تعداد بازدید : ۱۱۲۱
کد خبر : ۲۱۴۳۲۶
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۲
‌نمی‌توان سایه نرخ‌گذاری‌های دولتی از سوی وزارت صمت را حتی در بازار‌هایی همچون بورس‌کالا انکار کرد.
 
غلامعلی فارغی عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه صنعت ساختمان در کشور با رکود همراه بوده اما؛ بورس‌کالا می‌تواند زمینه‌ساز فروش و صادرات محصولات ساختمانی را برای شرکت‌ها فراهم آورد، به بورس‌نیوز اظهاکرد: بورس‌کالا برای هر اقتصادی به‌نوعی مزیت محسوب شده چراکه ورود کالاها در رینگ‌های فروش این بازار می‌تواند با استانداردهای مختلفی همراه شود تا خیال خریداران خارجی که استاندارد کالاها برای آنها از اولویت بالایی برخوردار است را راحت کند؛ از سوی دیگر، شرایط رکودی صنعت ساختمان اجازه فروش داخلی بیشتر را به کالاهای ساختمانی نمی‌دهد بنابراین بهترین بازار، ایجاد شرایط فروش خارجی است.
 
وی افزود: از سوی دیگر، نمی‌توان سایه نرخ‌گذاری‌های دولتی از سوی وزارت صمت را حتی در بازارهایی همچون بورس‌کالا انکار کرد؛ اگر دولت در بودجه‌بندی خود می‌خواهد از نفت چشم‌پوشی کند باید بازار آزاد صادراتی برای درآمدزایی بیشتر تقویت کند و دخالت‌های بی‌مورد و حاکمیتی خود را کاهش دهد.
 
فارغی با اشاره به اینکه نرخ‌گذاری‌های صادراتی تاکنون خاطره خوشی از خود برجای نگذاشته است، تصریح کرد: در اغلب نرخ‌گذاری‌ها و سیاست‌های دستوری که از سوی نهادهای دولتی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان ابلاع شده است، نتیجه آن تحمیل شکست بر بازارهای هدف صادراتی بوده که فعالان اقتصادی ایران در آن حضور داشتند، دولت باید بپذیرد که به اقتصاد آزاد تن دهد و سیاست‌گذاری خود را از قیمت‌گذاری به سمت روان‌سازی رویه‌های تولیدی سوق دهد.
 
این فعال بخش‌خصوصی از طرف دیگر با اشاره به اینکه صادرات از پنجره‌های بورس‌کالا چندان آسان نیست نیز افزود: خریداران داخلی که نیاز خود را از طریق بورس‌کالا تامین می‌کنند به‌نوعی اجبار را از سوی وزارت صمت، پشت سر خود می‌بینند اما؛ خریداران خارجی با چنین محدودیتی مواجه نیستند، بنابراین نباید فراموش کرد که جذب متقاضی و خریدار خارجی برای ورود به بورس‌کالای ایران سخت‌تر بوده و باید استانداردهای این بازار در سطح منطقه‌ای و جهانی برای خریداران عمده کالاها تشریح شود.
 
فارغی با اشاره به نرخ‌گذاری‌های ارزان و البته در برخی مواقع با تخفیف، اذعان کرد: از سوی دیگر نمی‌توان فاصله‌های قیمتی ناشی از مشکلات و محدودیت‌های تحریم و حمل دریایی و نقل و انتقال ارز و تعویض مدارک و ... را بر کالاهای ایرانی نادیده گرفت.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: برای رساندن نرخ محصولات تولید داخل و صادرات‌گرای ایران به قیمت‌های متعارف در بازار‌های جهانی، باید برنامه ریزی جامعی صورت بگیرد و قیمت‌ها به تدریج اصلاح گردد اما؛ بازار‌هایی همچون کشور‌های همسایه مانند افغانستان، عراق، سوریه و ... که نیاز به کالاهای زیربنایی دارند، می‌توانند ورود اولیه مناسبی به این بازار داشته باشند.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: