تعداد بازدید : ۳۱۲۵
کد خبر : ۲۱۳۰۶۱
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵
یکی از دلایل منفی شدن بازار سرمایه یعنی تسویه معاملات اعتباری، برطرف خواهد شد و این شاید بهترین اتفاقی باشد که باید در کوتاه مدت منتظر آن باشیم.

توصیه ای برای خرید در منفی ها ندارم!

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل کف ۵۱۸ هزار واحدی را روز گذشته از دست داد و امروز با افت ۹۴۴۷ واحدی تا این لحظه از معاملات همراه بوده و به محدوده ۴۹۳۲۹۱ واحدی رسیده است.

طبق نظر تحلیلگران در روزهای گذشته، اصلاح بازار می تواند تا ۴۶۵ هزار واحدی ادامه داشته باشد. شیوع کرونا و استرس سرمایه گذاران از این بابت، ریزش قیمت های جهانی، و از همه مهم تر برخی اتفاقات در بازار سرمایه ای مثل تسویه اعتباری ها و تصمیمات خلق الساعه مدیران در روزهای قبل و اختلال سیستم معاملاتی و... دست به دست هم داده تا بازار سرمایه را وارد فاز نزولی کند.

پیمان تاتایی مدیر دارایی‌های شرکت تامین سرمایه امید در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: عامل رشد بازار سرمایه ورود نقدینگی تازه به بازار بوده و حالا این روند دچار وقفه شده است؛ برنامه‌های سازمان بورس در روز‌های گذشته، موجب ترس سرمایه‌گذاران شد و ورود نقدینگی تازه به بازارسرمایه را با چالش مواجه کرد و شیوع کرونا و ریزش بازار‌های جهانی هم به ترس سهامداران دامن زد و در مجموع تمامی این اتفاقات، بازار سرمایه را مستعد ریزش کرد.

وی افزود: بازگشت بورس تهران به مدار صعودی در گرو ورود مجدد جریان نقدینگی به این بازار خواهد بود و معتقدم با سپری شدن روز‌های پایانی سال، بسیاری از سرمایه‌گذاران به لحاظ قانونی امکان خرید اعتباری خواهند داشت و با افزایش قدرت خرید گروهی از سهامداران، می‌توان به ورود نقدینگی به بازار سرمایه امیدوارتر بود؛ البته باید دید وضعیت کرونا در کشور ما به کجا خواهد رسید و آیا منجر به توقف فعالیت بنگاه‌های تولیدی خواهد شد یا خیر؛ به‌طورکلی بازگشت بازارسرمایه به مدار صعود، مستلزم جلب اعتماد دوباره سرمایه‌گذاران خواهد بود.

تاتایی افزود: با پایان سال، یکی از دلایل منفی شدن بازار سرمایه یعنی تسویه معاملات اعتباری، برطرف خواهد شد و این شاید بهترین اتفاقی باشد که باید در کوتاه مدت منتظر آن باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تاثیر کرونا و رکود فروش برخی صنایع در این روز‌ها بر روند سودآوری شرکت‌ها گفت: مشکلات چند روزه موجب افت بااهمیت سودآوری شرکت‌ها و صنایعی مثل فولادی‌ها و معدنی‌ها و... نخواهد شد؛ بنابراین انتظار تغییر با اهمیتی در صورت‌های مالی شرکت‌ها نمی‌رود. اما برخی صنایع همچون شوینده‌ها و... احتمالا به دلیل رونق فروش این مدت با رشد سودآوری همراه خواهند بود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: