تعداد بازدید : ۶۲۶
کد خبر : ۲۱۵۰۹۱
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز مطرح کرد:
۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
طبیعتا این ابزار موانعی داشته و یکی از آن عدم تجربه در سایر بورس هاست که محدودیت خاصی نیز در آن اعمال شده اما؛ "فروش تعهدی" از ابزار‌هایی است که به رفع "یکسویه کردن معاملات" کمک خواهد کرد.  
رفع
 
 
فردین آقا بزرگی، مدیرعامل کارگزاری بانک دی به بورس نیوز گفت: یکی از دلایلی که بتوان سمت عرضه را در بازار سرمایه تقویت و متعادل کرد، ابزار فروش تعهدی است.

وی ادامه داد: طبیعتا این ابزار موانعی داشته و یکی از آن عدم تجربه در سایر بورس هاست که محدودیت خاصی نیز در آن اعمال شده اما؛ "فروش تعهدی" از ابزار‌هایی است که به رفع "یکسویه کردن معاملات" کمک خواهد کرد. 
این کارشناس بازار سرمایه در توضیح "یکسویه کردن معاملات" عنوان کرد: منظور از یکسویه "چربش تقاضا در برابر عرضه" است چرا که اگر عرضه مهم نبوده یا پیش از موعد فرد نتواند با توجه به فروش تعهدی یا استقراضی سهامی بفروشد ممکن است قیمت‌ها کماکان به سمت صعود حرکت کند.

آقابزرگی نتیجه استفاده از ابزارهایی، چون اعمال حجم مبنا، فروش تعهدی، ارزش تضمین و عرضه‌های اولیه را در بازار سرمایه مثبت عنوان کرد. 

وی همچنین در خصوص کسری بودجه سال ۹۹ خاطر نشان کرد: در پیش بینی اولیه فروش نفت این طور محاسبه شده بود که فروش ۸۰۰ هزار بشکه با قیمت ۵۰ دلار رقمی معادل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را فراهم می‌کند، اما با فرض تداوم وضعیت فعلی مبلغی بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه را می‌توان با اعداد و ارقام به اثبات رساند.

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: نقطه اصلی اینجاست که شاهد تضعیف پول ملی و رشد نرخ ارز خواهیم بود و بالاترین رکن اثر گذار برای افزایش قیمت‌ها در بازار سرمایه از ابتدای سال ۹۷ نیز همین افزایش نرخ بوده است.

وی افزود: علی رغم تهدید‌های بازار‌های مالی دنیا و روند کاهشی در آن‌ها با فرض اولیه و ادامه دار شدن مسائل ذکر شده، جریان بازار سرمایه با اقبال مواجه می‌شود، اما این بدین معنی نیست که مجددا هجوم صورت بگیرد چرا که علی رغم متعادل برخی سهام روند اصلاحی در حال طی شدن است.

آقابزرگی اظهار داشت: فرض دوم این است که در صورت اصلاح مقطعی و کوتاه مدت، شتاب شیب رشد و هجوم نقدینگی کنترل شده و فعالان بازار با توجه به افت قیمتی اخیر بی مهابا و بدون کارشناسی اقدام به سرمایه گذاری نکنند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
کد بورس آتی صادر نمی شود و امکان کار تو این بازار برای تازه واردها فراهم نیست
کریم حمیدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
به نظر می رسد که متولیان فروش سهام تعهدی این را نمیدانند که کدام ادم بی عقلی سهام خود را قرض میدهد که دیگری به وکالت از اوبفرشدوحاضر به نزول قیمت سهام خود باشد ووقتی سهم قیمتش پایین امد سهم را تسویه کند متاسفا سازکاری که به راه انداخته شده اصلا با نوع جهانی ان خیلی فرق دارد اول اینکه تمام مشتریان خرد در بازار جهانی با بروکر معامله می کنند چرا که اصل معامله گران دربازار جهانی بانکهای مرگزی هستند وکمترین معامله یک لات می باشد ویا یک قراداد یک صد هزار دلار می باشد براینکه مشتریان خرد هم بتوانند دربازار معامله کنند از یک به 50تا یک به1000اهرم دراختیار مشتری قرار داده میشود واین جا طرف معامله شما فرد ودیگری نیست بلکه طرف معامله شما خود بروکراست در بازارهای جهانی اگر کسی فروش سهام استقراضی را می خواهد انجام بدهد از بروکر قزض می کند البته این سیستمی مباشد ودر نتیجه هر وقت بسته به وجه تضمین مشتری است تا هروقت یا با سود ویا ضرر از بازار خارج میشود متاسفا درایران علاوه بر محدودیت بنام دامنه نوسان یک محدویت دیگر هم هست وانهم وکالت از طرف سهامدار است که شدنی نیست از طرفی هر ابزاری که به بازار اورده می شود هیچ کارگزاری رغبت نشان نمیدهد به دلیل اینکه اگر بازار متعادل شود مطمنئاسود کارگزار کم خواهد شد در صورتی وظایف کارگزار دردنیا تنها سرویس نصف ونیمه گذاشتن در اختیار مشتری نیست بلکه طرف معامله با مشتری که متاسفا در ایران باید دونفر باهم معامله کنند وکارگزار به عنوان دلال فقط وظیفه هدایت سفارشات مشتریان به هسته را بر عهده دارند وده برابر شرکت بورس وسازمان وسپرده گذاری مرگزی کارمزد دریافت می کنند من نمی دانم اصلا این ابزارها را وقتی اجرایی نمی شود وهزا رتا پیچ به ان اضافه میشود چرا رونمایی میکنند اولا باید اول زیرساخت ابزار اول باید فراهم شودوبعد رونمایی شود چه افتخاری دارد که ما بگوییم بازار ما دوطرفه است بلکه اصلا این ابزار با این شرایط هرگز نمی تواند معنی دو طرفه به بازار بدهد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
Array
Array
Array
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.

رفع مشکل کم آبی صنعت پتروشیمی در آینده ای نزدیک/ تولید 1130848 تنی "مارون" در سه ماهه اول سال جاری

مدیرعامل پتروشیمی مارون گفت: برای جبران کم آبی و استمرار تولید واحدهای صنعتی، مسئولین شرکت اقدام به برطرف کردن این معظل از طریق تاسیس آب شیرین کن و استفاده از آب فاضلاب شهری کردند.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: