تعداد بازدید : ۶۸۵
کد خبر : ۲۱۳۲۳۰
گام‌های صنعت بیمه در مسیر رشد؛
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
ضریب نفوذ بیمه در دنیا به طور میانگین ۶.۱ درصد است و در ایران به بیش از ۲.۳۸ درصد رسیده که نسبت به سال‌های قبل رشد نشان می‌دهد؛ هر چند که با میانگین جهانی فاصله قابل توجهی داریم.

نفوذ بیمه بیشتر شد

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، صنعت بیمه در توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد اما؛ عدم توسعه در این بخش باعث شده تا رویکرد‌های حمایتی و امدانی نقش غالبی را در حوادث ایفا کنند.

بر اساس اطلاعات موجود، بیشترین سهم حق بیمه تولیدی در قاره آمریکا رقم می‌خورد و آسیا در جایگاه دوم قرار دارد.

حق بیمه سرانه در قاره اروپا و اقیانوسیه بسیار بیشتر از دیگر قاره‌ها است. شایان ذکر است که حق بیمه سرانه بیانگر مقدار حق بیمه‌ای است که به طور متوسط هر نفر پرداخت می‌کند.

حق بیمه سرانه ایران از ۴.۲ میلیون ریال در سال ۱۳۹۶ به ۵.۵ میلیون ریال در سال ۱۳۹۷ رشد کرد.

نفوذ بیمه بیشتر شد

یکی از شاخص‌های مهم در صنعت بیمه، ضریب نفود بیمه است که در ایران چندان رقم بالایی است. به طور کلی، ضریب نفوذ بیمه در دنیا به طور میانگین ۶.۱ درصد است که در این بین، این ضریب در قاره آمریکا ۶.۳ درصد و آسیا ۵.۸ درصد است.

ضریب نفوذ بیمه در ایران طی سال ۱۳۹۶ برابر با ۲.۳ درصد بود اما؛ در سال ۱۳۹۷ به ۲.۳۸ درصد افزایش یافت.

نفوذ بیمه بیشتر شد

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۵۷۵ میلیون دلار حق بیمه زندگی در ایران صادر شده و ۹۲۵۸ میلیون دلار نیز حق بیمه غیرزندگی صادر شده است.

نکته جالب توجه این است که سهم از حق بیمه‌های زندگی (عمر) در کشور سال ۱۳۹۶ حدود ۱۳.۶ درصد بود و در سال ۱۳۹۷ به ۱۴.۵ درصد افزایش یافت.

نفوذ بیمه بیشتر شد

در جدول زیر حق بیمه تولیدی کشور در ده سال اخیر را به تفکیک زندگی و غیرزندگی ملاحظه می‌کنید؛ نرخ رشد حق بیمه تولیدی کشور طی دوره ۱۲ ماهه منتهی به سال ۹۷ بالغ بر ۳۱.۶ درصد بود.

نفوذ بیمه بیشتر شد

از سوی دیگر، برای محاسب‌های این که چند درصد از حق بیمه‌ها بابت خسارت خطر‌های تحت پوشش به بیمه‌گذاران پرداخت شده، از شاخص «ضریب خسارت» استفاده می‌شود. ضریب خسارت بیمه زندگی در کشور طی سال ۹۷ با افت قابل ملاحظه‌ای مواجه شد.

نفوذ بیمه بیشتر شد

در مجموع، می‌توان گفت که نرخ رشد حق بیمه تولیدی کشور طی سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۳۱.۶ درصد بود که از رشد سال قبل از آن بیشتر است. به این ترتیب، رتبه جهانی ایران در صنعت بیمه بر حسب میزان حق بیمه تولیدی از ۴۲ جهان در سال ۱۳۹۶ به ۳۹ در سال ۱۳۹۷ بهبود یافت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

پارس خزر به ازای هر سهم 800 ریال سود تقسیم کرد

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت صنعتی پارس خزر (سهامی عام) در ساعت 15 مورخ 1398/04/13 با حضور صاحبان 92/88 درصد از کل سهام و با نمایندگان تام‌الاختیار آنان در محل قانونی شرکت تشکیل شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: