تعداد بازدید : ۱۵۶۷
کد خبر : ۲۱۳۸۱۶
چه خبر از نماد‌های توقیف شده؛
۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
بازار سرمایه در سال ۹۸ با اختلاف قابل توجه پربازده‌ترین بازار کشور بود اما؛ در این میان، برخی شرکت‌ها و سهامداران نتوانستند شیرین کام شوند!

۲۳ نماد زیر امواج صعودی بازار

به گزارش واحد سنجش و راه حل‌های رفتاری در بازار (آبسیم) بورس نیوز، سال ۹۸ با همه افت و خیز‌ها و اتفاقات که برای بازار سرمایه بار مثبت آن بیش از منفی بود، به پایان رسید و سال ۹۹ از راه رسید.‌

می‌توان گفت در سال ۹۸ تمام سهم‌های حاضر در بازار سرمایه بازدهی بسیار مناسبی عاید سهامداران کردند و رشد قیمت بسیار مطلوبی داشتند اما؛ در این بین برخی سهم‌ها از این فضای مثبت و سودآور جا ماندند و دستشان از ثبت بازدهی کوتاه ماند.

در حال حاضر، نماد معاملاتی ۷۹ شرکت متوقف است که مدت زمان توقف برخی از آن‌ها بیش از یک سال است.

ارزش بازار این ۷۹ نماد بالغ بر ۲۳۵۶ هزار میلیارد ریال است که ۱۳ درصد از ارزش کل بازار سرمایه را در بر می‌گیرد. متوسط تعداد روز‌های توقف این نماد‌ها ۳۶۵ روز است.

از میان این ۷۹ نماد، سهم بورس تهران ۲۷ درصد و فرابورس ۷۳ درصد است. برخی از شرکت‌ها در مرحله ورشکستگی قرار دارند و نمی‌توان امیدی به بازگشت آن‌ها داشت اما؛ برخی سهم‌ها به دلیل کم‌کاری مدیران در ارائه اطلاعات مورد نیاز و رعایت الزامات قانونی بازار سرمایه، متوقف مانده‌اند.

بر اساس اطلاعات موجود که در تصویر ذیل به نمایش درآمده، سرآمد توقف نماد‌ها مربوط به شرکت «کاشی اصفهان» با نماد «کاصفا» می‌شود که از اوایل آذر ماه سال ۹۲ بسته شده است.

به طور کلی، ۱۴ نماد مدت توقف بیش از ۱۰۰۰ روز را دارند و سهامداران آن کماکان بلاتکلیف مانده‌اند. در مجموع، ۲۳ نماد پیش از آغاز سال ۹۸ متوقف بودند و نتوانستند سوار بر موج صعودی بازار شوند.

همچنین، نماد‌هایی همچون «شلیا» و «رفاه» از سال ۹۷ در توقیف به سر می‌برند و خبری از آن‌ها نیست؛ نماد‌هایی که شاید اگر در جریان معاملات حضور داشتند، طی سال ۹۸ بازدهی قابل توجهی عاید سهامداران خود می‌کردند.

حال تصور کنید این شرکت‌ها که سهمی از رشد بورس در سال ۹۸ نداشتند، در روز‌های منفی بازگشایی شوند! اینجا است که نقش مدیران در تصمیمات سرمایه‌گذاری نمود پیدا می‌کند و این که شرکت را چه کسانی مدیریت می‌کنند، حائز اهمیت می‌شود!

۲۳ نماد زیر امواج صعودی بازار

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: