تعداد بازدید : ۲۸۱
کد خبر : ۲۲۰۶۵۱
مدیرکسب و کار‌های نوین اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد:
۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷
ارزش گذاری به روش سنتی، مانعی برای حضور دیگر شرکت‌های فناوری محور در بورس خواهد بود. 
 
ارزش گذاری سنتی، مانعی برای ورود استارتاپ‌ها به بورس
 
امید هاشمی، مدیر کسب‌وکار‌های نوین اتاق بازرگانی تهران به بورس نیوز گفت:ارزش گذاری شیوه‌ها و اهداف متفاوتی دارد. در شرکت‌های تکنولوژی محور ارزش گذاری عمدتا ارزش برای سرمایه‌های خطر پذیر است. 

وی ادامه داد:وقتی در مراحل رشد یافته صحبت از ارزش گذاری باشد، همزمان نیاز به توسعه برنامه و ارزش گذاری برای دریافت سرمایه اتفاق می‌افتد. هر سرمایه گذاری که این نوع ارزش گذاری را می‌پذیرد، "سرمایه گذار خطر پذیر" بوده و برای مثال با تعداد ۱۰ سرمایه گذاری احتمالا چند شکست و بٌرد را تجربه می‌کند.

هاشمی به ارزش گذاری متفاوت شرکت‌های مبتنی بر اینترنت برای حضور در بورس اشاره و اظهار کرد: نکته واضح این است که با مفهوم سرمایه گذاری خطرپذیر نمی‌توان شرکت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات را در بورس وارد کرد.

مدیر کسب‌وکار‌های نوین اتاق بازرگانی تهران از ارزش گذاری روی دیجی کالا سخن گفت و افزود: ارزش گذاری روی دیجی کالا در سرمایه گذاری خطر پذیر باید با ریسک و رقم بالا صورت گیرد، اما اگر در بورس وارد شود نمی‌توان آن رقم‌های بالا را مبنا قرار داد و با کاهش روبرو می‌شود.

وی ادامه داد: نحوه سرمایه گذاری که با آن روبرو هستیم "خطر پذیر" نبوده و ریسک سرمایه گذاری در فناوری (به اندازه شناخت سرمایه گذار خطرپذیر) شناخته شده نیست، بنابراین ارزش خیلی محسوس کمتر از آنچه سهامداران فعلی یا متخصصین از آن صحبت می‌کنندTتعیین می‌شود چرا که ریسک سرمایه گذاری باید کاهش یافته و یکی از روش‌های کاهش ریسک این است که قیمت، در حد بالا نشان داده نشود. 

هاشمی به روش‌های ارزش گذاری اشاره کرد و گفت: در استارتاپ‌های کوچکتر متد‌هایی وجود دارد که با جذب هر کاربر، ارزش اول بر اساس دلار بوده و با افزایش دلار به تومان تغییر یافت، بدین معنی که لازم است فرآیند‌های بازاریابی به صورت انبوه انجام شود. 

وی روش دوم را ارزش آتی شرکت‌ها اظهار و عنوان کرد: هنوز مشخص نیست که این روش مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار باشد. 

هاشمی ارزش گذاری شرکت‌های بورسی را بر مبنای گذشته آن‌ها دانست و افزود:در استارتاپ‌ها بازه زمانی سه تا هفت سال در نظر گرفته می‌شود، برای مثال در استارتاپی که تازه شروع به کار کرده، نرخ رشد، ریسک فناوری و سرعت رشد درآمد هر سال با میزان رشد حساب شده و ارزش گذاری صورت می‌گیرد که این امر در شرکت‌های استارتاپی دنیا بسیار مرسوم است.

مدیر کسب‌وکار‌های نوین اتاق بازرگانی تهران استارتاپ‌ها را مبتنی بر ارزش گذاری آینده (و نه گذشته) قلمداد کرد و گفت: ارزش گذاری به روش سنتی مانعی برای حضور دیگر شرکت‌های فناوری محور در بورس خواهد بود.
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: