تعداد بازدید : ۱۱۴۳
کد خبر : ۲۱۱۹۶۳
پیش گشایش؛
۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۲
به نظر می‌رسد که امروز شاهد افزایش عرضه‌ها و احتمال استراحت مقطعی بازار باشیم. با این حال در خصوص کلیت بازار همچنان شاهد ادامه روند صعودی بازار باشیم.

بازار در اندیشه عرضه‌های بزرگ‌تر

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز گذشته شاهد ادامه روند صعودی بازار سرمایه بودیم. شاخص کل با رکورد شکنی جدیدی به رقم جالب و تقریبا باورنکردنی ۵۴۴ هزار و ۲۳۹ واحد رسید. روز گذشته شاخص کل با ۲.۸۲ درصد افزایش و شاخص هم وزن با افزایش ۲.۲ درصدی همراه بود. نماد‌های "فارس"، "فولاد"، "فملی"و "پارس" بیشترین اثر مثبت بر شاخص کل را داشتند.

ارزش کل معاملات نیز همچنان بیش از ۸۰ هزار میلیارد ریال بوده و جمع ارزش معاملات بورس و فرابورس در جریان معاملات دیروز به ۸۲ هزار میلیارد ریال رسیده است.

سیاست و اقتصاد کلان
لایحه بودجه کل کشور با توجه به شرایط فعلی کشور تحت تاثیر کرونا و با توجه به تعطیلی مجلس و با توجه به حکم حکومتی رهبری، صرفا بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق به شورای نگهبان جهت تصویب نهایی و ابلاغ جهت اجرا به دولت، تعیین تکلیف شد. به این ترتیب شاهد عدم تغییر لایحه بودجه در سال ۹۹ هستیم.

همچنین در خبری دیگر از حوزه اقتصاد کلان، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به جلسه امروز شورای عالی هماهنگی اقتصادی، از تمدید اختیارات بانک مرکزی در خصوص تنظیم و مدیریت بازار ارز و اصلاحات نظام بانکی تا پایان سال ۱۳۹۹ خبر داد. عبدالناصر همتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: در جلسه دیروز، شورای عالی هماهنگی اقتصادی اختیارات بانک مرکزی در خصوص تنظیم و مدیریت بازار ارز و نیز اصلاحات نظام بانکی تا پایان سال ۱۳۹۹ تمدید شد.

در خبری از بازار‌های جهانی، سیاست‌گذاران کشور‌های گروه ۷ برای مدیریت شیوع ویروس کرونا و اثر اقتصادی آن متحد شدند و به این ترتیب امید می‌رود که بانک‌های مرکزی بزرگ جهان نرخ بهره را کاهش دهند و این امر سبب شد تا قیمت هر اونس طلا به ۱۶۰۱.۷۹ دلار برسد.

همچنین بر اساس اخبار و آمار ارائه منتشر شده توسط اوپک، ۱۳ کشور تولیدکننده نفت عضو اوپک به طور میانگین روزانه ۲۷.۸۴ میلیون بشکه نفت در ماه گذشته تولید کردند که ۵۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از ماه ژانویه بود. تولید نفت اوپک در فوریه به پایین‌ترین حد طی یک دهه گذشته رسید، چون عرضه نفت لیبی به خاطر بسته شدن بنادر و میادین نفتی آن کاهش یافت و عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان خلیج فارس تولید خود را بیش از سهمیه شان از قرارداد کاهش تولید پایین آوردند.

۱۳ کشور تولیدکننده نفت عضو اوپک به طور میانگین روزانه ۲۷.۸۴ میلیون بشکه نفت در ماه گذشته تولید کردند که ۵۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از ماه ژانویه بود.

قیمت جهانی نفت در ادامه روند صعودی خود، شب گذشته نیز با افزایش قیمت مواجه شد و در زمان تنظیم این گزارش بهای هر بشکه نفت خام برنت با ۲.۵ درصد افزایش به بیش از ۵۳ دلار به ازای هر بشکه رسید. بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت نیز با رشد ۳.۵ درصدی به بیش از ۴۸ دلار و ۳۰ سنت رسید.

بازار امروز
امروز شاهد عرضه اولیه ۱۳ درصد از سهام شرکت تامین سرمایه بانک ملت هستیم. ۳ درصد از این عرضه متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ۱۰ درصد نیز با قیمت ۳.۴۰۰ ریال به سایر سهامداران تخصیص می‌یابد.

با توجه به ارزش برآوردی محاسبه شده ۴.۰۷۵ میلیارد ریالی برای این شرکت در گزارش ارزش‌گذاری شرکت، به نظر می‌رسد که شاهد رشد خوبی در قیمت سهام این شرکت در روز‌های آینده باشیم. همچنین عرضه اولیه ۱۷ درصد از سهام شرکت دوده صنعتی فام نیز در دامنه قیمتی ۱۹.۰۰۰ تا ۱۹.۹۰۰ ریال صورت خواهد گرفت. به نظر می‌رسد که تا پایان سال شاهد عرضه اولیه حداقل ۷ تا ۸ شرکت دیگر در بازار سرمایه باشیم. از جمله شرکت‌های بزرگ در آستانه عرضه اولیه می‌توان به شرکت پتروشیمی آریاساسول و پتروشیمی تندگویان از زیرمجموعه‌های هلدینگ خلیج فارس اشاره کرد.

به نظر می‌رسد که امروز شاهد افزایش عرضه‌ها و احتمال استراحت مقطعی بازار باشیم. با این حال در خصوص کلیت بازار همچنان شاهد ادامه روند صعودی بازار باشیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: