تعداد بازدید : ۳۴۶۸
کد خبر : ۲۱۲۱۸۵
حقوقی‌ها دست به ماشه شدند؛
۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
یکی از شرکت‌های قندی که با سود صورت‌های مالی خود را ارائه می‌کند، «قشیر» است اما؛ در حاشیه سود اندک فعالیت می‌کند.

«قشیر» در مسیر پیش بینی‌ها

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، یکی از سهم‌هایی که در سال جاری رشد قیمت بسیار شدیدی داشت و سرمایه سهامداران خود را ۸ برابر کرد، «قشیر» بود. این سهم از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز بالغ بر ۷۴۷ درصد بازهی عاید سهامداران و همراهان خود کرده است.

لازم به ذکر است که از ابتدای سال جاری تا به امروز، بیش از ۱۳۵ هزار نفر خریدار سهام این قندی بودند و در مقابل، ۹۳ هزار فروشنده ظاهر شد.

برابر با ۵۵ درصد از افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی آبسیم پلاس، اعلام کرده بودند خریدار «قشیر» خواهند بود و ۴۵ درصد باقیمانده، سمت فروش را برگزیدند.

در این بین، حقوقی‌ها بیش از آن که خریدار سهم باشند، در قامت فروشنده ظاهر شده‌اند و بالغ بر ۳۶ میلیون سهم «قشیر» را به حقیقی‌ها واگذار کردند. دست به فروش حقوقی‌ها در چند روز معاملاتی اخیر شدت گرفته و به صورت متوالی، عرضه‌کننده سهم بوده‌اند.

عملکرد این شرکت قندی در چند دوره مالی اخیر رو بهبود بوده و این موضوع را از روند صعودی حاشیه سود می‌توان دریافت. شرکت «قند شیروان قوچان و بجنورد» در سال ۹۴ با حاشیه سود ناخالص اندک فعالیت می‌کرد اما؛ در سال‌های پس از آن و به خصوص در سال مالی ۹۷ به اوج خود رسید.

با همه این اوصاف، وضعیت حاشیه سود خالص چندان مطلوب نیست و در ارقام حداقلی سیر می‌کند و تقریبا رقمی از عملیات شرکت باقی نمی‌ماند.

«قشیر» در مسیر پیش بینی‌ها

یکی از عمده دلایل آن، هزینه مالی سنگین است که در سال ۹۷ بیش از ۳۷ درصد از سود عملیاتی به پای هزینه‌های مالی ریخته شد. مانده تسهیلات مالی تا پایان آذر ماه بالغ بر ۱۱۷ میلیارد ریال است.

کاهش هزینه مالی در گزارش دوره ۹ ماهه محسوس بود و اگر این روند همچنان ادامه یابد، می‌توان به رشد حاشیه سود خالص امیدوار بود.

در سال جاری نیز تاکنون نزدیک کل سال قبل تولید و فروش شکر انجام گرفته است. روند تولید و فروش شکر در «قشیر» تا سال ۹۶ صعودی بود اما؛ در سال گذشته افت محسوسی داشت و در سال جاری نیز به نظر می‌رسد در همان محدوده سال قبل عملیات داشته باشد.

«قشیر» در مسیر پیش بینی‌ها

«قشیر» تا دوره ۱۱ ماهه سال جاری بیش از ۱۷۰۹ میلیارد ریال درآمد فروش کسب کرد و پیش از این، پیش بینی کرده بود طی سال جاری به درآمد ۱۹۵۴ میلیارد ریالی دست یابد. بنابراین، تاکنون ۸۷ درصد از رقم پیش بینی شده را پوشش داده و به نظر می‌رسد در یک ماهه باقیمانده از سال جاری بتواند درآمد برآورد شده را محقق کند و نسبت به سال ۹۷ رشد ۸۳ درصدی را به ثبت برساند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: