تعداد بازدید : ۵۶۴
کد خبر : ۲۱۴۰۲۷
۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۵۵
پرده اول: دولت آمریکا با این‌که صنعت فولاد ایران را در سال ۹۷ تحریم کرده بود، در سال ۹۸ نیز چندین بار تحریم‌هایی علیه این صنعت اعمال کرد!

این تحریم‌ها در سال ۹۸ عبارت بودند از:
تحریم صنعت فولاد ایران در ۱۸ اردیبهشت ۹۸
تحریم صادرات الکترود گرافیتی و کک نفتی به ایران در ۲۵ آذر ۹۸
تحریم شرکت‌های فولادی ایران در ۲۰ دی ۹۸


پرده دوم: صنعت فولاد ایران، اما ریسک تحریم‌ها را به خوبی مدیریت کرد:
تولید فولاد ایران با رشد ۱۰ درصدی به حدود ۲۵ میلیون تن در ۱۱ ماه نخست ۹۸ رسید. تولید شمش فولادی در ۱۱ ماه نخست ۹۸، ۱۸ درصد افزایش یافت.
با وجود تحریم‌ها، ۶۰ درصد از افزایش تولید شمش فولادی، راهی بازار‌های صادراتی شد. صادرات فولادسازان بزرگ کشور، ۲۸ درصد افزایش یافت.


پرده سوم: سال ۹۸ به واسطه تحریم‌ها، حرکت جدیدی در شرکت‌های فولادی در زمینه بومی‌سازی تجهیزات، قطعات و فرایند‌ها در صنعت فولاد شکل گرفت. این حرکت از سال ۹۷ شروع شده بود که با برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در دی ماه سال ۹۷ شتابی مضاعف به خود گرفت و تداوم ساختار‌های اطلاعاتی، مالی و رویدادی آن در انجمن تولیدکنندگان فولاد و برگزاری دومین دوره این رویداد با مشارکت گسترده تولیدکنندگان و تامین کنندگان زنجیره فولاد منتج به ۹۵.۵ میلیون یورو قرارداد ساخت داخل و بیش از ۵۰۰ میلیون یورو تفاهم نامه شد.


پرده چهارم: تولیدکنندگان فولاد در سال ۹۸ با محدودیت‌ها و مقررات دست‌وپاگیر صادراتی روبرو بودند. آنان باید برای صادرات محصولات فولادی، محموله به محموله از معاونت امور معدنی وزارت صمت مجوز می‌گرفتند! انجمن تولیدکنندگان فولاد در ۱۰ اسفند ۹۸، خواستار لغو این محدودیت‌ها شد.


 پرده پنجم: در کل سال ۹۸، قیمت جهانی فولاد بیش از قیمت آن در داخل کشور بود و فولادسازان با ریسک سرکوب قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا روبرو بودند.


 پرده ششم: در زمستان ۹۸، بازار فولاد به عرصه تاخت‌وتاز سفته‌بازان تبدیل شد. برای مهار این سفته‌بازی، به جای مدیریت تقاضا و اصلاح جدی قیمت‌ها، عرضه سنگین به فولادسازان تحمیل شد و در ۱۱ اسفند، رکورد تاریخیِ سنگین‌ترین عرضه شمش فولادی در بورس کالا ثبت شد!


پرده هفتم: در مهرماه ۹۸، عوارض صادرات سنگ آهن از ۸ درصد به ۲۵ درصد افزایش یافت. در زمستان ۹۸، عوارض ۱۰ درصدی بر صادرات آهن اسفنجی وضع شد.


پرده هشتم: در مرداد ۹۸، نرخ فروش کنسانتره به ۱۶ درصد شمش فولاد خوزستان و نرخ فروش گندله به ۲۳.۵ درصد شمش فولاد خوزستان افزایش یافت.


پرده نهم: در اسفند ۹۸، کرونا در ایران شیوع پیدا کرد و تولیدکنندگان فولاد در کنار پیشگیری از نفوذ کرونا به مجتمع‌های تولیدی، به مسئولیت اجتماعی خود در زمینه مقابله با کرونا هم عمل کردند.


 پرده آخر (دهم): با وجود تحریم‌ها و همچنین ریسک‌های مقرراتی و قیمت‌گذاری در داخل کشور، صنعت فولاد ایران عملکرد موفقی در سال ۹۸ به ثبت رساند و پا به سال جدید با رویکرد ملی جهش تولید گذاشت. / چیلان
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: