمین ماه سال جاری را به رقم ۱۳۰ میلیارد ریال رساند. در مجموع، عملکرد ۱۰ ماهه یکی از ارکان اصلی بازار سرمایه به ثبت ۱۱۰۱ میلیارد ریال درآمد ختم شد. بیشترین کارمزد از معاملات کالا‌های پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی حاصل می‌شود و پس از آن کالا‌های صنعتی و معدنی قرار دارد.

آمار‌ها حاکی از آن است که درآمد تمام ماه‌های سال ۹۸ به مراتب بیشتر از ماه‌های سال قبل است.

دو قلو‌هایی که افسانه‌ای شدند

نکته جالب توجه این است که بر اساس گزارش عملکرد ۱۰ ماهه سال ۹۸، مبلغ درآمد شرکت ۱۴ درصد از ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیشتر است. در واقع، «بورس کالای ایران» در نهمین ماه از سال ۹۸، از رقم درآمد‌های شناسایی شده کل سال ۹۷ عبور کرد. این موضوع، خود به خوبی نشاندهنده رونق معاملات است.

ثبت این میزان درآمد در حالی رخ داده که معاملات آتی سکه انجام نمی‌شود؛ بنابراین، اگر این بازار نیز در گردش بود، قطعا درآمد‌های بورس کالا بیش از ارقام کنونی بود. تا زمان بازگشت این بازار جذاب به تابلوی معاملات بورس کالا، باید منتظر ثبات و آرامش بازار سکه باقی بمانیم؛ چرا که در روز‌های ابتدایی اوج‌گیری قیمت سکه برخی معتقد بودند که قرارداد‌های آتی سکه خود عامل رشد قیمت محسوب می‌شود. به همین جهت و از آن جا که در قرارداد‌های آتی، سکه به قیمت چند ماه بعد داد و ستد می‌شود، ارزش قرارداد‌های بسته شده موجب رشد قیمت سکه می‌شد.

لازم به ذکر است که علاوه بر قرارداد‌های آتی زعفران، پسته و زیره سبز، قرار است نسبت به راه اندازی قرارداد‌های آتی بر پایه سایر محصولات کشاورزی و فرآورده‌های نفتی و فلزات صنعتی نیز اقدام شود. تا پایان دهمین روز بهمن ماه، بیش از ۱۳ میلیون قرارداد آتی به ارزش جالب توجه ۲۲۰، ۲۷۴، ۶۰۵ میلیارد ریال در بورس کالای به ثبت رسیده است.

در مجموع، عملکرد «بورس کالای ایران» تا دوره ۹ ماهه سال جاری منتج به تحقق ۹۰۸ میلیارد ریال سود خالص معادل ۴۸۸ ریال به ازای هر سهم شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۱ درصدی را به معرض نمایش می‌گذارد.

همان‌گونه که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، سال ۹۸ تاکنون برای «بورس کالا» بسیار خوش یمن بوده و از جهات گوناگون رشد را تجربه کرده که همگی نوید رونق بورس را می‌دهد.

دو قلو‌هایی که افسانه‌ای شدند

در خاتمه باید ذکر کرد «بورس کالای ایران» که با نماد معاملاتی "کالا" در بازار سهام حاضر است، عملکرد پربازده و سودآوری را برای سهامداران و سرمایه گذاران به ارمغان آورده است.

هر سهم «کالا» از ابتدای سال جاری تا به امروز رشد قیمت خیره‌کننده ۷۲۶ درصدی داشت و سرمایه‌گذارانی که صبور بودند و سهامدارای را به سهامبازی ترجیح دادند، سرمایه خود را ۸ برابر دیدند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: