کد خبر : ۲۱۷۹۱۳
مدیر مجتمع شرکت پتروشیمی جم تاکید کرد:
۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۰
سال گذشته شرکت توانست با تولید بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات به رکورد جدیدی در تولید و فروش برسد.
رکورد جدید تولید و فروش در «جم»
به گزارش بورس نیوز، نادر کاظمیان، مدیر مجتمع شرکت پتروشیمی جم بیان کرد : خوشبختانه سال گذشته شرکت توانست با تولید بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات به رکورد جدیدی در تولید و فروش برسد.

کاظمیان افزود: در سال جاری همچنان سعی خواهد شد رکورد سال قبل بهبود داده شود، هرچند که با توجه به تاثیرات کرونا در اقتصاد جهانی، این امر با چالش‌هایی همراه است.  

وی در مورد سودآوری شرکت، بیان کرد: با توجه به تنوع خوراک‌های در دسترس، فارغ از رکورد تناژ تولید، اقتصادی‌ترین گزینه‌های خوارک برای تولید نیز انتخاب شده که قطعاً در سود آوری شرکت نقش بسزایی داشت.  

کاظمیان درباره نرخ‌گذاری محصولات صادراتی و مبنای قیمت‌گذاری آن گفت: نرخ محصولات صادراتی شرکت از طریق برگزاری مزایده و بر اساس قیمت‌های جهانی Platts و ICIS انجام می‌شود.  

وی به اثرات کاهش قیمت نفت بر نرخ مواد اولیه محصولات شرکت اشاره کرد و افزود: کاهش قیمت جهانی نفت باعث کاهش قیمت‌های خوارک مایع دریافتی و محصولات تولیدی شرکت شده، ولی بخش عمده خوراک شرکت که گاز اتان است به دلیل فرمول ابلاغی وزارت نفت و وجود کف قیمت، همچنان بالا بوده و اقتصاد شرکت‌های الفینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با رایزنی‌هایی که در حال انجام هست امید می‌رود قیمت اتان مصرفی متناسب با قیمت سایر فرآورده‌ها تنظیم شود.  

مدیر مجتمع شرکت پتروشیمی جم ادامه داد: با توجه به مزیت نسبی خوراک مایع، در حال حاضر ۶۵ درصد خوراک مصرفی تولید شرکت مایع و ۳۵ درصد گاز اتان است. افزایش خوراک مایع در کوره‌های واحد الفین، باعث افزایش تولید پروپیلن و در نهایت افزایش تولید کارخانه پلی پروپیلن جم را به دنبال خواهد داشت که این نوید خوبی برای سهامداران شرکت خواهد بود.  

کاظمیان اظهار کرد: باتوجه به نیاز داخلی کشور، کل اتیلن و پروپیلن تولیدی این مجتمع در داخل کشور استفاده می‌شود و قیمت آن توسطانجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی بصورت ماهانه محاسبه و در اختیار مجتمع‌های تولید کننده و مصرف کننده قرار می‌گیرد.  

وی گفت: مبنای قیمت گذاری فروش این محصولات توسط انجمن صنفی و بر اساس میانگین قیمت‌های جهانی در سه منطقه آسیای جنوب شرقی و غربی و اروپا است.  

کاظمیان درباره صادرات شرکت افزود: صادرات محصولات تولیدی شرکت به کشور‌های چین، ترکیه، کشور‌های حوزه دریای خزر و... همچنان ادامه داشته و توسعه بازار‌های صادراتی شرکت به‌رغم وجود تحریم‌ها و دشواری‌های ناشی از آن همچنان در حال انجام است.  

وی تصریح کرد: غیر از فروش برخی از محصولات مانند اتیلن که صرفاً به صورت فروش بین مجتمعی انجام می‌شود، در بخش محصولات پلیمری و بوتادین، ۶۵ درصد محصولات تولیدی صادر و باقی آن در بازار بورس به فروش رفته است.  

کاظمیان گفت: در نیمه دوم سال گذشته، واحد الفین این شرکت به دلیل مشکل در بخش خشک کن‌های واحد دچار محدودیت تولید شد، ولی به دلیل اینکه از سرویس خارج شدن این واحد، تولید مجتمع پتروشیمی نوری و به دبنال آن تولید فاز‌های گازی منطقه را تحت تاثیر قرار می‌داد، با هماهنگی انجام شده با شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مقرر شد که این امر به سال جاری موکول شود. توقف این واحد از تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری به مدت ۱۱ روز انجام شد. امید می‌رود بعد از اتمام تعمیرات اضطراری، روند تولید این واحد شتاب بیشتری می‌گیرد. البته در ابتدا و انتهای بازه تعمیرات، حداکثر به مدت ۴ روز بدسوزی فلر در منطقه خواهیم داشت.

وی افزود: تعمیرات اضطراری مذکور در برنامه تولید سالانه این مجتمع از گذشته پیش‌بینی شده بود و نه تنها اثر منفی در مقدار تولید سالانه نخواهد داشت بلکه بواسطه رفع محدودیت‌ها، منجر به افزایش تولید خواهد شد.  

کاظمیان بیان کرد: احداث فلر جدید برای برطرف کردن مشکل بدسوزی، راه اندازی دو دستگاه بویلر جهت تولید ۲۰۰ تن در ساعت بخار و همچنین راه اندازی واحد‌های Rubber, ABS از اهداف و پروژه‌های مهم این شرکت برای سال جاری است که در سود آوری شرکت نقش به‌سزایی خواهند داشت.  
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"تکشا" در جریان پرداخت سود قرار می گیرد

شرکت گسترش صنایع و خدمات کشاورزی از زمانبندی پرداخت سود به سهامدارانش خبر داد.
جیب خالی سهامداران

جیب خالی سهامداران "قجام" از مجمع

مجمع عمومی شرکت فرآورده‌های غذائی و قند تربت جام در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸برگزار شد.

"شپارس" در مجمع ۱۰۸ ریال تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت بین المللی محصولات پارس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ برگزار شد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع "وامین" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری امین توان آفرین ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۱ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: