تعداد بازدید : ۲۵۴۳
کد خبر : ۲۱۱۷۸۳
کارشناس پولی و بانکی در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
سهامداران حقیقی و خرد، قدرت و دانش کافی در مورد تحلیل ریسک های این بانک ها ندارند و صرف انتشار صورت های مالی، کافی نیست. اطلاعات مربوط به رتبه بندی بانک ها و هشدارهای لازم باید به معامله گران داده شود که سهامداران تا حد امکان بر اساس اطلاعات شفاف تصمیم گیری کنند.

ضرورت هشدار سازمان بورس به سهامداران بانک های مشکل دار!

به گزارش بورس نیوز، گویا اخیرا پیشنهاد دولتی کردن برخی بانک های خصوصی که زیان های انباشته سنگینی دارند در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح شده است.
برخی بانک ها در حال حاضر با معضل زیان انباشته سنگین دست و پنجه نرم می کنند و واگذاری احتمالی آنها به دولت، اگر چه خیال سپرده گذاران را راحت خواهد کرد؛ ولی برای سهامداران شاید اتفاق خوشایندی نباشد.

کامران ندری کارشناس پولی و بانکی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: حرکت به سمت دولتی سازی برخی بانک های مشکل دار خصوصی، اتفاق خوبی نیست؛ اما این اقدام یکی از راهکارهایی است که در همه جای دنیا، در فرآیند گزیر برای حل مشکلات موسسات مالی ناسالم مورد استفاده قرار می گیرد و اصطلاحا bail out نامیده می شود. در این فرآیند، دولت تلاش می کند مشکلات موسسات مالی و بانک ها را با استفاده از منابع مالی خود مرتفع کرده و بعد از بهبود وضعیت و احیای مجدد، دوباره این بانک ها و موسسات را به بخش خصوصی واگذار کند. این تلاش از این جهت صورت می گیرد که در همه جای دنیا، ورشکستگی یک بانک، تبعات منفی در اقتصاد کشور به جای خواهد گذاشت و به همین خاطر توصیه می شود برای جلوگیری از منتهی شدن اوضاع نابسامان یک بانک به یک بحران اقتصادی و اجتماعی، دولت ها در رفع مشکلات موسسات مالی ورود کنند.

وی افزود: چالش اصلی اینجا است که در شرایط اقتصادی فعلی کشور ما، دولتی شدن برخی موسسات مالی مشکل دار، خود تبعاتی به همراه دارد؛ چرا که اگر بعد از واگذاری بانک های خصوصی مشکل دار به دولت، دولت منابع کافی برای احیای این بانک ها در اختیار نداشته باشد، بانک مرکزی می بایست از منابع خود این مشکلات را پوشش دهد و این موضوع، آثار تورمی شدیدی در اقتصاد کشور به دنبال خواهد داشت. اقتصاد ما در شرایطی نیست که فعلا بار تورم بالاتری را به دوش بکشد. البته قبل از دولتی سازی بانک های مشکل دار، بانک مرکزی راهکار دیگری هم پیش رو دارد و آن راهکار این است که از هیات مدیره و مدیرعامل بانک مشکل دار، سلب اختیار و برکنار شده و هیات مدیره جدیدی تعیین شود که حداقل وضعیت بانک یا موسسه مالی مشکل دار، بدتر نشود. سپس تیم مدیریتی جدید، دارایی ها و بدهی های بانک را بررسی کرده و در نهایت در مورد چگونگی احیای بانک مشکل دار، تصمیم گیری شود.

این کارشناس پولی و بانکی، یکی از معضلات اصلی را در عدم شفافیت کافی در ارائه و انتشار اطلاعات دانست و اضافه کرد: اطلاعات ارائه شده، حتی اظهار نظرهای اشخاص گوناگون در مورد وضعیت اقتصادی، شفاف و قابل اتکا نیست و اخبار ضد و نقیض بسیاری در مورد اوضاع اقتصادی کشور می شنویم. عدم وجود یک جریان شفاف اطلاعاتی، تحلیل و بررسی و ارائه راهکار را برای کارشناسان اقتصادی دشوار کرده و سانسور اطلاعات در اقتصاد ما، در حال حاضر از هر دوره ای شدیدتر است. (شاید این عدم شفافیت به خاطر شرایط تحریم باشد)

وی افزود: صورت های مالی برخی بانک ها نشان می دهد شرایط مساعدی ندارند؛ ولی صورت های مالی حسابرسی شده و منتشر شده توسط بانک ها هم چندان استاندارد نیست و فارغ از شرایط تحریم، نظام بانکداری جهانی به دلیل عدم انطباق صورت های مالی بانک های ما با استانداردهای بین المللی، حاضر به همکاری با بانک های ما نیست.

ندری ضمن انتقاد از عملکرد متولیان بازار سرمایه در برابر بانک های مشکل دار، گفت: مدیران سازمان بورس باید در مورد وضعیت بانک های مشکل دار و درجه ریسک آنها، اطلاعات بیشتری منتشر کند. سهامداران حقیقی و خرد، قدرت و دانش کافی در مورد تحلیل ریسک های این بانک ها ندارند و صرف انتشار صورت های مالی، کافی نیست. اطلاعات مربوط به رتبه بندی بانک ها و هشدارهای لازم باید به معامله گران داده شود که سهامداران تا حد امکان بر اساس اطلاعات شفاف تصمیم گیری کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: