تعداد بازدید : ۳۶۹۷
کد خبر : ۲۱۲۴۲۷
کارشناس امور مالیاتی در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
فارغ از اینکه اخذ مالیات از عایدی بازار سرمایه منطقی و منصفانه هست یا نه، باید منتظر هر اقدامی از طرف دولت برای تامین مالی باشیم. پس هیچ عجیب نیست اگر دولت اقدام به اخذ مالیات از بازار سرمایه کند.

اعمال فشار بر بازار سرمایه = خروج پول از این بازار و تلاطم بازارهای رقیب

به گزارش بورس‌نیوز شنیده‌ها حاکی از این بود که شورای عالی بورس قرار بوده فردا جلسه‌ای داشته باشد و در ازای لغو قانون کاهش دامنه نوسان بازار سرمایه، در خصوص مالیات بر عایدی سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، تصمیم گیری کند؛ اما فعلا این جلسه کنسل شده است.

اگرچه اخذ مالیات اقدام منصفانه ای به نظر می رسد، ولی بازار سرمایه ما همیشه مثل یک سال گذشته، پر بازده نبوده و فعالان با تجربه تر این بازار، زیان هم کم ندیده اند. با این حال در زمان معاملات، چه سود کرده بودند و چه زیان، به اندازه ۰.۵ درصد ارزش سهم، مالیات داده بودند. ضمن اینکه شرکت های بازار سرمایه ای هم قبل از تقسیم سود در مجامع، مالیات پرداخته اند! حالا گلایه فعالان بازار سرمایه این است که با وجود پرداخت ۲ مالیات (مالیات بر عملکرد شرکت ها و مالیات در زمان معامله سهم)، چرا باید مالیات بیشتری بدهند؛ در حالی که سپرده گذاران بانکی کلا از پرداخت مالیات معاف هستند؟

مرتضی اکبریان کارشناس امور مالیاتی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: سازمان امور مالیاتی قوانینی دارد که مختص همه شرکت ها است. اینکه شرکت های بورسی مالیات بر عملکرد پرداخت می کنند، کاملا منطبق بر قوانین مالیاتی است. بانک ها هم مانند سایر صنایع و شرکت ها مشمول مقررات مالیات بر عملکرد هستند؛ ولی اخذ مالیات از سپرده گذاران بانکی چندان منطقی به نظر نمی رسد؛ چرا که نرخ سود سپرده های بانکی، کمتر از نرخ تورم در کشور ماست.

وی افزود: مالیات بازار سرمایه، مالیات مقطوعی است که چه سهامداران سود کرده باشند و چه زیان، باید آن را پرداخت کنند. افزایش بازدهی بازار سرمایه، ناشی از افت ارزش پول ملی بوده و سودآوری شرکت ها رشد چندانی نداشته است. رشد قیمت برخی سهم ها هم با در نظر گرفتن روند سودآوری شرکت ها، توجیه ندارد. اگر تورم در کشور ما کنترل شده بود، اخذ مالیات دیگری از بازار سرمایه منطقی بود و بعنوان یک عامل بازدارنده از رشد غیر منطقی بازار، محسوب می شد؛ ولی در شرایط تورمی، چنین نگرشی صحیح نیست. اما نکته اینجا است که درآمد فروش نفت افت زیادی داشته و دولت برای تامین بودجه باید از جایی تامین مالی کند.

اکبریان تاکید کرد: بنابراین فارغ از اینکه اخذ مالیات از عایدی بازار سرمایه منطقی و منصفانه هست یا نه، باید منتظر هر اقدامی از طرف دولت برای تامین مالی باشیم. پس هیچ عجیب نیست اگر دولت اقدام به اخذ مالیات از بازار سرمایه کند. البته هر اقدام و تصمیمی که اثر منفی بر بازار سرمایه داشته باشد، منجر به خروج نقدینگی از این بازار و تلاطم بازار ارز و طلا و... خواهد شد.

این کارشناس مالیاتی تاکید کرد: از این رو، بعید است که فعلا فشاری به بازار سرمایه وارد شود. کما اینکه با وجود شیوع کرونا، باز هم مجوزهای تشکیل مجامع افزایش سرمایه شرکت های زیادی صادر شد و به نظر می رسد سیاست گذاران اقتصادی با توجه به تبعات خروج نقدینگی از بازار سرمایه، فعلا تمایلی برای اعمال فشار بر این بازار ندارند. ضمن اینکه شاهد بودیم موضوع کاهش دامنه نوسان بازار سرمایه هم لغو شد.

ناشناس
United States
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
با اخبار و شایعات و تهدیدها ، امروز شاهد ریزش تاریخی بازار سهام بودیم . بس کنید و بازار سهام را به سیر منطقی بازگردانده و مانع ترس ورود سرمایه شوید .
رضا کیان
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
سهامداران گروه بانکی که کلا به گل نشستن...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
مالیات نه گناه است نه غیر منطقی و عقلی کارشناس ۲ نوع مالیات گفتند و مالیات سوم را عمداً فراموش کرد افزایش دارایی از نقطه خرید سهام تا قیمت حال مالیات باید قانونمند سود و همانگونه افزایش دارایی جذاب است مالیات هم باید باشد در بورس بدتر از همه رانت و زد و بند قیمتها همه سودا گری و یکی نور چشم مدیران بورس و از شرکتهای زیر مجموعه شان اصلأ قیمتشان با واقعیت هم خوانی ندارد ق۸۰۰۰تومان سود۲۰تومان بدون انباشته یکی در روز ریزش متوقف اینها مشکل بورس است فساد و زد و بند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
گیرم این هم گرفتی بعدا چی ما یه مثلی داریم که کوه باید ریزش کند تا دره پر گردد عمو . این کارها برداشتن خاک از زیر پای خودت است
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: