تعداد بازدید : ۱۱۶۰
کد خبر : ۲۲۵۲۶۰
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
این طور نبوده که رشد بازار فقط ناشی از خبر عرضه ETF ها باشد و با لغو احتمالی عرضه یکی از ETF ها، روند بازار نزولی گردد. اما مسلما رشد بازار سرمایه باید با شرایط اقتصادی کشور همخوانی داشته باشد.

به گزارش بورس نیوز دولت پس از عرضه صندوق دارا یکم متشکل از سهام بانک‌ها، وعده صندوق دومی از شرکت‌های پالایشی را داد و اعلام کرده بود که پذیره‌نویسی شهریورماه آغاز می‌شود.
اما دیروز سازمان خصوصی‌سازی و بعد هم وزیر اقتصاد ناگهان اعلام کردند خبری از دارا دوم نیست و عرضه بصورت بلوکی انجام می شود، چون وزارت نفت مخالف است و زیرساخت فراهم نیست. شرکت ملی پالایش حرف وزیر اقتصاد را رد کرده و گفته: عرضه نشدن «دارا دوم» تصمیم خود وزیر اقتصاد بود. اگر تصمیم به تشکیل صندوق ETF داشته باشند، ما و وزارت نفت آماده‌ایم تمامی اختیارات خود را به وزارت اقتصاد تفویض کنیم. اخبار ضد و نقیض در مورد دارا دوم ادامه دارد و دولت مردان هم عجیب، سکوت کرده اند!
هر چه هست، این موضوع تابلوی بورس را خونین کرده و شاخص کل بورس امروز افت بیش از ۵۴ هزار واحدی داشته است.

عباس آرگون نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: هنوز مشخص نیست عرضه سهام پالایشگاه‌ها به چه صورت انجام خواهد شد اما؛ اگر قرار است عرضه سهام در قالب ETF ها انجام نشود، شاید بهتر باشد عرضه سهام بصورت خرد در بازار انجام شود تا هم شناوری سهام افزایش یابد و افزایش قیمت غیر منطقی ناشی از کمبود عرضه در برخی سهم ها، به نوعی تعدیل شود‌.

وی ادامه داد: باید نحوه مدیریت پالایشگاه ها هم تعیین تکلیف شود. قطعا در صورت واگذاری بلوکی سهام پالایشی ها، مداخله مستقیم دولت در پالایشگاه ها کاهش خواهد یافت؛ در حالی که در عرضه پالایشی ها به روش ETF، کماکان مدیریت شرکت ها با دولت خواهد بود و باید دید سیاست دولت در این زمینه به چه صورت خواهد بود.

وی افزود: اگرچه عرضه سهام دولت در قالب صندوق های قابل معامله، روی روند بازار سرمایه تاثیرگذار بوده؛ ولی روند کلی بازار فقط تحت تاثیر این موضوع نیست و متغیرهای دیگری از جمله ورود نقدینگی، میزان شناوری سهم ها، بازدهی بازار و... موجب رشد بازار شده و این طور نبوده که رشد بازار فقط ناشی از خبر عرضه ETF ها باشد و با لغو احتمالی عرضه یکی از ETF ها، روند بازار نزولی گردد. اما مسلما رشد بازار سرمایه باید با شرایط اقتصادی کشور همخوانی داشته باشد. رشد مستمر و هماهنگ با شرایط اقتصادی کشور، قطعا پایدارتر و مطلوب تر از رشد شتابانی است که می تواند رکود سنگینی هم به دنبال داشته باشد. در مجموع، وضعیت بازار سرمایه در ماه های آینده به عوامل مختلفی مثل نرخ ارز و قیمت نفت و کامودیتی ها و... دارد. معتقدم در سال ۹۹، برآیند کلی بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها، مثبت خواهد بود.

آرگون با انتقاد از تصمیمات خلق الساعه و خبرهای ناگهانی، گفت: یکی از مشکلاتی که در کشور ما وجود دارد، عدم پیش بینی پذیری در عرصه اقتصادی کشور است. هرگز مشخص نیست فردا چه اتفاقی رخ خواهد داد تا بتوان برای آینده، برنامه ریزی کرد. وظیفه دولت ایجاد ثبات در متغیرهای اقتصاد کلان کشور است که قابلیت پیش بینی پذیری برای فعالان اقتصادی و افراد جامعه فراهم باشد.

وی افزود: برای ایجاد ثبات در متغیرهای اقتصادی، تصمیمات خلق الساعه باید به حداقل برسد. ابلاغ مکرر مقررات و بخشنامه های غیر کارشناسانه که با واقعیت ها سازگاری ندارد و وضعیت مبهم صادرات و سیاست های ارزی و تورم و...، نتیجه ای جز بی ثباتی به دنبال ندارد. ضمن اینکه انتظار می رود بر نحوه انتشار اخبار در رسانه ها هم دقت بیشتری شود. اخبار ضد و نقیض و تایید و تکذیب هایی که در رسانه های مختلف منتشر می شود، باید ساماندهی گردد تا هر خبری، آرامش را از مردم نگیرد.

جورج فلوید
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
به آقای کارشناس بگویید: رشد بازار بورس ناشئ از حمایت دولت بود و مردم هم برای همین پولشان را وارد بورس کردند. با خبر لغو یکی از ETF ها اعتماد مردم به بورس و دولت خدشه شده. برای همین همه بازار تحت تاثیر قرار گرفته. باید چاره ای اندیشید وگرنه نقدینگی بورس به بازارهای موازی مثل طلا و مسکن و دلار و... برده میشود و غیرقابل کنترل!
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
شرکتها باید ارزش سهم خود را با و تدبیر و تمسک از مدیریت بحران حفظ کنند، در کشور ما خکومت جمهوری است و دولتها انتخاب و انتصاب شده و بعد از حد اکثر دو دوره جای خود را به منتخبین دیگر می دهند، ولذا ارزش سهم باید براساس پیشرفت و تورم موجود در کشور حفظ شود نه بر اساس یکسری شایعات و انحرافات قومی و قبیله ای.
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
بورس ساختگی ودستکاری شده چون بنیادی ندارد همین هست که میبنی به قول معروف با یک کشمش سردیش میشه وبا یک مویز گرمیش میشه هرموقع دولت دست از سر بورس بردارد وسازمان بورس وشرکت بورس توانستند نظارت قانونی صحیحی انجام بدهند بورس با این بادها نمیلرزه واسمش بورس هست نه شکلش بورس هست ما فقط شکل بورس داریم نه خود بورس
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
بورس ساختگی ودستکاری شده چون بنیادی ندارد همین هست که میبنی به قول معروف با یک کشمش سردیش میشه وبا یک مویز گرمیش میشه هرموقع دولت دست از سر بورس بردارد وسازمان بورس وشرکت بورس توانستند نظارت قانونی صحیحی انجام بدهند بورس با این بادها نمیلرزه واسمش بورس هست نه شکلش بورس هست ما فقط شکل بورس داریم نه خود بورس
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.