تعداد بازدید : ۲۲۵۷
کد خبر : ۲۱۳۲۵۶
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد: 
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
به نظر می‌رسد سطح دلار حفظ شده و تا اردیبهشت ۹۹ قیمت بالاتری برای دلار نمی‌توان متصور شد. همچنین مقداری ترس از قطع شدن روند تولید، فروش و جریان پول نیز وجود دارد.
شروع فاز افزایشی بازار در اردیبهشت ۹۹
 
احمد اشتیاقی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در بررسی بازار و مشکلات جاری به بورس‌نیوز گفت: مسائل اخیر سامانه معاملاتی یکی از دلایل ریزش بازار محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در توضیح مشکلات سامانه باید گفت افرادی که معاملات آنلاین یا قصد فروش دارند به دلیل ندیدن قیمت معاملاتی مجبور به فروش سهام با حداقل قیمت می‌کنند که خود بازار را در شرایطی منفی قرار می‌دهد.

اشتیاقی خاطر نشان کرد: مشکلات، فضای ترس را گسترش داده و فروشنده‌های بیشتری در بازار ایجاد می‌کند، اما صرفا نمی‌توان آن را تنها عامل منفی شدن بازار دانست.

این کارشناس بازار سرمایه در توضیح دیگر عوامل موثر بر بازار منفی اظهار داشت:باید پذیرفت که شاخص رشد خوبی طی مدت اخیر داشت، اما دلایلی بنیادی باعث متوقف شدن رشد شاخص و عملکرد کاهشی آن بوده است.

وی افزود: موضوع "کرونا"، "قیمت‌های جهانی" ور "ریزش شدید قیمت نفت" از یک سو و دوام برگشت اخیر بازار‌های جهانی از سویی دیگر از عوامل تاثیرگذار این روز‌های بازار به شمار می‌روند. 

اشتیاقی به "جریان نقد" نیز اشاره داشت و گفت: زمانی که بحث حفظ جان اولویت قرار گیرد، سرمایه گذار به فکر کسب بازدهی نبوده و تمام تمرکز خود را بر حفظ پول و مایحتاج عمومی در آینده قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: جریان معکوس این امر نیز وجود دارد و عده‌ای برای دریافت نقدینگی در شرایط کرونا به فروش سهام خود می‌پردازند. 

این کارشناس بازار سرمایه عوامل منفی موجود در شرایط حال را قوی‌تر از نکات مثبت دانست و افزود: به نظر می‌رسد سطح دلار حفظ شده و تا اردیبهشت ۹۹ قیمت بالاتری برای دلار نمی‌توان متصور شد. همچنین مقداری ترس از قطع شدن روند تولید، فروش و جریان پول نیز وجود دارد.

وی افزود: طی یکسال اخیر شاهد رشد خوب شاخص و رسیدن به ۵۱۰ هزار واحد بودیم که شرایط حال بازار نشان می‌دهد شاید ظرفیت بیشتر از این وجود نداشت.

اشتیاقی در پایان اضافه کرد:مجموعه عوامل ذکر شده حاکی از آن است که تا اردیبهشت ماه سال آتی شرایط رشد وجود نداشته و بعد از ماه مذکور، با ثبات وضعیت کرونا شروع مجدد شرکت‌های تولیدی پیش بینی می‌شود که بازار نیز مجددا فاز افزایشی خود را آغاز خواهد کرد.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: