تعداد بازدید : ۴۳۲
کد خبر : ۲۱۹۹۱۵
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد:
۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
ارزش گذاری شرکت های استارتاپی با ابهامات زیادی همراه بوده و احتمال ایجاد حباب در بازارهای مختلف زیاد است.

استارتاپها و ابهام ارزش گذاری در بورس

 

 

مهدی سوری کارشناس بازار سرمایه در بررسی "ارزش گذاری شرکت های استارتاپی در بورس" به بورس‌نیوز گفت:  "امید به رشد" یکی از ویژگی های شرکت های فعال مبتنی بر فناوری بوده و در ضرایب ارزش گذاری نیز امید به رشد بالایی برای این شرکت ها در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: از دیگر ویژگی این شرکت ها می توان به جریانات نقدی ایجاد شده برای سهامداران اشاره داشت که میزان بالایی نیست.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح  کرد: عموما شرکت های استارتاپی برای حفظ چابکی مالی و عکس العمل سریع نسبت به شرایط، ترجیح می دهند به جای تقسیم سود نقدی، میزان نقدینگی در  شرکت را حفظ کرده و به سرمایه گذاری های مجدد در حوزه های جدید اختصاص دهند؛ به همین دلیل روش‌های مبتنی بر جریانات نقدی یا سود تقسیمی رایج در شرکت های عادی، درون شرکت های استارتاپی به چشم نمی‌خورد.

سوری به شرکت های بزرگ استارتاپی دنیا مانند گوگل و اپل اشاره و اظهار کرد: چنین شرکت هایی معمولا سود تقسیمی بالایی نداشته و آنچه که در نظر گرفته می شود بحث سهم بازار و رشد این شرکت هاست که مبنای ارزش گذاری محسوب می شود.

این کارشناس بازار سرمایه ارزش گذاری اینگونه شرکت ها را با ابهامات زیاد دانست و گفت: احتمال ایجاد حباب در بازارهای مختلف زیاد است. برای مثال معروفترین این بحران ها"حباب دات-کام" در آمریکا بود که تمام شرکت های اینترنتی که دامنه ای داشتند با استقبال شدید مواجه شده و قیمت آنها شاید تا چند برابر ارزش ذاتی که تحلیل گران پیش بینی کرده بودند افزایش یافت.

وی خاطر نشان کرد: در نظرسنجی کسانی که در" دره سیلیکون"(Silicon Valley) اقدام به سرمایه گذاری کرده‌اند نکته ای به چشم می خورد؛ به جای ورود جریان های نقدی مثل سود تقسیمی برای سهامدار، ارزش گذاران به سراغ جریانات نقدی آزاد شرکت یا جریانات نقدی آزاد سهامداران می روند چرا که جریانات نقدی آزاد شرکت به طور معمول کاربرد بیشتری داشته و جریانات نقدی که در شرکت ایجاد می شود در غالب سود تقسیمی قرار نمی گیرد.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
افزایس سرمایه

افزایس سرمایه "ومعلم" در راه است/140 کشتی تحت پوشش بیمه معلم

مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: افزایش سرمایه از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی‌ها در دستور کار است.
افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

افزایش میزان فروش محصولات پارس در سال جاری

در سال جاری میزان فروش شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 15 درصدی را تجربه کرد که این امر حاکی از آنست که تحریم ها مانعی برای پیشرفت محسوب نمی شوند.
افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

افزایش سرمایه ولساپا در یک ماه آینده

مدیرعامل لیزینگ رایان سایپا گفت: برنامه افزایش سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی و سود انباشته در یک ماه آینده به هیات مدیره ابلاغ و مورد بررسی قرار می گیرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: