تعداد بازدید : ۱۲۳۵
کد خبر : ۲۱۲۱۸۵
حقوقی‌ها دست به ماشه شدند؛
۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴
یکی از شرکت‌های قندی که با سود صورت‌های مالی خود را ارائه می‌کند، «قشیر» است اما؛ در حاشیه سود اندک فعالیت می‌کند.

«قشیر» در مسیر پیش بینی‌ها

به گزارش واحد آمار و نظرسنجی (آبسیم پلاس) بورس نیوز، یکی از سهم‌هایی که در سال جاری رشد قیمت بسیار شدیدی داشت و سرمایه سهامداران خود را ۸ برابر کرد، «قشیر» بود. این سهم از ابتدای سال ۹۸ تا به امروز بالغ بر ۷۴۷ درصد بازهی عاید سهامداران و همراهان خود کرده است.

لازم به ذکر است که از ابتدای سال جاری تا به امروز، بیش از ۱۳۵ هزار نفر خریدار سهام این قندی بودند و در مقابل، ۹۳ هزار فروشنده ظاهر شد.

برابر با ۵۵ درصد از افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی آبسیم پلاس، اعلام کرده بودند خریدار «قشیر» خواهند بود و ۴۵ درصد باقیمانده، سمت فروش را برگزیدند.

در این بین، حقوقی‌ها بیش از آن که خریدار سهم باشند، در قامت فروشنده ظاهر شده‌اند و بالغ بر ۳۶ میلیون سهم «قشیر» را به حقیقی‌ها واگذار کردند. دست به فروش حقوقی‌ها در چند روز معاملاتی اخیر شدت گرفته و به صورت متوالی، عرضه‌کننده سهم بوده‌اند.

عملکرد این شرکت قندی در چند دوره مالی اخیر رو بهبود بوده و این موضوع را از روند صعودی حاشیه سود می‌توان دریافت. شرکت «قند شیروان قوچان و بجنورد» در سال ۹۴ با حاشیه سود ناخالص اندک فعالیت می‌کرد اما؛ در سال‌های پس از آن و به خصوص در سال مالی ۹۷ به اوج خود رسید.

با همه این اوصاف، وضعیت حاشیه سود خالص چندان مطلوب نیست و در ارقام حداقلی سیر می‌کند و تقریبا رقمی از عملیات شرکت باقی نمی‌ماند.

«قشیر» در مسیر پیش بینی‌ها

یکی از عمده دلایل آن، هزینه مالی سنگین است که در سال ۹۷ بیش از ۳۷ درصد از سود عملیاتی به پای هزینه‌های مالی ریخته شد. مانده تسهیلات مالی تا پایان آذر ماه بالغ بر ۱۱۷ میلیارد ریال است.

کاهش هزینه مالی در گزارش دوره ۹ ماهه محسوس بود و اگر این روند همچنان ادامه یابد، می‌توان به رشد حاشیه سود خالص امیدوار بود.

در سال جاری نیز تاکنون نزدیک کل سال قبل تولید و فروش شکر انجام گرفته است. روند تولید و فروش شکر در «قشیر» تا سال ۹۶ صعودی بود اما؛ در سال گذشته افت محسوسی داشت و در سال جاری نیز به نظر می‌رسد در همان محدوده سال قبل عملیات داشته باشد.

«قشیر» در مسیر پیش بینی‌ها

«قشیر» تا دوره ۱۱ ماهه سال جاری بیش از ۱۷۰۹ میلیارد ریال درآمد فروش کسب کرد و پیش از این، پیش بینی کرده بود طی سال جاری به درآمد ۱۹۵۴ میلیارد ریالی دست یابد. بنابراین، تاکنون ۸۷ درصد از رقم پیش بینی شده را پوشش داده و به نظر می‌رسد در یک ماهه باقیمانده از سال جاری بتواند درآمد برآورد شده را محقق کند و نسبت به سال ۹۷ رشد ۸۳ درصدی را به ثبت برساند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: