تعداد بازدید : ۴۳۶۲
کد خبر : ۲۲۳۰۲۴
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹
قیمت سهم ها در زمان ابطال معاملات، اولین تارگت قیمتی سهم خواهد بود.

سیگنال ناظر به بازار سرمایه

 

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل امروز با پرش ۲۹۲۸۵ واحدی خود را به قله ۱ میلیون و ۷۴۷ هزار واحدی رساند. این در حالی است که جای بعضی نمادهای بزرگ و شاخص ساز در معاملات امروز خالی بود.
روز گذشته هم نماد "شستا" بعد از شفاف سازی از نوع (الف) طبق مقررات بدون دامنه نوسان بازگشایی شد و با رشد ۳۷ درصدی مواجه شد؛ اما معاملات این نماد ابطال شد و قرار شد این غول بازار سرمایه، فردا چهارشنبه با دامنه نوسان ۵ درصدی به گردونه معاملات بازگردد! اتفاقی که به نظر می رسد در انتظار سایر سهم های بزرگ بازار هم خواهد بود.

مجتبی معتمدنیا کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز  در خصوص وضعیت بازار سرمایه و ارزیابی روند آتی بیان کرد: همه بازارها و حتی سهم ها، باید بطور نسبی مورد بررسی قرار گیرد. با در نظرگرفتن شرایط و مولفه های اقتصادی فعلی، سهم های بزرگ بازار نسبت به سهم های کوچک هنوز ارزنده هستند. شاید با دلار ۲۰ هزار تومانی، برخی سهم های بازار، گران به نظر برسد؛ ولی نکته اینجاست که فعالان بازار سرمایه، در تحلیل های خود نرخ ارز را بالاتر از نرخ های فعلی در نظر گرفته اند و با این نگاه، خرید سهم همچنان جذاب است.

وی افزود: حجم نقدینگی به شدت افزایش یافته و با وضعیت فعلی اقتصاد کشور و عرضه هایی بدلیل تامین مالی توسط دولت قرار است در بازار سرمایه انجام شود، شاخص کل بورس پتانسیل لمس سقف های بسیار بالاتری را دارد که البته این وضعیت، با لحاظ افزایش نرخ ارز اصلا اتفاق خوبی برای اقتصاد کشور نیست. اشتباه برخی تئوریسین های اقتصادی ما این است که رشد بازار سرمایه را علت تورم و افزایش نرخ ارز و... می دانند؛ در حالی که رشد بازار سرمایه، خود معلول مشکلات ساختاری اقتصاد کشور است. سرمایه گذاران انتظار بهبود اوضاع اقتصادی را ندارند و به همین علت، نرخ ارز را در تحلیل های خود بالاتر از نرخ های فعلی لحاظ می کنند. به هر حال با این شرایط اقتصادی، با کمبود ارز مواجه خواهیم شد. از زمان شیوع کرونا، ثبت سفارش های چین متوقف شده و با فراهم شدن امکان ثبت سفارش به چین، در مردادماه تقاضای مصرفی ارز شدت خواهد گرفت.


این فعال بازار سرمایه در ادامه ضمن انتقاد از اقدام روز گذشته ناظر بازار مبنی بر ابطال معاملات "شستا"، اظهار کرد: اتفاق ناخوشایندی که در بازار سرمایه ما رخ داده، گشایش سلیقه ای نمادها است. برخی نمادها با بیش از ۵۰+ درصد رشد، بازگشایی می شوند و کسی هم به رشد قیمت ها، ایرادی نمی گیرد؛ در مقابل گاهی معاملات برخی نمادها ابطال می شود، چرا که رشد قیمت سهم از نظر ناظر توجیهی ندارد! دستکاری قیمت چه توسط نهاد ناظر و چه توسط فعالان بازار، تاثیر منفی بر روند بازار سرمایه خواهد داشت. وقتی مچینگی انجام شده و قیمتی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شده، از دو حال خارج نیست؛ یا قیمت تعیین شده منطقی بوده و سهم روند خود را ادامه خواهد داد، و یا اینکه سهم در قیمت بالاتر از ارزش واقعی قیمت گذاری شده و در روزهای بعد سهم به قیمت واقعی بازمی گردد. خریدارانی هم که سهم را گران تر خریده اند، با اصلاح قیمت سهم در روزهای بعد، یاد می گیرند با رفتارهای هیجانی موجب تلاطم قیمت سهم نشوند. اینکه با رشد سهم های بزرگ و شاخص ساز برخورد می شود، خود زمینه ساز گرایش سهامداران به سمت سهم های کوچکتر می شود و این رویه، فسادآور است. حال آنکه انتظار می رود در اجرای مقررات، تبعیضی بین سهم ها قائل نشوند و مثلا برای رشد قیمت سهم ها بعد از شفاف سازی از نوع (الف) و (ب) ، دامنه نوسانی تعیین گردد که برای تمام سهم های یک بازار، یکسان باشد. ضمن اینکه وقتی سهمی در مچینگ، رشد کرده و قیمتی خاص را به خود می بیند؛ ولی ناظر معاملات را ابطال می کند، این سیگنال به بازار داده میشود که سهم مذکور، پتانسیل رشد و لمس مجدد قیمت مچینگ روز ابطال را دارد. به عبارتی قیمت سهم ها در زمان ابطال معاملات، اولین تارگت قیمتی سهم خواهد بود. علاوه بر این، مداخله ناظر در کشف قیمت سهم در روزهای مثبت بازار، در روزهای منفی دردسر ساز خواهد شد و فعالان بازار این تصور را دارند که تایید مچینگ سایر سهم ها در قیمت های بالا، به معنای مهر تایید ناظر بر ارزندگی آن سهم بوده و ریزش قیمتی، قابل پذیرش نیست! وظیفه سازمان مداخله در روند بازار نبوده و امیدواریم متولیان این بازار به وظیفه اصلی خود بپردازند.

وی افزود: فقط ابطال معاملات "شستا" نبوده که مورد انتقاد است؛ ابطال معاملات "آریا" هم توجیه پذیر نبود. بخشی از مشکلات "آریا" و برخی دیگر از نمادها، شناوری پایین سهم است. فشار تقاضا روی نمادها با ابطال معاملات، نه فقط کاهش نخواهد داشت؛ بلکه این تقاضا مدام بیشتر هم خواهد شد و حتی سایر سهم های گروه را هم تحت تاثیر قرار می دهد.

معتمدنیا تصریح کرد: بازار سرمایه این روزها به شدت هیجانی است؛ اما فراموش نکنیم که وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، کنترل بازار نیست. دیروز ابطال معاملات "شستا" به این علت صورت گرفت که رشد ۳۷ درصدی "شستا" منجر به رشد ۵ درصدی شاخص کل می شد. ابطال معاملات نمادهای بزرگ به بهانه تاثیرگذاری در شاخص کل، فقط نقدینگی را به سمت سهم های کوچک بازار سوق می دهد. با در نظر گرفتن حجم بالای نقدینگی باید عرضه ها افزایش یابد و این مهم، جز با افزایش شناوری سهم ها امکانپذیر نیست. البته سرکوب تقاضا با عرضه های غیر منطقی هم چاره کار نیست و در بلندمدت مشکلات دیگری را به دنبال خواهد داشت.

موسی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
ابطال معاملات شستا سبب قفل شدن معاملات فردا با دامنه نوسان 5 درصدی خواهد شد چونکه همه می دانند که قیمت شستا 37 درصد بالاتر از قیمت فرداست... و کسی فروشنده نخواهد بود...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
یه فکری باید برای مقدار رشد شاخص سازها بکنند مثلا فولاد-- فارس - فملی و چند تای دیگه با همین شرایط معاملات مقدار تاثیرشان بر شاخص یک دهم اثر فعلی شود.
صفر
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
بسیار آموزنده بود اگه مسولیین گوش بدن
sajad
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
سلام. ممنون از پیگیری هاتون. من یکی از سهامداران دارایکم هستم. تو چندروز گذشته ناظر سهم اینقدر پیام داد ک گرون نخرین و بالاتر از ارزش واقعی نخرین ک سهم ب شدت افت کرده و الان پایین تر از ارزش واقعیش معامله میشه. اگه میشه از مسولین سوال کنید چرا ناظر قبلا مکررا میگفت گران نخرین ولی الان پیام نمیده ک ارزان نفروشین چرا سرمایه ما ک ب دولت اعتماد کردیم براحتی برباد میره اون هم ب دلیل سیگنالهایی ک ناظر ب خریداران میده؟ خیلی تابلو و مشخص هست ک ناظر با رانت داره مسیر رو برای کسانی ک ما نمیشناسیم هموار میکنه. شمارو بخدا پیگیری کنید چون این بی عدالتی شده خوره جان این روزای ما
پاسخ ها
ناشناس
United Kingdom
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
خیلی جالبه ناظر دلش به حال خریدارا میسوزه
خب چرا خیلی از سهم ها که به لعنت خدا هم نمی ارزه پیام نمیده که نخرین
اصلا وقتی هم خریدار و هم فروشنده به همه چی مطلع هستن و معامله میکنند به کسی ارتباطی نداره
قشنگ سیرکه
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
لطفا این مورد رو پیگیری کنید
یعنی چی که یه سری نماد ه بعد از تایم باز بشن / یا مثلا معاملات یه سری از سهما باطل ولی یه سری دیگه به راحتی قبول بشن / باید قانون باشه و دقیقا گفته بشه به مصداق کدوم قانون معاملات باطل میشن /
ناشناس
United Kingdom
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
سلام
این اتفاق قبلا دوبار برای سهام شستا اتفاق افتاد و قیمت در درصدهای بالا مچ میشد ولی ناظر تایید نمیکرد
داستانش چیه اله اعلم .
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
ناظرخان نظارتت درمورد آکنتور خاموشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
بازار بورس بازار حقه بازی و نامردی است وقتی اطلاعات رانتی و سرخطی های سیستماتیک که هیچوقت سرخطی خوب به مردم عادی نمیرسد و تفاله گران شده یک سهم به مردم عادی میرسد یعنی این بازار بوی تعفن میدهد هر وقت شرایط خرید مناسب برای همه یکسان شد مثل عرضه اولیه ها و اطلاعات شرکت خیلی شفاف تر و رساتر به همه اعلام شود و خرید و فروش آنی در یک روز بساطش جمع شد اندکی میشود به بورس امی دوار شد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
سلام دوستان مملکت ما همه چی دستوری عمل میکنه زمانی که مات این قضیه را متوجه بشن دیگه به هیچ چیزی اعتماد نخواهند کرد وباز از رونق خود افتاد وای وسط مر عادی ضرر خواهند کرد مدرک دارم که همه چی دستوری مثل اراک. ماشین سازی اراک در اوج کاری قرار دارد طوری که از اول انقلاب جنین هم کاری وقرار داد نداشته حداقل تا دوسال اینده کار دارد وقتی شرکت های کوچک را تغذیه میکند میلیارد ها تومان سرمایه میلیارد ها توما ارزش زمین میلیارد عا تومان ارزش سایر دارایی ها ولی متاسفانه کی میخواهند بگذارند سهم رشد مند نمادی هست توان پرداخت حقوق پرسنل را ندارد ده برابر کوچکتر است ولی ارزش سه برابری دارد. چرا. قضاوت باشما
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
باید بازار بر پایه عرضه و تقاضا باشد نه سلیقه افراد و بازگشایی نمادها بدون محدویت دامنه نوسان چندان منطقی به نظر نمی‌رسد چون عده ای ممکن است با تزریق خریدهای بالا به دلیل ترغیب خریداران یک قیمت غیر واقعی برای سهم تعیین کنن محدویت دامنه نوسان چنین نمادهایی می‌توان با بررسی و کارشناسی بیشتر می‌تواند نسبت به بازار عادی 10 و یا 15 و یا 20 درصد تعیین گردد تا اینکه سهام با جوسازی و رانت از ارزش ذاتی خود خیلی فاصله نگیرد و بتوان بازار و رشد آن را متعادل کرد وقتی سهمی محدودیت دامنه ندارد رشد غیرمتعارف اتفاق می‌افتد و در روزهای بعد سبب زیان خریداران میشود
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
ببینید و بشنوید آرشیو
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: