تعداد بازدید : ۸۲۲
کد خبر : ۲۲۲۱۳۱
کارشناس پولی و بانکی در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹
تلاش می شود شرایط برای تامین مالی و جبران کسری بودجه دولت با حداقل هزینه فراهم شود و فشار دولت برای فروش اوراق ۱۵ درصدی، مانع از اتخاذ تصمیمات منطقی و تعیین نرخ مناسب برای سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی بوده است.

مانع اصلی بر سر راه سیاست گذاری های صحیح اقتصادی کیست

به گزارش بورس نیوز، در خبرها آمده هیات عامل بانک مرکزی در راستای حفظ ارزش پول ملی مصوب کرد که نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی به ۱۲ درصد افزایش یابد.

کامران ندری کارشناس پولی و بانکی در گفتگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی، ۱۰ درصد بود که به ۱۲ درصد افزایش یافت. به این ترتیب، هزینه خلق پول توسط بانک ها ۲ درصد افزایش خواهد داشت.

وی افزود: افزایش نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی، به خودی خود اتفاق مثبتی است و در همه جای دنیا در شرایط تورمی از این راهکار بهره می گیرند؛ ولی نکته اینجا است که افزایش ۲ درصدی سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی، کافی نیست و بعید است که کارآمدی لازم را داشته باشد. این نرخ می توانست بیش از این افزایش داشته باشد تا بتوان تاثیر مثبت آن را بر تورم و اقتصاد کشور مشاهده کرد؛ و البته که سیاست گذاران اقتصادی هم به خوبی به این نکته واقف هستند که در این شرایط نرخ بهره در بازار بین بانکی را افزایش دهد.

ندری مانع اصلی بر سر راه افزایش منطقی نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی را، دولت معرفی کرد و تصریح کرد: دولت به منظور جبران کسری بودجه خود، برنامه انتشار اوراق بدهی ۱۵ درصدی را در دست انجام دارد و بانک ها به نوعی وادار به خرید این اوراق شده اند. افزایش نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی، از جذابیت خرید این اوراق خواهد کاست و در این صورت، بانک ها رغبتی به خرید اوراق دولتی نخواهند داشت. بنابراین تلاش می شود شرایط برای تامین مالی و جبران کسری بودجه دولت با حداقل هزینه فراهم شود و فشار دولت برای فروش اوراق ۱۵ درصدی، مانع از اتخاذ تصمیمات منطقی و تعیین نرخ مناسب برای سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی بوده است.

وی در خاتمه تاکید کرد افزایش ۲ درصدی سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی، تاثیری در میزان جذابیت سپرده گذاری در بانک ها یا نرخ سود سپرده های بانکی نخواهد داشت.

ناشناس
Romania
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
هر چی بدبختی می کشیم از این دولته و بس... خدا لعنت کنه هر چی آدم دروغگوس
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

آینده ای روشن در انتظار شرکت تازه وارد بورسی / پتروشیمی نوری مشکل تامین خوراک ندارد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری گفت: در شرایط کنونی که تامین خوراک اصلی ترین مشکل شرکت های پتروشیمی محسوب می شود پتروشیمی نوری به دلیل اتصال به 13 پالایشگاه پارس جنوبی مشکلی برای تامین خوراک ندارد.
سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

سر آمد شرکت های تولید کننده فرآورده های نفتی

مجمع عمومی عادی ساليانه صاحبان سهام شرکت پالايش نفت اصفهان(سهامی عام) با حضور 88 درصدی سهامداران، رئيس مجمع، مديرعامل شرکت پالايش اصفهان، نماينده سازمان بورس و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: