تعداد بازدید : ۷۸۶
کد خبر : ۲۱۲۸۵۷
پشتوانه عربستان و روسیه در جنگ نفتی چیست؟
۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
دو کشور عربستان و روسیه در شرایطی وارد جنگ نفتی با یکدیگر شده‌اند که در بحران کروناویروس قرار داریم. پشتوانه این دو کشور در جنگ با یکدیگر چیست؟

خودسوزی به پای بحران نفتی

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، در بحران کروناویروس، عربستان و روسیه نیز وارد جنگ با یکدیگر شده‌اند و در میدان نفت به جدل با یکدیگر می‌پردازند؛ جدلی که کل بازار‌های جهانی را به تلاطم کشیده است.

هر دو کشور یکدیگر را تهدید به افزایش ظرفیت تولید نفت خام می‌کنند؛ موضوعی که موجب افت شدید قیمت جهانی نفت شده و بالتبع درآمد‌های هر دو کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در وهله اول این دو کشور متضرر خواهند شد.

سوالی که در ذهن می‌نشیند این است که چرا باز هم در چنین شرایطی این دو کشور وارد جنگ نفتی با یکدیگر شده‌اند و به قیمت از دست دادن درآمد‌های نفتی خود، حاضر به مصالحه نیستند؟ پیشتوانه این دو کشور چیست؟

آن چه که موجب خاطرجمعی عربستان و روسیه در این جدل می‌شود، پشتوانه ارزی مناسب است تا به واسطه آن از بحران درآمدی ناشی از افت درآمد‌ها گذر کنند اما؛ سوال دیگر این است که ذخایر ارزی عربستان و روسیه در چه وضعیتی است و کدام یک موقعیت بهتری دارد؟

ذخایر ارزی عربستان طی ۵ سال اخیر از ۷۵۰ به ۵۰۰ میلیارد دلار کاهش داشته اما؛ از در طرف دیگر، ذخایر ارزی روسیه در همین بازه زمانی از ۳۸۰ به ۵۵۷ میلیارد دلار رشد کرده است.

خودسوزی به پای بحران نفتی

به عبارتی، روسیه با این حجم ذخایر ارزی حتی با نفت کمتر از ۳۵ دلار نیز مشکلی ندارد. عربستان نیز با وجود کاهش ذخایر خود در چند سال اخیر، باز هم حاضر به کوتاه آمدن نیست و همچنان روسیه را تهدید به افزایش ۲ میلیون بشکه تولید نفت می‌کند.

کارشناسان معتقدند با نفت ۳۵ دلاری، عربستان دچار ۱۵ درصد کسری بودجه می‌شود و در این صورت در کمتر از ۵ سال، کل ذخایر ارزی آن رو به پایان حرکت خواهد کرد.

با همه این اوصاف، هر دو کشور در حال کُری خواندن و از میدان خارج کردن رقیب هستند. 

به نظر شما، در نهایت، کدام کشور کوتاه می‌آید؟

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: