کد خبر : ۲۲۳۴۰۸
خبر بورس‌نیوز تایید شد؛
۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۵
بر اساس تصمیم هیات وزیران مقرر شد تا ۵۵درصد سهام "هپکو"، ۱۶.۴۶درصد سهام دخانیات، ۱۷درصد آلومینیوم جنوب،۲۲درصد پتروشیمی دماوند، ۱۷ درصد توسعه گردشگری ایران، ۱۷ درصد "شاراک"، ۱۷ درصد آلومینای ایران (جاجرم)، ۱۷ درصد طلای زرشوران، ۳۵ درصد ماشین سازی تبریز به سازمان تامین اجتماعی واگذار شود.

سایه تامین‌اجتماعی بر سر هپکو و دوستان ...

به گزارش بورس‌نیوز، پس از افت‌وخیز‌های فراوان و از ما اصرار و از سایر رسانه‌ها انکار، بالاخره تصویر تصویب‌نامه هیات وزیران که در تاریخ ۱۸تیرماه تصویب شده بود و امروز ۲۳تیرماه به وزارت اقتصاد، رفاه، صمت، نفت، میراث و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد.

بر اساس این تصمیم، سهام دولت به ارزش تقریبی ۳۲ هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بابت رد بخشی از دیون دولت به این سازمان واگذار شود.

بر این اساس، سهام دولت در شرکت‌های مندرج در این مصوبه، پس از کسر سهام ترجیحی، از تاریخ این مصوبه توسط سازمان خصوصی سازی بابت رد بخشی از دیون دولت به سازمان تأمین اجتماعی به ارزش تقریبی ۳۲ هزار میلیارد ریال واگذار می‌شود.

بورس‌نیوز پس از تکذیب‌های سایر رسانه‌ها، در خبری کوتاه با عنوان "نشنیده بگیرید، اما بخوانید/ کدام شرکت‌ها به تامین اجتماعی واگذار شدند؟ " این خبر را برای اهالی بازارسرمایه، شفاف‌سازی کرده بود.

بر اساس تصمیم هیات وزیران مقرر شد تا ۵۵درصد سهام "هپکو"، ۱۶.۴۶درصد سهام دخانیات، ۱۷درصد آلومینیوم جنوب،۲۲درصد پتروشیمی دماوند، ۱۷ درصد توسعه گردشگری ایران، ۱۷ درصد "شاراک"، ۱۷ درصد آلومینای ایران (جاجرم)، ۱۷ درصد طلای زرشوران، ۳۵ درصد ماشین سازی تبریز به سازمان تامین اجتماعی واگذار خواهد شد.

سایه تامین‌اجتماعی بر سر هپکو و دوستان ...سایه تامین‌اجتماعی بر سر هپکو و دوستان ...

بحث واگذاری شرکت هپکو باردیگر در این چند وقته نقل محافل تایید و تکذیب شده بود.

بد نیست بدانیم که هپکو در سال ۱۳۵۴ در زمینی ۹۰ هکتاری و البته با همکاری شرکای خارجی به عنوان اولین و بزرگترین تولیدکننده ماشین آلات صنعتی و کشاورزی و راه سازی در خاورمیانه آغاز به کار کرد. ولی در سال ۱۳۸۳ فرآیند خصوصی سازی این شرکت رقم خورد و یکی از پر حرف و حدیث‌ترین خصوصی سازی‌های کشور شد.

حفظ منافع سهامداران، مهم‌ترین اولویت در واگذاری هپکو

استاندار و مدیران استان مرکزی از دی ماه ۱۳۹۵ به دنبال بازگرداندن این کارخانه به سازمان خصوصی سازی ایران بودند و در نهایت پیشنهاد واگذاری این کارخانه به شرکت «هیدرو اطلس» ساوه مطرح شد و در بهمن ماه ۱۳۹۵ هپکو به هیدرواطلس واگذار شد. ولی این واگذاری سرآغاز کاهش حجم تولیدات، مشکلات کارگری، و فشار بدهی‌های بانکی سررسید شده بود.

حدود یک سال بعد، مدیرعامل هپکو استعفا داد و سازمان خصوصی سازی با توجه به اختیار مالکانه ۶۰.۷ درصدی بر هپکو اقدام به تعیین مدیرعامل جدید در خرداد ۹۷ کرد.

با وجود چند مرحله تغییرات مدیریتی در شرکت هپکو و انجام افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای خروج این شرکت از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت، شرکت هپکو کماکان با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند.

در روز‌های اخیر زمزمه‌هایی از واگذاری شرکت هپکو به سازمان تامین اجتماعی و یا ایمیدرو بابت رد بخشی از دیون دولت شنیده می‌شد اما؛ حقیقت آنجاست که هپکو به "شستا" واگذار شود یا "ایمیدرو"، محل بحث خیلی از کارشناسان بوده؛ اما با توجه به مشکلات این شرکت در سال‌های اخیر، به نظر می‌رسد واگذاری هپکو به هر یک از این دو مجموعه بزرگ حداقل این مزیت را دارد که غول روزگار نه چندان دور صنعت تولید ماشین آلات صنعتی دوباره مجال نفس کشیدن یافته و شاید بتواند به دوران طلایی رونق قبل بازگردد.

شستا در حال حاضر، سهامدار عمده تعداد زیادی از شرکت‌های بورسی و غیر بورسی است و بررسی وضعیت زیرمجموعه‌های شستا نشان می‌دهد این هلدینگ عظیم در مدیریت زیرمجموعه‌ها عملکرد قابل قبولی داشته و نبض خیلی از صنایع بزرگ بازار سرمایه، در شستا می‌تپد.

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک در خانه ملت
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ - ۱۷:۴۴

در خصوص واگذاری شرکت هپکو به تامین اجتماعی، خبر رسمی دریافت نکرده ایم و اطلاعات ما فعلا در حد خبر رسانه‌ها در مورد واگذاری سهام دولت در چند شرکت از جمله هپکو به تامین اجتماعی در ازای بدهی دولت است. پیگیر جزئیات این تصمیم هستیم و احتمالا امروز در این زمینه اطلاعاتی به مجلس ارائه گردد.

پیشنهاد مجلس قبلا این بود که هپکو مدتی در مالکیت دولت بماند تا با حمایت دولت، مشکلات هپکو مرتفع شود و تولید این شرکت رونق بگیرد و بعد از بهبود شرایط، واگذاری هپکو به سهامدار جدید انجام شود. فعلا موضوع واگذاری به تامین اجتماعی مطرح شده که البته در صورت قطعیت این موضوع، تامین اجتماعی باید در مورد واگذاری هپکو به شستا تصمیم گیری کند و دولت مستقیما "تپکو" را به "شستا" واگذار نخواهد کرد.

به هر حال حمایت از بازار سرمایه و شرکت‌های این بازار همواره باید در دستور کار دولتمردان و اهالی مجلس باشد، چرا که این بازار محل تجمیع سرمایه‌های خرد آحاد مردم کشورمان است.

حفظ امنیت سرمایه‌های مردم در بازار سرمایه و تضمین روال سودآوری منطقی در این بازار برای سهامداران در گرو حمایت از بازار سرمایه خواهد بود اما؛ این نکته را هم باید مد نظر قرار داد که بازار سرمایه مقررات و ضوابط و ریسک‌های خاص خود را دارد و سرمایه‌گذاران یا باید با دانش کافی وارد این بازار شوند یا از مشورت با کارشناسان و خبرگان این بازار بهره‌مند شوند تا سرمایه هایشان در معرض خطر قرار نگیرد.

محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک
۱۳۹۹/۰۴/۲۳ - ۱۷:۴۳

اطلاعات ما از واگذاری هپکو یه تامین اجتماعی در حد اطلاعاتی است که در برخی رسانه‌ها مطرح شده و هنوز خبر قطعی در این زمینه اعلام نشده است. اما فارغ از اینکه این شنیده‌ها تا چه حد قطعیت دارد، باید گفت شرکت هپکو تولید کننده ماشین آلات راهسازی بوده و موضوع فعالیت این شرکت، سنخیتی با مجموعه تامین اجتماعی و "شستا" ندارد.

تایید صلاحیت سهامدار جدید هپکو وظیفه دولت است؛ ولی در بحث واگذاری شرکت هپکو، حفظ منافع سهامداران در بازار سرمایه، مهم‌ترین اولویت خواهد بود و حتما به این مورد توجه خواهیم داشت.

مجید طلایی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۳
پالایشگاه شازند است نه شاراک
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
مجمع

مجمع " بفجر " با محور سرمایه برگزار شد

مجمع عمومی شرکت فجر انرژی خلیج فارس در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ برگزار شد.

" پاسا " دست به جیب شد

شرکت ایران یاسا تایر و رابر از زمان پرداخت سود خبر داد.
پرداخت سود

پرداخت سود " قیستو " از آخرین ماه پاییز

شرکت قند بیستون از زمانبندی پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
زنگ مجمع

زنگ مجمع " ثالوند " با محور سرمایه به گوش می رسد

مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری مسکن الوند در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۰ برگزار می‌شود.
دعوت از سهامداران

دعوت از سهامداران " دهدشت " به مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت پتروشیمی دهدشت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: