تعداد بازدید : ۲۲۴۹
کد خبر : ۲۱۲۱۱۳
۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
حشمت اله عسگری، دانشیار اقتصاد

به گزارش بورس نیوز، حشمت اله عسگري، دانشيار اقتصاد در یادداشتی نوشت:

ديروز با اعلام خبر محدود كردن دامنه نوسان قيمت در تمامي نمادهاي معاملاتي در بازار بورس شوك بسيار بزرگي به اين بازار وارد گرديد. بر كسي پوشيده نيست كه بازار سرمايه ايران بازاري تكامل نايافته و غير منسجم است هر چند گامهايي مثبتي در اين چند سال اخير در راستاي تقويت و انسجام بخشي در اين بازار برداشته شد و اندك بارقه اميدي در بين فعالان اين بازار بهمراه داشت. وليكن اين تصميم ناگهاني تب اين بازار را بالا برده و بخش زيادي از جريان نقدينگي با اين بازار خداحافظي خواهد كرد. درست كه ابزار محدوديت دامنه قيمت در يد مديران بازار سرمايه است اما استفاده از اين ابزار مي بايست حداقلي و در شرايط خاص و آنهم براي دفاع از فعالان واقعي اين بازار بايد باشد. اكنون براي اين تصميم دلايل متعددي عنوان مي شود، برخي آنرا در راستاي دفاع از سرمايه فعالان غير حرفه اي، كم دانش و خرده پا در برابر تركيدن حباب بورس ميدانند. برخي نيز در دفاع از فعالان واقعي بازار بورس اين تصميم را در راستاي بهره مندي از معافيت مالياتي ميدانند. وليكن آنچه روشن است اين است كه انتظار ميرود بازار بورس با درجه معقولي از نوسان بطور طبيعي ماهيت رقابتي خود را حفظ كند.
از آنجا كه ساير بازارها از جمله بازار مسكن، بازار پول، بازار ارز و ... توسط بخش تقاضا يا دستور عرضه سركوب شده اند، جريان نقدينگي به سوي بازار سرمايه روانه شده است. چيزي كه همواره در بورس كشور آرزوي آن را داشتيم! اينكه يك روزي بازار بورس بازار حجيمي بشود و نقش واقعي خود را در اقتصاد كشور ايفا كند.
به نظر حقير نگراني مسولان تنظيم گر و مداخله گر در بازار با بزرگ شدن بازار سرمايه و شكل گيري صرفه هاي به مقياس بطور كامل برطرف خواهد ساخت منتهي شرط آن اين است كه اولا متوليان مداخله در اين بازار يك بار ديگر تئوريهاي بازار را مرور كرده و به قدرت نيروهاي بازار كه همان عرضه و تقاضاست پي ببرند و حوصله كنند، تعديلات را خود بازار انجام دهد تا مداخله آنها.
به نظر كور سو بازاري كه براي هدايت نقدينگي وجود داشت با اين تصميم مداخله گرايانه از بين رفته و از اين پس بدليل نبود بازار رقيب جذاب وارد فعاليتهاي غير رسمي و بخش زيرزميني اقتصاد خواهد بود جايي كه نه دغدغه ماليات هست و نه حمايت از توليد. شايد عادت به مداخله در بازارهاي ديگر به اين بازار سرايت كرده و شايد هم مديران مداخله گر از اون بازارها وارد اين بازار شده و اكنون تصميم گيري آنها از اين جنس شده است!
لذا تا دير نشده است توصيه مي شود به سرعت تصميم فوق بايد مورد بازنگري قرار گيرد تا بازار سرمايه از مسير رشد و تعالي خود منحرف نشود.

 

حجت
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
به نظر بنده دولت هراز چندگاهی با تغیر مسیر جریان نقدینگی ماهی خودشو میگیره به عبارتی نوسانگیر بزرگ اقتصاد کل و بازار ایران خودشه
نجف علی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
5درصدخیلی زیادبودونوسانگیران زیادی به وجود اورده بود من فعال بازارهستم ومی بینم که چطور یه عده یه شبه میلیاردر میشن وبالعکس
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
یه شبه فقط 5درصد چگونه میلیارد میشه تازه شما که خودتو فعال بازار جا کردی از میلیارد شودنت نارحتی . تو حتی یه سهام هم نداری سهام جای با سودان است و دروغ زود در میاد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
این همه پول توجیب کارگزاری رفت حرفی نبوداین همه پول توجیب شرکتای عرضه اولیه میره هیچی نیست مشکل فقط مردمن که نباید یه مقدارسودکنن مردم عادی بایدپولشون توبانک باشه چندرغاز گیرشون بییادولی کورخوندین دیگه پول توبانک نمیره من یکی میرم توکارخریدوفروش طلا
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
باید حجم مبنا برداشته شود که خودش فساد زا است چرا برای ملک و خودرو حجم مبنا تعیین نکردن حالا که بورسی با نقدینگی مورد حمایت قرار گرفته عده ایی دلسوز جیب مردم شدن مبادا ضرر کنن واقعا خودتان هم باور میکنین که قانونی بگذارید بنفع حقیقی ها یاشد یا فقط حقوقیها مد نظر شما هستن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۶
الان مثل طوطوی نظرشون عوض می کنن تا دیروز حضرات می گفتن حجم مبنا خوب شد 2درصد شد الان کم کم میگن خوب شد حذف شد چون این گروه سواد و قدرت تحلیل ندارن هر طرف باد بیاد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: