تعداد بازدید : ۷۳۷
کد خبر : ۲۱۴۸۶۱
پیش‌گشایش؛
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۸
با توجه به ورود چشمگیر نقدینگی احتمالا در بازار امروز نیز در برخی از نماد‌های مختلف شاهد نوسانات قیمتی می‌باشیم با این وجود به نظر می‌رسد در بسیاری از نماد‌های بنیادی در روز‌های آتی عرضه‌هایی از سوی صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری دور از ذهن نیست.

به گزارش بورس‌نیوز، برخلاف آمار‌های تکان‌دهنده بیکاری، شاخص‌های تولیدی، شاخص بورس‌های جهانی، قیمت جهانی نفت، محصولات پتروشیمی، انواع محصولات فلزی و ...، شاخص بورس ایران با رشدی ۲.۰۰۹ واحدی در روز چهارشنبه بازهم بسیاری از کارشناسان اقتصادی را شگفت زده کرد.

افزایش میزان نقدینگی و جذب پول‌های خرد در ماه‌های گذشته تا جایی میزان تقاضا و شاخص کل بازار بورس را تحت الشعاع قرار داده است که حالا پس از رخداد فاجعه‌ای جهانی و افت قیمت‌های جهانی بسیاری از کالا‌های اساسی هم شاهد ادامه رشد قیمت سهام بسیاری از شرکت‌های فعال در بازار سرمایه می‌باشیم.
رشد قیمتی در نماد‌های ومعادن، اخابر و بورس در روز دوشنبه از جمله تاثیر گذار‌ترین عوامل رشد بیش از ۲.۰۰۹ واحدی شاخص کل بود.

اخبار بین الملل:
متاسفانه همانند هفته‌های اخیر، اخبار ناخوشایند اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در بازار جهانی در روز‌های گذشته به قدری زیاد است که گزینش مهمترین آن‌ها کاری دشوار بوده اما؛ از مهم‌ترین اخبار روز گذشته می‌توان به اخبار مربوط به آمار ناامید کننده بیکاران ماه اخیر آمریکا به دلیل شیوع کرونا است.

بر اساس گزارشات منتشر شده، برای دومین هفته متوالی تعداد افرادی که به دلیل بیکار شدن اقدام به ثبت‌نام برای دریافت بیمه بیکاری و مزایای آن اقدام کرده‌اند در آمریکا افزایش چشمگیری داشته و تعداد این افراد در دو هفته گذشته به بیش از ۱۰ میلیون نفر رسده که در قرن اخیر هم کم نظیر بود.

کارشناسان بر این باورند که شیوع ویروس کرونا و اجبار مردم برای ماندن در خانه‌ها، اقتصاد آمریکا را به سمت رکود سوق داده اما؛ از دیگر اخبار منتشره روز گذشته که منجر به افزایش بیش از ۲۰ درصدی قیمت‌های جهانی نفت در روز‌های پایانی هفته گذشته نیز شد، اخبار مربوط به توافق کشور‌های اوپک و اوپک پلاس بر سر کاهش نفت تولیدی بود.

بر این اساس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از تماس تلفنی خود با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود خبر داد و گفت که همه (کشور‌های تولید کننده نفت) در مورد بازار انرژی و نفت نگران هستند.

پوتین شامگاه جمعه از احتمال کاهش تولید نفت به میزان ده میلیون بشکه نفت در روز یا حتی بیشتر خبر داد و گفت: ما برای همکاری با ایالات متحده آمریکا در مورد بازار نفت آماده‌ایم.

رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه همه کشور‌ها در استقرار و پایداری بلندمدت بازار نفت منافعی دارند، گفت که مسکو هم‌اکنون در حال بررسی و ارزیابی اوضاع بازار جهانی نفت بوده و شرایط و منافع کشور‌های تولید کننده و مصرف کننده در نظر دارد.

پوتین گفت که به نظر می‌رسد عربستان سعودی در حال حذف آن دسته از رقبای نفتی خود است که دست به تولید نفت شِیل زده‌اند و در این زمینه موفق عمل کرده است.

با این حال همچنان نرخ‌های در حدود ۳۰ دلاری نفت به ویژه با تداوم مشکلات ناشی از شیوع کرونا در جهان باهث کاهش چشمگیر قیمت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی می‌گردد.

اقتصاد کلان و بازار سرمایه:
از جمله اخبار اقتصاد داخلی هم می‌توان به پیام رئیس بانک مرکزی در خصوص عملیات بازار باز اشاره داشت. به گفته وی در خصوص آمادگی بانک مرکزی برای اجرای گسترده عملیات بازار باز بمنظور کمک به دولت و غلبه بر مشکلات اقتصادی اظهار داشت: درجه اثرگذاری هر سیاست اقتصادی بستگی مستقیم به ابزار‌هایی دارد که در اختیار سیاست گذار است.

- در یک سال و نیم گذشته، بانک مرکزی با شناخت و آگاهی از دست آورد‌هایی که بانک‌های مرکزی دنیا در مدیریت سیاست پولی و ارزی داشته اند، بصورت پیوسته مجموعه‌ای از ابزار‌ها را طراحی و پس از تصویب مراحل قانونی در سبد ابزار‌های خود قرار داد.

- هدف از این ابزارسازی، کنترل نوسانات اقتصادی، کنترل تورم و کمک به رشد پایدار اقتصادی بوده است.

- در شرایط سخت، بانک‌های مرکزی دنیا در خط مقدم قرار دارند و با کاهش نرخ‌های بهره و خرید اوراق دولتی به کمک سیاست‌گذاری مالی آمده و به نجات اقتصاد کمک می‌کنند.

- مسیر انجام این دو از طریق کریدور نرخ سود بین بانکی و اجرای عملیات بازار باز است.

همچنین وزیر صنعت نیز در خصوص کمک و حمایت از کسب و کار‌های کوچک اظهار داشت: تعدادی از کسب و کار‌ها متحمل خسارت شدند. دولت تصویب کردم ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان به نرخ ۱۲ درصد در اختیار این واحد‌ها قرار گیرد و در حال حاضر این تسهیلات در حال پرداخت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: همچنین اصناف و حوزه‌های حمل و نقل مسافری، هتل‌ها نیز از کرونا آسیب‌هایی دیده‌اند که الان آیین‌نامه‌های مربوط به پرداخت تسهیلاتی به این اصناف در حال تدوین است و همچنین برای رعایت حال تولید کنندگان بدهی شرکت‌های خدمات رسان و تولیدی استمهال می‌شود و قرار شد، یک مهلت چند ماهه به این واحد‌های تولیدی بدهند.

وی همچنین اظهار داشت: رئیس جمهور اعلام کرد ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز از منابع ارزی برای حمایت از تولید و رونق کسب و کار‌ها در نظر می‌گیریم تا واحد‌های تولیدی دوباره به رونق برگردند.

بازار امروز:
بی شک نمی‌توان از تاثیر بازار‌های جهانی، افت قیمت‌های نفت و بسیاری از فلزات اساسی و حتی طلا در هفته‌های اخیر بر بازار امروز به سادگی عبور کرد.

افت ادامه‌دار قیمت نفت و یا تثبیت نرخ‌های ۲۵ تا ۳۰ دلاری این ماده در ماه‌های آتی خبری بد برای تمام صنایع به ویژه صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی است.

افت مجدد قیمت‌های جهانی فلزات اساسی به ویژه مس که در روز‌های اخیر شاهد نوساناتی بود تا محدوده‌ ۴۸۰۰ دلار و روی در محدوده‌ ۱۸۰۰ دلار خبر‌های بدی را برای صنایع فلزات پایه را نیز به همراه دارد که بی‌شک ادامه این روند در روز‌های آتی و ماه‌های آتی چالشی جدی برای سهامداران این گروه خواهد بود.

با توجه به ورود چشمگیر نقدینگی احتمالا در بازار امروز نیز در برخی از نماد‌های مختلف شاهد نوسانات قیمتی می‌باشیم با این وجود به نظر می‌رسد در بسیاری از نماد‌های بنیادی در روز‌های آتی عرضه‌هایی از سوی صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری دور از ذهن نیست.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: