تعداد بازدید : ۲۹۵۶
کد خبر : ۲۱۴۹۴۵
ساعت پنج‌و‌نیم عصر؛
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
گزارش ساعت پنج‌و‌نیم عصر امروز، نیم نگاهی دارد به بت شکنی بورس تهران و راهکار‌هایی از دل بانک‌ها و...

بورس، بت شکن شد/ شاهکار از دل بانک ها

به گزارش بورس نیوز، بورس تهران امروز هم شاهکار دیگری در کارنامه کاری خود ثبت کرد و مقاومت ۵۵۰ هزار واحدی را چنان در هم شکست که بعد از این در بکار بردن واژه مقاومت، باید تردید کرد!
اگرچه بخش عمده این رشد مرهون غول های پتروپالایشی بود؛ ولی در سایر گروه ها هم کم صف خرید نداشتیم. گروه دارویی از جمله سهم های جذاب این روزهاست‌. کرونا باعث شد محصولات ضد عفونی کننده، بازار داغی داشته باشد و چند شرکت دارویی از جمله البرز دارو، سبحان دارو، تولیددارو و ایران دارو از اسفندماه بخشی از سبد تولیدات خود را به محصولات ضد عفونی کننده اختصاص دهند. تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه از این محل هم، خبر جذابی برای بازار سرمایه است و اهالی بازار از مدت ها قبل چشم به راه این خبر بوده اند. گروه دارویی هم بخشی از رشد خود را مدیون همین احتمال است و باید دید کش و قوس ها در گروه دارویی برکت به سرانجام می رسد و زیر مجموعه های "برکت" و "والبر" تجدید ارزیابی را کلید می زنند یا نه؟

باز هم شاهکاری از دل بانک ها

بانک ها همیشه در حاشیه سازی سرآمد سایر گروه ها بوده اند. طبق پستی که وزیر ارتباطات منتشر کرده، یکی از بانک ها در روزهای گذشته از حساب بیش از ۱۶ هزار وام گیرنده خود، اقساط تسهیلات را کم کرده و انگار نه انگار که قرار بوده به سبب کرونا و رکود مشاغل، برای دریافت اقساط، مهلت داده شود. حالا وزیر جوان قول داده اقساط کسر شده تا آخر هفته به حساب مشتریان بازگشت داده شود. این اتفاق در سایر بانک ها هم البته رخ داده؛ اما ای کاش بانک های محترم، این درجه از دقت و سختگیری را برای تمام مشتریان خود داشتند. در شرایطی که برای دریافت اقساط چندرغازی به وام گیرندگان بی نوا که اجدادشان پیش چشم شان آمده تا وام بگیرند، اینطور فشار وارد می شود؛ اما به سوگلی هایشان وام های کلان می دهند و کسی هم نمی پرسد چرا؟! مثلا برخی بانک ها، خودشان شرکت می زنند و خودشان درخواست وام می کنند و خودشان به خودشان وام می دهند و امضا می کنند. در نهایت هم تا عرش اعلا زیان می سازند و بابت شاهکار عملکردشان، در مجمع به اعضای هیات مدیره، پاداش های آنچنانی می دهند! بعضی هاشان هم از بانکداری فقط اسمش را دوست دارند و چنان سرگرم فعالیت های معدنی و عمرانی و ورزشی و تجاری و... شده اند که معلوم نیست با خودشان چند_چند هستند! گواه این ادعا، بانکی است که میزان بدهی هایش، چند درصدی از دارایی های بانک بیشتر است و مدیران بی خیالش بدون توجه به زیان سنگین بانک، با ۲۰ شرکت زیرمجموعه خود در هر حوزه ای، تاری تنیده اند. یا بانکی که میزان بدهی هایش در ۹ ماهه ۹۸، بیش از ارزش دارایی های بانک است و دلش را به افزایش سرمایه ای خوش کرده که احتمالا از وخامت وضعیت این بانک، نخواهد کاست. البته یکی دیگر از بانک های زیان ده هم کلا عادت دارد نوشابه هایش را برای زیرمجموعه خود، باز کند!

هزینه میلیاردی از نوع "سایر"

برخی شرکت های بیمه ای، در صورت های مالی خود مبالغ هنگفتی را تحت عنوان سایر هزینه ها درج می کنند. این روش افشای اطلاعات، از آن عجایبی است که حتی اگر حسابرس با بررسی اسناد مثبته، آنها را قبول کند، مورد قبول اهالی بازار سرمایه نیست!

کرونا، کشنده است؛ اما فقط برای از ما بهتران

و اما در آخر باید گفت کرونا، روزهای سختی برای هموطنان مان رقم زده. ولی عجیب اینجاست که آقایان از یک طرف بر طبل ضرورت خانه نشینی می کوبند و مردم را تشویق به ماندن در منزل می کنند؛ از طرف دیگر فقط از ما بهتران را تعطیل کرده اند و مردم عادی مجبورند سرکار بروند و تازه استرس داشته باشند مبادا به خاطر رکود اقتصادی، مشمول تعدیل نیرو و بیکاری شوند. کاش در این ایام سخت، کمی دقیق تر به اطراف مان نگاه کنیم تا شاید کرونا، بانی خیر شود و حداقل فرق آنها که شعار می دهند و آنها که عمل می کنند را بفهمیم.

Ali Tahmasebi
United States
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
سلام
واقعا به زيبايي بيان كرديد حرف دل مردم بينوا رو ، خجل هستيم ، عمر كوتاهي داريم اما خود رو با هر نيرنگي مي دريم تا انبوهي از مال بي مصرف رو فقط بخاطر تنگ نظري براي آيندگان نگه داري كنيم.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: