تعداد بازدید : ۴۶۸
کد خبر : ۲۱۴۳۱۲
اقتصاد ایران به کدام سو می رود؟
۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۱

سعید مسگری پژوهشگر اقتصادی در پیش بینی روند متغیرهای اقتصادی در سال ۱۳۹۹ نوشت:
اساسا پیش بینی روند متغیرهای اقتصادی کاری دشوار است و این کار در سالهای اخیر دشوارتر نیز شده است. با توجه به درخواستها و نیاز جامعه برای داشتن چشم انداز از اقتصاد ایران، قصد داریم در ادامه به بررسی روند آتی متغیرهای اقتصادی بپردازیم. این کار بر اساس روند دو سال اخیر متغیرها، پیش بینی موسسات تحقیقیاتی و عوامل بنیادین موثر بر متغیرها انجام خواهد شد.

رشداقتصادی: اقتصاد ایران به یک دوره انجماد رسیده و پس از دوسال کاهش شدید رشد اقتصادی، حالا اندازه اقتصاد ثابت خواهد ماند. پیش بینی ها حاکی از رشد اقتصاد مثبت بسیار اندک در سال اینده بود اما با توجه به کرونا احتمالا رشد منفی اندکی یعنی حدود منفی یک تا دو درصد خواهد بود.

تورم: مهمترین عامل محرک تورم کسری بودجه بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت است. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد تورم مشابه سال گذشته خواهد بود و بین ۳٠ تا ۳۵ محتمل است. تشدید کسری بودجه میتواند تورم را بیش از این نیز افزایش دهد.

نرخ بیکاری: این نرخ رفتاری غیرقابل پیش بینی در سال گذشته داشته و بطور کلی رابطه آن با رشد اقتصادی قطع شده است. لذا نمیتوان اظهارنظر دقیقی کرد. احتمالا تغییرات زیادی را در سال آینده تجربه نکند.

رشد نقدینگی: اقتصاد ایران معمولا ظرفیت رشد ۲٠ تا ۲۵ درصدی نقدینگی دارد. کسری بودجه شدید دولت رشد آن را در سال ۹۸ تشدید کرد. انتظار میرود به روند افزایش خود ادامه دهد. به نظر میرسد رشد نقدینگی در سال ۹۹ در حالت خوش بینانه پنج تا ده درصد بیش از سال گذشته باشد.

نرخ ارز: نرخ ارز هم روندی نسبتا مشابه با سال قبل خواهد داشت. یعنی حداقل کمی کمتر از تورم و حداکثر کمی بیش از آن رشد می کند. لذا ۱۹ تا ۲۳ هزار تومان بازه قابل پیش بینی برای قیمت دلار است. اگر دلار سال ۹۹ را با ۲٠ هزار تومان به پایان برساند کارنامه خوبی داشته است.

مسکن: روند قیمتی و تعداد معاملات مسکن با سایر کالاها متفاوت است و روندی سیکلی دارد. اکنون در فاز رکود تورمی قرار دارد و انتظار میرود در سال آینده هم در حدود تورم و یا کمی کمتر از آن، رشد قیمت داشته باشد. یعنی با وجود رکود رشد ۲۵ تا ۳۵ درصدی محتمل ترین گزینه برای بازار مسکن در سال آتی است.

پس از تعطیلات در سلسله یادداشتهای وضعیت اقتصاد ایران در سال گذشته و پیش بینی روند اتی آن را با جزییات بررسی خواهم کرد. 

سیا
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
روند متغیر ها کرنا ویروس یادت رفت دوست عزیز خواب دیدی خیر باشه خبرت می کنم
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: