تعداد بازدید : ۹۳۵
کد خبر : ۲۱۵۵۰۶
یک اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱
فارغ از درست یا نادرست بودن تصمیمات جدید سازمان بورس، معتقدم با افزایش دامنه عرضه در بازار سرمایه، قطعا ریسک ها هم کاهش خواهد یافت.

به گزارش بورس نیوز، وزیر اقتصاد اعلام کرده قرار است ۲۰ درصد از دارایی های دولت تجدید ارزیابی شده و در چرخه اقتصاد قرار گیرد تا باعث رونق شود. مجموع دارایی های دولت حدود ۷ میلیون میلیارد تومان برآورد شده و به گفته وی، در آینده نزدیک، سهام دولت در تعداد ۹ شرکت دولتی در رسته‌های انرژی (پالایشگاه و پتروشیمی)، مالی (بانک‌ها و بیمه‌ها) و صنایع فلزی و معدنی در بورس عرضه خواهند شد. در این مرحله از واگذاری، تصمیم بر این است که به‌صورت فراگیر این سهام‌ها را عرضه کنیم تا همه مردم با اعمال تخفیف‌هایی (در مرحله اول و فقط برای یک‌بار) در دو گروه ۲۰ و ۲۵ درصدی با سقف خرید دو میلیون تومان به ازای هر نفر بتوانند سهام عرضه‌شده را خریداری کنند.
دوره فراخوان تا عرضه ۱۰ روز است و گروه گروه این اتفاق را انجام می‌دهیم. تلاش‌ بر این است که ۱۵ اردیبهشت اولین فراخوان واگذاری شرکت‌های دولتی باشد. همچنین مرحله دوم عرضه شرکت‌هایی هستند که بورسی نیستند و وارد بورس می‌شوند.

 

لطفعلی بخشی اقتصاددان در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و رونق بازار سرمایه، فرصت بسیار خوبی برای دولت فراهم شده تا بخشی از دارایی های خود را از طریق بازار سرمایه، واگذار کند.

وی افزود: این اقدام چند حسن دارد؛ نخست آنکه با توجه به اقبال مردم به سرمایه گذاری در بازار سرمایه، برخی سهم های این بازار دچار حباب قیمتی شده است. در صورت عرضه شرکت های ارزنده در بازار سرمایه، ریسک سرمایه گذاری در این بازار هم کاهش خواهد یافت. همچین واگذاری بخشی از شرکت های دولتی از طریق بازار سرمایه، از بار فشار کمبود نقدینگی دولت و کسری بودجه هم خواهد کاست. علاوه بر این، با فراهم شدن زمینه مناسبی برای سرمایه گذاری و جذب نقدینگی سرگردان، بازارهای موازی از جمله ارز و طلا و مسکن و... هم از گزند ورود نقدینگی سرگردان و رفتارهای هیجانی و سفته بازانه در امان مانده و به این ترتیب، تورم هم کاهش خواهد داشت. باید پذیرفت که اقتصاد کشور، اوضاع مطلوبی ندارد و تقاضا در بازار بسیاری از کالاها کاهش یافته است. مردم، پاسخ به قسمتی از تقاضاهای خود را فعلا به تاخیر انداخته اند و اگر بتوان شرایطی فراهم کرد که نقدینگی جذب بازار سرمایه شود، تورم انتظاری در دوران پساکرونا هم کاهش خواهد داشت.

بخشی در پاسخ به این سوال که "آیا مقررات جدید سازمان بورس و اعمال محدودیت های جدید، منافاتی با این هدف دولت ندارد؟" گفت: به هر حال این مقررات در زمان تصمیم گیری مدیران سازمان بورس، به دلایلی وضع شده است. مثلا ممکن است رشد ناگهانی و شدید قیمت سهم ها و دغدغه ضرر و زیان برخی سهامداران کم تجربه تر، دلیل این تصمیمات بوده تا شاید با این روش، ریتم صعودی بازار سرمایه، کندتر شود. فارغ از درست یا نادرست بودن چنین تصمیماتی، معتقدم با افزایش دامنه عرضه در بازار سرمایه، قطعا ریسک ها هم کاهش خواهد یافت.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: