تعداد بازدید : ۷۶۵
کد خبر : ۲۱۴۸۴۷
بازارهای مالی در هفته ای که گذشت؛
۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸
انتظار افزایش قابل توجه در قیمت‌های اسمی، در اکثر کالا‌ها و دارایی‌ها مورد انتظار است که قاعدتا قیمت سهام هم از این اصل مستثنی نخوهد بود.

اخبار ضد و نقیض بازار نفت، مهمترین رویداد اثرگذار هفته

 
به گزارش بورس نیوز، معاملات بازار‌های آتی سهام آمریکا در روز شنبه بهبود یافت. در حالی که قیمت نفت به امید پایان جنگ قیمتی عربستان و روسیه، افزایش یافت و نفت برنت حتی دیروز عصر برای دقایقی بالای ۳۰ دلار معامله شد. اما با فروکش کردن هیجانات، دوباره به زیر ۳۰ دلار بازگشت؛ اما نسبت به هفته قبل نزدیک به ۸ درصد رشد داشته است. احتمالا دلیل این جهش قیمت، مصاحبه رئیس جمهور آمریکا با شبکه CNBC بود که اذعان کرده بود با تلفنی با پوتین و بن سلمان مذاکره داشته و آن‌ها قول کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت را داده اند. هر چند ساعتی بعد خبر‌های ضد و نقیضی منتشر شد، بطوری که روسیه اعلام کرد این کشور قصد افزایش حجم تولیدات خود را ندارد، ولی اشاره‌ای هم به برنامه کاهش تولید نکرد! از طرف عربستان هم فقط درخواست جلسه فوری اوپک شده است و شاید به همین دلیل قیمت نفت کمی آرام گرفت. اما باید دقت کرد کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای نفت که ترامپ ادعا کرده عربستان و روسیه از تولیدات خود خواهند کاست، در مقابل مجموع تولید روزانه این دو کشور یعنی تولید ۲۲ میلیون بشکه نفت، کمی عجیب به نظر می‌رسد؛ چرا که به معنای کاهش ۴۵ درصدی تولید نفت این دو کشور خواهد بود. البته شاید تداوم رکود فزاینده در سمت تقاضا، دیر یا زود کشور‌های تولیدکننده را به کاهش عرضه نفت وادار کند. هر چند به گزارش بلومبرگ، چین قصد دارد برای افزایش ذخایر استراتژیک خود، نفت خام بیشتری خریداری کند که باید منتظر آمار دقیق‌تر این برنامه و تاثیر آن بر بازار نفت بود.

اما در سطح جهانی، با دامنگیر بیشتر کرونا بر اقتصاد کشورها، سهامداران همچنان به دنبال دارایی‌های امن هستند. بطوریکه نرخ سود سالانه اوراق ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا، با کاهش دوباره به ۰.۶۰۸ درصد رسیده و با افت میزان تقاضا برای کامودیتی ها، همانطور که در جدول زیر شاهد هستیم، قیمت آلومینیوم با افت بیش از ۳ درصدی همراه بوده است. سرب و روی تغییر قابل توجهی نداشته و تنها مس با افزایش قیمت مواجه بوده است.
اخبار ضد و نقیض بازار نفت، مهمترین رویداد اثرگذار هفته

شاخص کل درگیر مقاومت ۵۵۵ هزار واحدی است و این در حالی بوده که شاخص کل هم وزن روز شنبه هفته گذشته از پیک تاریخی خود (۱۸۲،۲۶۶ واحدی) عبور کرد و می‌توان گفت شاخص کل به دلیل تاثیر پذیری بیشتر از شرکت‌های بزرگ کامودیتی محور و به دلیل ریزش قیمت‌های جهانی، نسبت به شاخص کل هم وزن کندتر بوده و در گذر از قله تاریخی خود، موفق نبوده است.
اخبار ضد و نقیض بازار نفت، مهمترین رویداد اثرگذار هفته

اما در داخل کشورمان، با وجود فراگیر‌تر شدن رکود حاصل از اشاعه ویروس کرونا، در کنار زخم کهنه‌تر شده اثرات حاصل از تحریم ها، آنچه فعلا نقش موتور محرک بازارها، مخصوصا بازار سرمایه می‌باشد و همچنان پر قدرت به کار خود ادامه می‌دهد  چیزی نیست به غیر از نرخ فزاینده نقدینگی که در کنار افت مقداری و ارزشی صادرات بر اثر تحریم و نیز کاهش قیمت‌های جهانی، باعث ضعیف‌تر شدن ریال در برابر دلار شده است، به طوریکه نرخ دلار نیمایی در هفته گذشته به حوالی ۱۳۸۰۰ تومان رسید.
ازطرفی بنابر گزارش دنیای اقتصاد، در ۹ ماه سال ۱۳۹۸ (و احتمالا در کل سال) براساس آمار‌های رسمی منتشرشده، نرخ رشد نقدینگی و نرخ تورم بیش از میانگین بلندمدت بوده است با این حال، آمار‌های پولی نشان می‌دهد بدهی بخش دولت به بانک‌مرکزی در پایان آذرماه ۱۳۹۸، نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۳ درصد رشد داشته است، که این یعنی نرخ تورم در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بیشتر قد خواهد کشید؛ و در واقع انتظار افزایش قابل توجه در قیمت‌های اسمی، در اکثر کالا‌ها و دارایی‌ها مورد انتظار است که قاعدتا قیمت سهام هم از این اصل مستثنی نخوهد بود.
اخبار ضد و نقیض بازار نفت، مهمترین رویداد اثرگذار هفته
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
شاخص باردیگر میلیونر شد
شاخص کل بورس تهران مجددا" بعد از افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ابرکانال یک میلیون واحدی بازگشت.