تعداد بازدید : ۳۶۶۰
کد خبر : ۲۱۰۶۷۳
گزارش روزانه بازار سرمایه؛
۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
گزارش امروز نگاهی به وضعیت معاملات، اهم اخبار تاثیرگذار و پیش بینی وضعیت فردا دارد.

به گزارش بورس نیوز، در حالیکه برخی از کارشناسان و فعالان بازار انتظار داشتند در پی دو تهدید مهم و بزرگ وارده به کشور یعنی شیوع کرونا و ورود ایران به لیست سیاه FATF، شاهد ریزش سنگین قیمت‌ها و شاخص‌ها و هجمه مردم و سهامداران برای فروش سهام در اختیار خود باشیم، ولی عملا عکس این قضیه در بازار امروز به وقوع پیوست. 

خوشبختانه مردم ما در برابر هر تهدید اجنبی، ایزوله و مقاوم شده اند و دیگر کمتر کسی از موضوعات تحریم‌ها و تنگ‌تر شدن حلقه آن، خود را می‌بازد. مثبت شدن بازار امروز و برتری نسبی طرف تقاضا، تبیین بر ثبوتی بودن این امر است، وگرنه در هر کشوری شاهد فشار‌های همه جانبه این چنینی و وضع تحریم‌های کمرشکن امریکا و غرب بودیم، بدون شک آثار و عواقب جبران ناپذیری بر بازار‌های مالی و فعالیت‌های اقتصادی آن کشور بر جای می‌گذاشت؛ لذا بهتر است حکومت و دولت، قدر ملت نجیب و بزرگ منش خود را بداند و در ارائه خدمت به این مردم صبور و انقلابی همت بیشتری به خرج دهد.
و، اما قطار سریع السیر بورس تهران امروز از ایستگاه ۴۸۱.۸۶۷ واحدی نیز عبور کرد و اینک عزم خود را برای فتح کانال مهم ۵۰۰ هزار واحدی جزم کرده است. با توجه به هجوم صد‌ها هزار میلیارد تومان نقدینگی به فضای معاملات و همچنین عبور پر قدرت قیمت دلار از مرز ۱۵ هزار تومانی در بازار، دستیابی شاخص کل به این هدف مهم دور از دسترس نیست و انتظار می‌رود بزودی شاهد ثبت عدد ۵۰۰ هزار واحدی بر قامت فاخر بورس تهران باشیم.

اوضاع بازار امروز
در بازار امروز شاخص کل متاثر از افزایش قیمت‌ها در نمادهایی، چون «پارس»، «پاکشو»، «حکشتی»، «فخاس»، «شتران» و «دالبر» با رشد حدود ۳۱۱۱ واحدی روبرو شد. بازار متاثر از تحولات پایان هفته آغازی منفی داشت، ولی دیری نپایید که صف‌های فروش از بازار جمع شد و در ادامه، شاهد هجوم مردم و سهامداران در جبهه خرید بودیم. امری که نهایتأ به مثبت شدن نماگر بازار و رشد سطح عمومی قیمت‌ها منتهی شد.

کارنامه امروز بازار
شاخص کل ۴۸۱,۸۶۷ واحد / میزان تغییر ۳۱۱۱ واحد مثبت/ ارزش بازار ۱۷,۵۳۰,۲۱۴ میلیارد ریال/ ارزش معاملات ۴۲,۷۰۱ میلیارد ریال/ حجم معاملات ۷.۱۱۱ میلیارد سهم

نماد‌های تاثیر گذار در شاخص
کپارس ۵۶۸ واحد مثبت/ وبملت ۴۰۵ واحد منفی/ پاکشو ۳۵۰ واحد مثبت/ حکشتی ۳۴۶ واحد مثبت/ فخاس ۳۰۹ واحد مثبت/ شتران ۳۰۷ واحد مثبت/ دالبر ۲۰۶ واحد مثبت

بیشترین حجم معاملات
وتجارت ۱.۴ میلیارد سهم/ وبصادر ۵۳۵.۱ میلیون سهم/ ذوب ۳۱۴.۴ میلیون سهم/ خساپا ۲۴۵.۳ میلیون سهم/ فولاد ۱۷۲.۸ میلیون سهم

خالص خرید حقیقی‌ها
خالص ارزش معاملات خرد ۹۸/۱۲/۰۲ (بورس و فرابورس) امروز ۵۳۲۷ میلیارد تومان بود که نسبت به روز معاملاتی قبل، ۱۴ درصد افزایش داشت


گزارش جامع بازار امروز
جمع معاملات امروز ۶۹,۹۵۷ میلیارد ریال بود که ۷۷ درصد آن مربوط به معاملات خرد سهام بود. شاخص کل نیز با تغییر ۳,۱۱۳ واحد مثبت به ۴۸۱,۸۶۷ رسید. همچنین تراز نقدینگی حقیقی (خرید منهای فروش) به مقدار ۹۷۲ میلیارد ریال مثبت بود.
بیشترین تاثیر روی شاخص کل (گروه، صنعت و نماد): بانکی؛ بانک؛ «پارس»
بیشترین ورود پول حقیقی (صنعت و نماد): دارویی و «فروی»
بیشترین اختلاف سرانه تعدادی خرید از فروش برای حقیقی و حقوقی: «کالا» و «شبهرن»
نماد‌ها با معامله عمده: «حریل» «شخارک» «کگل» «تاصیکو» «کاوه» «وپارس» «کویر» «وغدیر» «فخوز»

آغاز فروش تعهدی در بورس تهران
رییس سازمان بورس از تکمیل و ورود ابزار فروش تعهدی به بازار سرمایه از فردا خبر داده و گفته: این ابزار در کمیته فقهی سازمان بورس با عقد وکالت و به گونه‌ای تنظیم شده که از نظر شرعی قابل قبول باشد؛ لذا در وهله اول، ۵ نماد برای فروش استقراضی مشخص شدند. این نماد‌ها سفارس، وتجارت، وساپا، فاراک، فملی هستند که فروش تعهدی روی نماد آن‌ها کلید می‌خورد.

بورسی ایزوله در برابر تهدیدها

اهم اخبار و تحولات روزانه

۱) براساس تصمیم گروه ویژه اقدام مالی در نشست فوریه به ریاست دوره‌ای چین، اقدامات مقابله‌ای علیه ایران پس از حدود سه سال و نیم فعال شد. در این دوره برگشت به لیست سیاه با اجماع صورت گرفت یعنی چین و روسیه نیز مخالفتی نداشتند. البته در بازگشت ایران به لیست سیاه یک روزنه امید کماکان وجود دارد. ایران به وضعیت پیش از تیر ۹۵ بازنمی‌گردد. در آن حالت باید کل فرآیند الحاق به طور کامل طی می‌شد که یک بازه طولانی است، اما در بیانیه اخیر روزنه تعلیق اقدامات تقابلی در صورت پیوستن به دو کنوانسیون CFT و پالرمو، باز گذاشته شده است.
۲) سفیر چین در تهران در یادداشتی اختصاصی درگذشت هموطنان مان در پی ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» را تسلیت و گفته که دو کشور در مبارزه با ویروس کرونا در کنار یکدیگر ایستاده‌اند.
۳) سنای آمریکا طرحی برای مشخص کردن نقشه‌راه مذاکرات جدید با ایران معرفی کرد. نمایندگان مجلس سنای آمریکا با معرفی طرحی جدید به مشخص کردن نقشه‌راه مذاکرات جدید این کشور با ایران پرداخته

اند. سنا گفته باید یکی از این دو راه انتخاب شود. ۱) بازگرداندن همه طرف‌ها به پایبندی کامل به تعهداتشان ذیل برجام و جلوگیری از اعمال حریمه‌های اقتصادی علیه فرانسه، آلمان یا انگلیس. ۲) مذاکره بر سر توافقی موقت برای ارائه تخفیف اقتصادی موقت و متناسب به ایران در ازای گام‌های قابل‌راستی‌ازمایی از سوی این کشور برای به عقب برگرداندن گام‌های برجامی.»
۴) وزیر خارجه عمان در دیدار با وزیر خارجه آمریکا مدعی شده امکان گفتگو بین ایران و آمریکا وجود دارد.
۵) ژاپن، کره جنوبی، امارات، لبنان و چند کشور دیگر با افزایش با اهمیت در میزان مبتلایان به کرونا مواجه شدند و این باعث شده تا اونس طلا تقویت شود.
۶) علی رغم افزایش مبتلایان به کرونا در جهان و رسیدن قیمت اونس طلا به ۱۶۵۰ دلار، اما مس، فولاد، متانول و اوره جهانی در سطح قیمت‌های قبلی ماندند و در برخی موارد اندکی رشد هم کردند.
۷) امیر صباغ می‌گوید بانک‌های چین در ماه گذشته ۴۷۷ میلیارد دلار عملکرد پرداخت وام داشته اند که فراتر از انتظار ۴۲۸B$ اقتصاددانان بوده و یک رکورد تاریخی برای این موضوع است. عمده این وام صرف هزینه‌های توسعه‌ای شامل پروژه‌های زیرساختی و ساخت و ساز میشود که محرک تقاضای کامودیتی‌ها در روز‌های آتی خواهد بود.
۸) نیرو‌های مسلح یمن وابسته به جنبش انصارالله در بیانیه‌ای اعلام کردند که سومین عملیات "توازن بازدارندگی"، شرکت آرامکو و مواضع حساس دیگری در "ینبع" عربستان را هدف قرار داده و موشک‌ها یه مواضع اصابت کردند.
۹) چین در تازه‌ترین اقدام خود ایالات متحده آمریکا را از پرداخت تعرفه واردات نفت خام، ال‌ان‌جی و فرآورده‌های پالایشی مستثنا کرد.
۱۰) شاخص بخش تولیدی Markit PMI ایالات متحده در ارزیابی مقدماتی ماه فوریه که انتظار می‌رفت عدد ۵۱.۵ را نشان دهد به عدد ۵۰.۸ رسید. دوره گذشته عدد ۵۱.۹ بوده است. بخش خدماتی این شاخص نیز که پیش بینی برای آن عدد ۵۳ بود به عدد ۴۹.۴ رسید. دوره گذشته عدد ۵۳.۴ بوده است.
۱۱) عربستان سعودی در توافقات خود با روسیه به دلیل اختلاف نظر در واکنش به تاثیرات کروناویروس به مشکل بر خورد کرده است. گفته می‌شود عربستان سعودی در نظر دارد تا اتحاد ۴ ساله بر سر تولیدات نفتی با روسیه را به دلیل موضوع اشاره شده لغو کند.
۱۲) بخش تولیدی Markit PMI آلمان در ارزیابی مقدماتی ماهیانه فوریه که انتظار می‌رفت عدد ۴۴.۸ را نشان دهد به عدد ۴۷.۸ رسید. دوره گذشته عدد ۴۵.۳ بوده است.
۱۳) پیش بینی می‌شود میزان تولید نفت شیل آمریکا با افزایش ۱۸ هزار بشکه در روز در ماه مارس به رکورد ۹.۱۸ میلیون بشکه در روز برسد.
۱۴) مدیرعامل ایران خودرو می‌گوید با اجرای نهضت ساخت داخل توانستیم با کاهش ۳۰ درصدی هزینه‌های تولید خودرو به افزایش ظرفیت‌های اشتغال و بازگشت به کار نیرو‌های تعلیق شده در صنعت قطعه‌سازی کمک کنیم.
۱۵) نتایج اقدامات اکتشافاتی توسط شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، خبر از شناسایی ۵۴ محدوده امید بخش می‌دهد. بر اساس نتایج اولیه حفاری‌های انجام شده، ذخایر تخمینی کشف شده در محدوده بین معادن گل گهر به ۱۴۳ میلیون تن می‌رسد.
۱۶) در سال ۲۰۱۹ کل تقاضای آلومینیوم اولیه جهان در حدود ۶۲ میلیون تن بود که نسبت به سال قبل ۱.۶ درصد کاهش داشته است. این در حالی است که میزان عرضه اولیه آلومینیوم نیز در مقایسه با سال گذشته حدود ۰.۷ درصد کاهش داشته و به حدود ۶۶ میلیون تن رسیده بود.
۱۷) براساس آمار بانک مرکزی، بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی به بانک مرکزی در پایان آذر ماه سال جاری به ۱۱۱ هزار و ۳۹۰ میلیارد تومان رسیده که ۲۵.۶ درصد کمتر از آذر سال ۹۷ است.

 

پیش بینی بازار یکشنبه ۴ اسفند ۹۸
در حالیکه طیف کثیری از کارشناسان و فعالان بازار انتظار داشتند که در پی ورود ایران به لیست سیاه FATF از یک طرف، و شیوع بیماری خطرناک وارداتی کرونا در ایران، شاهد برتری نسبی طرف عرضه و عقب نشینی خریداران و سهامداران در بازار باشیم. ولی عملأ عکس این قضیه در بازار امروز (نیمه دوم وقت معاملات) رخ داد و بسیاری از مردم و خریداران از طبقات مختلف، در حال ورود و سرمایه گذاری سنگین در این بخش از فعالیت‌های اقتصادی هستند. البته شاهد هیچگونه توازن و منطق قابل قبولی در بین خریداران و فعالان بازار نیستیم و عملیات سفته بازی در بازار شیوع پیدا کرده است. بطوریکه سهام شرکت‌های زیانده و ورشکسته، از اقبال بازار و رشد قیمتی بیشتری برخوردارند تا سهام سودده و ارزنده بازار.


حافظ عزیزی نقش
مدیر سرمایه گذاری و گروه تحلیل بازار
کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: