تعداد بازدید : ۲۳۶۰
کد خبر : ۲۲۲۹۹۶
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
حرکت بعدی بازار، بازی دلاری ها است و با توجه به تنگنای ارزی کشور به نظر می رسد نرخ ارز برای یک سال آینده صعودی خواهد بود.

نوبت بازی دلاری هاست!

 

به گزارش بورس نیوز، اگرچه امروز برخی نمادها با فشار فروش همراه هستند؛ ولی شاخص کل امروز هم سبز است و کانال یک میلیون و ۷۴۲ هزار واحدی هم فتح شده است.

محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت فعلی بازار و ارزیابی روند آتی بیان‌کرد: رشد بازار ناشی از انتظارات تورمی شکل گرفته در اقتصاد کشور بوده و انتظار رشد نرخ دلار و رشد سودآوری ریالی شرکت‌ها بوده که این رشد را رقم زده است‌؛ در حال حاضر بسیاری از سهم‌های بازار، با دلار تقریبا ۲۵هزارتومانی قیمت‌گذاری شده‌اند. خیلی از سهم‌ها بالاتر از ارزش جایگزینی شرکت‌ها معامله می‌شوند و تعداد کمتری از سهم‌ها هستند که هنوز با ارزش ذاتی فاصله داشته و P/E تحلیلی کمتر از ۱۰ دارند.

این کارشناس بازار ادامه داد: تشکیک در قدرت ریال و سیاست پولی سیاست‌گذاران باعث شده نه فقط بازارسرمایه، که بازارهای کالایی و خودرو و مسکن و ... کماکان صعودی به نظر برسند.

وی افزود: در چنین شرایطی، انتشار اوراق با نرخ ۱۸درصدی و یا حتی افزایش احتمالی نرخ سود بانکی، اثرگذار نخواهد بود؛ چراکه انتظارات تورمی مردم قطعا بیش از ۱۸ تا ۲۰درصد است. بنابراین به نظر می‌رسد همچنان شاهد تبدیل دارایی‌های ریالی و سپرده‌های بانکی به سایر دارایی‌ها خواهیم بود.

گرجی آرا تاکید کرد: از این رو، اگر قرار باشد از طریق افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی، روند بازارهای مالی کنترل شود، باید سیاست‌گذاران به فکر نرخ‌های بالای ۲۵درصد باشند که البته این اقدام احتمالی، راهکار کوتاه مدتی بوده و در بلندمدت از بار مشکلات اقتصادی کشور نخواهد کاست. کما اینکه مشاهده کردیم که خبر انتشار اوراق ۱۸ درصدی، تاثیری بر روند بازار سرمایه نداشت.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: بازار سرمایه از محدوده ۱ میلیون واحدی، اصلاح جدی نداشته و برای اینکه بازار برای رشد دوباره آماده شود، باید اصلاحی هم از جنس زمانی و هم از جنس قیمتی صورت بگیرد. بعد از این اصلاح، بازار می تواند مجددا مسیر صعودی در پیش بگیرد.

وی در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری گفت: بهترین و مناسب ترین سهم ها برای سرمایه گذاری، سهم شرکت هایی است که درآمدهای صادراتی دارند یا ارزش دارایی های بالایی دارند و یا اینکه با تحول عملیاتی جدیدی مثل بهره برداری از طرح توسعه ای و افتتاح خط تولید جدید و... در پیش دارند. حرکت بعدی بازار، بازی دلاری ها است و با توجه به تنگنای ارزی کشور به نظر می رسد نرخ ارز برای یک سال آینده صعودی خواهد بود.

گرجی آرا اضافه کرد: در مقابل معتقدم سهم هایی که بیش از ارزش ذاتی رشد کرده، باید مدتی اصلاح و استراحت داشته باشند و این سهم ها، لابلای تمام گروه ها و صنایع بازار وجود دارند. ارزش بازار بسیاری از شرکت هایی هم که بحث تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه از این محل مطرح شده، به حدی رشد کرده که نه تنها از ارزش روز دارایی ها فراتر رفته، بلکه حتی از شرکت های مشابه خارجی هم گران تر شده اند.

این کارشناس بازارسرمایه در پایان خاطرنشان کرد: ین گروه از سهم ها، برای سرمایه گذاری جذاب نیستند و اگر قیمت های فعلی بازار سرمایه، برای این شرکت ها توجیه پذیر باشد؛ باید نگران وضعیت اقتصاد کشور باشیم که احتمالا از محل افزایش نرخ ارز و سایر متغیرهای اسمی، تعدیلی اتفاق بیفتد.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: