تعداد بازدید : ۹۳۱۶
کد خبر : ۲۲۳۶۶۱
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
منفی های این روزها نگران کننده نیست و منطقی است که بعد از یک دوره رشد، قیمت سهم ها کمی اصلاح داشته باشد و تعدیل گردد.

یک استراتژی نادرست در بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل امروز هم منفی بود و فشار فروش در بسیاری از نمادهای بازار محسوس بود. با این حال بورس تهران از ابتدای سال جاری بازدهی تقریبا ۲۵۰ درصدی برای سهامداران به ارمغان آورده و این منفی های اندک، از جذابیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه نمی کاهد.

محمد آرام بنیار کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: به نظر می رسد برای صحبت در مورد ریزش بازار سرمایه، زود باشد. نوسان منفی این روزهای بازار، اصلاح بوده و اتفاقا این نوسانات طبیعی است. روند صعودی یا نزولی بی وقفه در بازار، غیر طبیعی بوده و نوسان جزو ذات بازار سرمایه است. بنابراین منفی های این روزها نگران کننده نیست و منطقی است که بعد از یک دوره رشد، قیمت سهم ها کمی اصلاح داشته باشد و تعدیل گردد.

وی افزود: علاوه بر این، بعضی سهامداران ترجیح می دهند قبل از برگزاری مجامع، از سهم خارج شوند و این استراتژی معاملاتی بعضی سهامداران هم اتفاق جدیدی نبوده و عجیب نیست.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با ارزندگی یا عدم ارزندگی سهم هایی که امروز یا صف خرید یا صف فروش بودند، گفت: بطور کلی ورود به صف های خرید و فروش را استراتژی نادرستی میدانم. چرا که معمولا سرمایه گذاران در صف های خرید، در بالاترین قیمت سهم را میخرند و در صف های فروش، سهم شان را به پایین ترین قیمت می فروشند‌. بنابراین بهتر است سهامداران به جای ورود مداوم به صف های خرید و فروش و تحمل فشار روانی و ضرر و زیان احتمالی، در روزهایی که سهم ها روند معقول تری دارند، به دور از هیجان اقدام به خرید و فروش کنند.

آرام در خاتمه در توصیه به سهامداران خصوصا تازه واردها اظهار کرد: اگر از بین ۵۰ سهم برتر بازار که متعلق به شرکت های بزرگ تر بازار هستند، گزینه های مناسبی که دارایی های شفاف تر و عملکرد بهتری دارند و ضمنا طرح های توسعه ای در دست انجام دارند که ظرف یکی دو سال آینده به بهره برداری می رسند، انتخاب شود؛ سرمایه گذاری منطقی تری صورت گرفته است. اما نکته اینجا است که تجربه نشان داده سرمایه گذرانی که سهم های مناسب تری انتخاب کرده و با استراتژی بلند مدت تر سرمایه گذاری کرده اند؛ هم بازدهی مناسب تری هم کسب کرده اند و هم با هر نوسان منفی، آشفته نشده اند. نوسان گیری کوتاه مدت و رفتارهای هیجانی به منفعت سهامداران نیست. ضمن اینکه باید انتظارات سهامداران از بازدهی سرمایه گذاری شان منطقی شود. بازدهی اوراق بدون ریسک، ۱۸ درصد است و کسب بازدهی سالانه بالاتر از این میزان بابت سرمایه گذاری در بورس، اتفاق کاملا مثبتی است. نباید انتظار بازدهی های عجیب و غریب داشت و به هر حال رشدهای شارپ قیمت سهام هم در روندهای اصلاحی، تعدیل می شود.

ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
50 بزرگ هنوز حباب نشدن اما خیلی هم فاصله ندارن / مگر اینکه ریال بمیره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
آفرین این کارشناس است. منطقی علمی و بیطرف و بدون تعصب بازار را تحلیل کرده
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
سلام‌به‌کارشناسان‌خوب‌ما‌که‌تفسیری‌زیبا‌از‌بازار‌بورس‌ایران‌ارائه‌کردند.ولی‌مشکل‌مردم‌خوب‌ما‌هستند‌که‌با‌اندک‌قرمز‌شدن‌سهم‌‌اقدام‌به‌ایجاد‌صف‌فروش‌میکنند‌وناگهان‌بااین‌اقدام‌غیر‌ضروری‌هم‌باعث‌زیان‌خود‌ودیگران‌
میشوند‌بامید‌روزی‌‌که‌مشتریان‌بورس‌کمی‌دور‌از‌هیجان‌عمل‌نموده‌و
سنجیده‌عمل‌نمایند‌ونترس‌باشند‌وپر‌سود‌انشااله.موفق‌باشید‌وسلامت
علیرصا صدیقی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
افرین برشما کارشناس محترم که منطقی و بیطرف و صادقانه اظهار نظر فرمودید. باارزوی سالی پرسود برای تمام سهامدامداران بزرگوار.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۹
بله مشکلی نیست اما همین اصلاح ها قیمت دلار را 25 هزار تومان می کند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"فباهنر" در راه رسیدن به افزایش سرمایه

شرکت صنایع مس شهید باهنر مجمع عمومی فوق العاده را در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ برگزار می کند.

"وهور" از سهامداران دعوت کرد

شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور مجمع عمومی در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ برگزار می کند.

"اتکای" درمسیر پرداخت سود

شرکت بیمه اتکایی ایرانیان زمان پرداخت سود به سهامدارانش را تعیین کرد.

"تپکو" به مجمع می رود

شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۷ مجمع عمومی فوق العاده برگزار خواهد کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: