تعداد بازدید : ۸۹۴
کد خبر : ۲۱۲۲۷۷
کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی تاکید کرد:
۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵
حمید پهلوان ، کارشناس بازار سرمایه

 حمید پهلوان کارشناس بازار سرمایه در یادداشتی برای بورس نیوز نوشت:

اخیرا معاون محترم بازار بورس اوراق بهادار در اطلاعیه ای عنوان کردند که رشد اخیر شاخص بورس با عوامل بنیادی اقتصاد همخوانی ندارد و از این رو به سرمایه گذاران نسبت به عواقب احتمالی آن هشدار دادند.
قصد این نوشتار اظهار نظر نسبت به صحت و سقم ادعای ایشان نیست بلکه اظهار تعجب از این مساله است که یک مقام رسمی در بازار سرمایه در یک اطلاعیه رسمی (و نه اظهار نظر شخصی به عنوان یک کارشناس) عنوان نماید که بازار مسیر اشتباهی رفته و رشد بازار بیشتر از آن بوده که بر اساس متغیرهای اقتصادی باید باشد!!
این در حالی است که میدانیم بر اساس اصول علم اقتصاد، تنها مکانیسم معتبر برای کشف عادلانه قیمت، مکانیسم بازار است نه آنچه در ذهن برخی تحلیلگران یا مدیران می گذرد. از این رو سوال از معاونت محترم بازار این است که ایشان چطور توانستند مطمئن شوند که نظر ایشان یا نظر مجموعه ای از افراد هم نظر ایشان بر نظر بازار ترجیح دارد؟
بله هر معامله گر و تحلیلگری می تواند نظری متفاوت با بقیه داشته باشد و اصلا چنین اختلاف نظرهایی است که طرف عرضه و تقاضا و در نتیجه معامله را شکل می دهد ولی وظیفه مدیران بازار این نیست که در مقام یک تحلیلگر نسبت به ارزش گذاری بازار اظهار نظر کنند؛ چرا که با این کار، کارکرد اصلی بازار را که کشف قیمت است به چالش می کشند.
بله همه میدانیم که این طبیعت هر بازاری است که بنا به عللی و برای مدت موقتی، داراییها با قیمتی کمتر یا بیشتر از ارزش ذاتی معامله می شوند ولی در نهایت این مکانیسم جادویی بازار است که قیمتها را به سمت ارزش ذاتی سوق می دهد. از این رو باید بدانیم که نظر هیچ شخص یا نهادی معتبر تر از نظر بازار نیست.
البته نگرانی مدیران محترم بازار در خصوص احتمال ضرر و زیان برخی سرمایه گذاران کم تجربه قابل درک و ارزشمند است ولی راه صحیح رفع این نگرانیها، تقویت کارکرد بازار با رفع محدودیتها و افزایش شفافیت است نه اجبار بازار به سمت و سوئی که ما درست میدانیم.
مدیران محترم بازار باید برای رفع این نگرانیها، به وظایف ذاتی خود توجه ویژه داشته باشند و همانطور که در بیانیه ماموریت شرکت بورس نیز آمده، "ایجاد بازاری منصفانه، کارآ و شفاف با ابزارهای متنوع و دسترسی آسان به‌منظور ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان" را مد نظر قرار دهند. این ماموریت با رفع محدودیتهای زاید، فرهنگسازی و آموزش، تسهیل اعطای مجوز به نهادهای تخصصی در راستای مشاوره و غیر مستقیم کردن سرمایه گذاری عامه مردم، افزایش شفافیت و همچنین ارتقای نرم افزارهای ضعیف معاملاتی بازار حاصل میشود که متاسفانه موجب ضرر و زیان و آزار فعالان بازار شده است.
لطفا وظیفه بازار را به بازار بسپاریم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.