تعداد بازدید : ۴۲۰
کد خبر : ۲۲۱۶۰۷
رشد تنها یک درصدی سود ذوب آهن در کنار رشد عجیب ۳۲۰ درصدی قیمت در یک سال اخیر؛
۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
عملکرد این شرکت هیچ گونه تناسبی با رشد ارزش بازار آن نداشته است و این نشان دهنده رشد حبابی قیمت بسیاری از سهام شرکت‌ها است.

سود غیرعملیاتی مانع افت سودآوری شرکت

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، شرکت ذوب آهن اصفهان در سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه سال ۱۳۹۸ و بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی نشده آن، سود خالص ۷.۵۳۱ میلیارد ریالی و معادل ۱۲۲ ریالی به ازای هر سهم را محقق کرده که نسبت به سال گذشته تنها یک درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سود غیرعملیاتی مانع افت سودآوری شرکت

این در حالی است که ارزش بازار این شرکت طی یک سال گذشته بیش از ۳۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. عملکرد این شرکت هیچ گونه تناسبی با رشد ارزش بازار آن نداشته است و این نشان دهنده رشد حبابی قیمت بسیاری از سهام شرکت‌ها است.

جمع کل درآمد‌های عملیاتی این شرکت در سال گذشته به بیش از ۱۰۸ هزار و ۶۲۷ میلیارد ریال رسیده که ۵۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد. محصولات اصلی شرکت شامل تیرآهن، میلگرد و شمش فولادی است.

در سال گذشته بیش از ۸۱۰ هزار تن تیرآهن، ۵۸۰ هزار تن میلگرد و ۹۸۰ هزار تن شمش فولادی به فروش رسیده است. همچنین فروش سایر محصولات اصلی و فرعی شرکت که عمدتا شامل انواع نبشی، چهارگوش، قطران، بنزن و ... بوده به بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال رسید که ۳.۵۰۰ میلیارد ریال و معادل ۲۴ درصد از کل سود ناخالص محقق شده شرکت مربوط به تولید و فروش این محصولات است.

شرکت برای سال جاری پیش بینی کرد که یک میلیون تن شمش فولادی، ۸۹۰ هزار تن تیرآهن و ۷۰۴ هزار تن میلگرد به فروش برساند.

سود عملیاتی شرکت با توجه به رشد هزینه‌های تولید کاهش ۳۳ درصدی را نسبت به سال ۹۷ داشته و در حالی که نسبت حاشیه سود عملیاتی شرکت در سال ۹۷ به حدود ۲۰ درصدی رسیده بود، این نسبت در سال ۱۳۹۸ به کمتر از ۱۰ درصد کاهش یافت و دلیل آن نیز افزایش محسوس نرخ خرید مواد اولیه از جمله سنگ آهن، کک وارداتی و ذغال سنگ بوده است.

هزینه‌های تولید شرکت شامل ۶۵ درصد مواد اولیه مصرفی، ۲۳ درصد هزینه‌های پرسنلی و ۱۲ درصد نیز سایر هزینه‌های شرکت است. ۲۲ درصد از هزینه‌های مواد اولیه مربوط به کک وارداتی، ۳۵ درصد ذغال سنگ داخلی و وارداتی، ۲۱ درصد سنگ آهن و ۶ درصد گندله و ۱۶ درصد سایر موارد است.

نرخ فروش متوسط تیرآهن شرکت در بخش داخلی و صادراتی در سال گذشته به ترتیب ۴۱.۶ و ۴۸.۲ میلیون ریال به ازای هر تن بوده که این نرخ در بخش میلگرد معادل ۴۱.۵ میلیون ریال و در بخش شمش داخلی و صادراتی به ترتیب ۴۲.۱ و ۴۱ میلیون ریال بوده است.

در سال گذشته شاهد رشد محسوس درآمد‌های شرکت از محل سود سرمایه گذاری‌ها بوده ایم. سود سرمایه گذاری‌ها به مبلغ ۲.۹۵۲ میلیارد ریال و سایر اقلام غیرعملیاتی به مبلغ ۶۹۶ میلیارد ریال محقق شده است.

در بخش سود سرمایه گذاری ها، سود سهام شرکت دوارت به مبلغ ۱.۵۹۵ میلیارد ریال، شرکت پالایش قطران به مبلغ ۳۵۷ میلیارد ریال، شرکت پویش بازرگان به مبلغ ۲۹۹ میلیارد ریال و پویش معادن به مبلغ ۲۴۷ میلیارد ریال بوده است.

به این ترتیب مشاهده می‌شود که رشد سودآوری شرکت در سال گذشته تنها بابت رشد سود سرمایه گذاری‌ها بوده و در صورت مدنظر قرار دادن سود عملیاتی شاهد کاهش محسوس سودآوری شرکت هستیم.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: