تعداد بازدید : ۱۰۰۴
کد خبر : ۲۱۲۰۵۷
گرد فرسودگی بر تن «صنایع تجهیزات نفت»؛
۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰
در روز‌های تحریم، برخی شرکت‌ها خود را نیز تحریم کردند و به بازار پربازده سهام کم محلی کردند؛ در حالی که خود نیز با تجهیزات کهنه قصد رقابت در عصر تکنولوژی دارند.

«فنفت» بازی را به رقبا باخت

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، یکی از شرکت‌هایی که در حوزه تجهیزات و ماشین آلات نفت، گاز و پتروشیمی فعالیت می‌کند، «صنایع تجهیزات نفت» است.

این شرکت که به صورت هلدینگ فعالیت می‌کند، با گذشت ۹ ماه از سال ۹۸ هنوز موفق به شناسایی هیچ‌گونه درآمدی نشده و هیچ حاصل ۹ ماه فعالیت بوده است. این در حالی است که بسیاری از شرکت‌ها در همین مدت، درآمد بالایی کسب کرده‌اند و بار یک سال خود را بسته‌اند.

یکی از بزرگترین و مهمترین کاستی‌های شرکت «صنایع تجهیزات نفت» این است اقدام به سرمایه گذاری در بازار سرمایه نکرده و سهام هیچ یک از شرکت‌های بورسی را در اختیار ندارد. همین موضوع سبب شده تا از رشد قیمت و شاخص‌ها در بازار سهام هیچ نفعی نبرد و باز هم هیچ عایدی این شرکت از پربازده‌ترین بازار کشور باشد. به همین دلیل است که در مقابل سرفصل سود فروش سرمایه گذاری‌ها همیشه عدد صفر نقش بسته است.

«فنفت» بازی را به رقبا باخت

«فنفت» که خود در بازار پایه زرد فرابورس حضور دارد، با سرمایه ۴۴۰ میلیارد ریالی، فقط ۴۹۱ میلیارد ریال در شرکت‌های غیربورسی سرمایه گذاری کرده است.

از سوی دیگر، این شرکت با کمبود نقدینگی ناشی از اجرا نشدن پروژه‌های نفتی، عدم دریافت پیش پرداخت‌ها و مطالبات روبرو است. به علاوه، بر اساس گزارش هیئت مدیره، رقبای «فنفت» در این سال‌ها خود را به تجهیزات جدید و به‌روز مجهز کردند اما؛ در این شرکت تحول خاصی رخ نداد و موجب شد بازار را به رقبای خود واگذار کنند.

به طور کلی، این شرکت به همراه زیرمجموعه‌های خود در حالی در زمینه تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی فعالیت می‌کند که خود با ماشین‌آلات و تجهیزات فرسوده و مستهلک فعالیت می‌کند.

به همین جهت است که روند سودآوری شرکت در سال‌های اخیر در سراشیبی نزول قرار گرفته است؛ در سال ۹۸ نیز اوضاع چندان مساعد به نظر نمی‌رسد؛ چرا که طی دوره ۹ ماهه متحمل زیان خالص ۲۴ میلیارد ریالی شده است.

«فنفت» بازی را به رقبا باخت

تنها در سال ۹۷ اندکی توفیق حاصل کرد که سهم سهامداران از سود آن سال چندان بالا نبود و همان مقدار را نیز تاکنون نتوانسته‌اند دریافت کنند.

این شرکت در ابتدای سال جاری بالغ بر ۲۵۷ میلیارد ریال بدهی بابت سود سهام پرداختنی داشت که با لحاظ تقسیم سود ۲۵۰ ریالی به ازای هر سهم در مجمع سال مالی ۹۷، این رقم به ۳۷۱ میلیارد ریال افزایش یافت و هنوز رقمی از این بدهی کاسته نشده است.

این موضوع خود به خوبی نشان از وضعیت نامناسب نقدینگی در این شرکت دارد؛ معضلی که اگر حل نشود، مشکل‌ساز خواهد شد و سدی بر سر راه درآمدزایی شرکت خواهد بود.

با توجه به این که «فنفت» به نوعی تک بعدی حرکت می‌کند و تمام سرمایه خود را به شرکت‌های غیر بورسی اختصاص داده و از طرفی، به دلیل تحریم‌ها وضعیت پروژه‌های جدید پتروشیمی به حاشیه رفته، نمی‌توان انتظار تحول چندان قابل توجه و مستمر در این شرکت را داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: