تعداد بازدید : ۲۳۱۷
کد خبر : ۲۱۹۷۷۲
نگاهی به آخرین وضعیت و عملکرد صندوق آرمان سپهر آشنا؛
۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸
این صندوق در هفته گذشته و با توجه به بازدهی منفی ۱.۰۷ درصدی  آن، با خروج بیش از ۲۴ میلیارد ریال منابع مالی مواجه بوده است.

تخلفات واضح مدیران صندوق در عدم لحاظ ضوابط سرمایه گذاری

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، این صندوق در هفته گذشته و با توجه به بازدهی منفی ۱.۰۷ درصدی  آن، با خروج بیش از ۲۴ میلیارد ریال منابع مالی مواجه بوده است.

 

تخلفات واضح مدیران صندوق در عدم لحاظ ضوابط سرمایه گذاری

میزان بازدهی کسب شده صندوق در بازه‌های زمانی مختلف به شرح زیر است. لازم به ذکر است، بازدهی سالیانه این صندوق در بین صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط کمترین بوده و از سوی دیگر بازدهی این صندوق در طی هفته گذشته و با توجه به افت سنگین بازار در مقایسه با سایر صندوق‌های این بخش شرایط بهتری را داشته و تنها ۱.۰۷ درصد افت را تجربه کرده است.

تخلفات واضح مدیران صندوق در عدم لحاظ ضوابط سرمایه گذاری

تخلفات واضح مدیران صندوق در عدم لحاظ ضوابط سرمایه گذاری

ترکیب دارایی‌های صندوق بر اساس آخرین اطلاعات مندرج در وب سایت این صندوق شامل ۵۸.۷ درصد سرمایه‌گذاری در سهام و حق تقدم شرکت‌ها، ۳۲.۱درصد سپرده بانکی و ۹.۰۶درصد نیز سرمایه‌گذاری در اوراق بدهی است.

با این حال در سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته و تخصیص منابع مالی این صندوق شاهد تخلفاتی از ضوابط تعیین شده سازمان بورس هستیم.

حدنصاب سرمایه‌گذاری در سپرده‌های بانکی این صندوق صرفا ۲۵درصد است اما؛ مدیران شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان اتی در حال حاضر بیش از ۳۲ درصد از منابع این صندوق را به سپرده‌های بانکی تخصیص داده‌اند اما؛ این تمامی داستان نیست و با نگاهی به ترکیب سپرده‌های بانکی این صندوق مشخص می‌شود که بخش عمده‌ای از این سپرده‌گذاری در یکی از بانک‌هایی که به عنوان بانک پرریسک کشور محسوب می‌شود، سرمایه‌گذاری شده است.

مشخص نیست که نظارتی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نحوه تخصیص منابع جذب شده این صندوق‌ها توسط سازمان بورس صورت می‌گیرد یا خیر؟

مشخص نیست که در صورت ایجاد ریسک در خصوص عملکرد بانک تحت سپرده‌گذاری چه اشخاصی ملزم به پرداخت زیان‌های سپرده‌گذاران خواهند بود؟

در نهایت مشخص نیست که ضوابط سرمایه گذاری تعیین شده توسط سازمان بورس صرفا اعلام چند عدد و رقم است یا اینکه نظارتی نیز بر عملکرد مدیران صندوق‌ها وجود دارد؟

تخلفات واضح مدیران صندوق در عدم لحاظ ضوابط سرمایه گذاری

همچنین دیگر تخلف عمده این صندوق تخصیص بیش از ۱۷درصد از منابع صندوق به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت باما است.

این در حالی است که سرمایه‌گذاری در سهام یک شرکت حداکثر می‌تواند ۱۲درصد از منابع صندوق را به خود اختصاص دهد، اما مدیران این صندوق با توجه به عدم نظارت جدی سازمان بورس ترجیح داده‌اند که بیش از ۱۷ درصد از منابع صندوق را به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت باما تخصیص دهند و این نیز در نوع خود جای سوال است که در صورت افت سنگین قیمت سهام شرکت باما چه اشخاصی ریسک سنگین تحمیل شده به دارندگان واحد‌های سرمایه‌گذاری را پاسخ خواهند داد؟

تخلفات واضح مدیران صندوق در عدم لحاظ ضوابط سرمایه گذاری

از دیگر سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در بخش سهام این صندوق می‌توان به سهم ۵.۵۲ درصدی ایران ارقام، سهم ۴.۲۶ درصدی اعتباری ملل، ۴.۹۴ درصدی ماشین سازی اراک و ۵.۱ درصدی در سهام بانک ملت است.

به این ترتیب مشاهده می‌شود که سرمایه گذاری در سهام غیر سودده و سفته بازی سهم اصلی را در میان پرتفوی سرمایه‌گذاری در سبد سهام این صندوق به خود اختصاص داده است.

همچنین در بخش اوراق بدهی سهم عمده سرمایه گذاری این صندوق مربوط به اوراق اسناد خزانه اسلامی است.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
صندوق ها که هر کاری که دوست دارند انجام میدن. کسی کاری باهاشون نداره که
فعال اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
بورس تهران نیاز به یک خونه تکونی اساسی داره .کارگزار محدود سود معاملات صدها میلیاردی تو جیبشان. مدیران و کارمندان سازمان بورس بعلت رانت اطلاعاتی همه میلیاردر شدن. مدیران عامل فرابورس و بورس و کالا و انرژی -خواجه نصیر و خیلیای دیگه همه مولتی میلیاردر شدن باز بعلت داشتن رانت اطلاعاتی شرکتها و سفارشات خرید و فروش اولویت بندی هست یعنی سفارش خرید و فروش حقوقیها و کارگزاریها قبل از سفارش مردم عادی وارد سیستم میشود و این یعنی مثلا اول خرید یا فروش صدها میلیونی سهام انها اول باید انجام شود تا نوبت بقیه مردم بشود که همین گاهی روزها و هفته ها طول میکشد و این مدت باعث میشود انها سودهای کلان بکنند و در مقابل مردم عادی که نمیتوانند بموقع خرید و فروششان انجام شود ضرر کلان میکنند یا بعبارت بهتر پول مردم به جیب اینها میرود. کلا فساد گسترده ای تو بورس از سالها قبل حاکم هست که روز بروز هم بیشتر میشود.کاری که میتواند در کوتاه مدت سروسامانی به بورس بدهد:
1-اولویت اوردرگزاری در سیستم باید برای همه یکی شود و همزمان سفارشات همه با هم وارد سیستم شود یا حتی بهتر اینکه اول اوردر مردم عادی وارد سیستم شود و بعد سفارشات حقوقیها.
2-اخبار و گزارشات شرکتها طوری سامان داده شود که در ساعت خاصی پخش و همه بطور یکسان و همزمان از انها مطلع شوند و مثل الان نباشد که عده ای از قبل بدانند و خرید و فروششان را انجام دهند و مردم بعد از چند روز تازه بفهمند چی شده است.
3-مدیران بورسی و شرکتی و خانواده هایشان محدودیتهای معاملاتی داشته باشند.
4-افزایش تعداد کارگزاریها به 2-3 برابر تعداد کنونی.
ملکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
چرا کارگزاری های بصورت سهامی عام تشکیل نمیشود چرا یک شرکت تعاونی کارگزاری دربورس وجود ندارد
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: