تعداد بازدید : ۳۲۶
کد خبر : ۲۲۵۵۸۸
۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
کارشناس کالایی گفت: مهم‌ترین مزیت عرضه املاک در بورس کالا ایجاد شفافیت در قیمت‌ها و معاملات است.

عرضه مسکن در بورس، شفافیت در بازار مسکن

به گزارش بورس نیوز، خشایار دادمنش، مسئول معاملات کالا و انرژی کارگزاری تامین سرمایه نوین در خصوص عرضه املاک در بورس کالا اظهار کرد: بازار مسکن در ایران همواره به عنوان یک بازار برای سرمایه گذاری بوده و تقاضای بخش سرمایه گذاری از تقاضای مصرفی آن بالاتر بوده، در نتیجه اگر معاملات این حوزه در بورس کالا انجام و ثبت شود، نقش بسیار مهمی در شفافیت معاملات و نیز شفافیت قیمتی خواهد داشت.

وی افزود: بورس کالا به دلیل در اختیار داشتن سازوکار‌های معاملاتی و راه اندازی تابلوی معاملات املاک و مستغلات می‌تواند بهترین محل برای انجام این معاملات باشد. اما برای اینکه این معاملات رونق پیدا کرده و مورد استقبال قرار گیرد، باید اجازه دهیم چند معامله انجام شود تا نحوه تسویه معاملات و تحویل و سایر فرآیند‌های معاملاتی در این بازار برای فعالان بازار مسکن اعم از عرضه کننده و متقاضیان خرید روشن شود؛ اگر این عرضه‌ها تداوم داشته باشد می‌تواند به شفافیت قیمتی کمک زیادی داشته باشد.

این کارشناس بازار کالایی ادامه داد: برای رونق گرفتن این معاملات و دستیابی به نتیجه بهتر به نظر می‌رسد در وهله اول باید بانک‌ها و سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی نسبت به عرضه املاک و اموال مازاد خود در بورس کالا اقدام کنند و بانک‌ها در این مسیر گزینه اول محسوب می‌شوند تا این عرضه‌ها مستمر و پایدار شود.

دادمنش توضیح داد: مهم‌ترین مزیت عرضه املاک در بورس کالا ایجاد شفافیت در قیمت‌ها و معاملات است. به طوری که حتی می‌توان براساس قیمت کشف شده یک ملک در بورس، قیمت املاک موجود در منطقه مشابه را راحت‌تر ارزیابی کرد که این موضوع اتفاق خوبی برای شفافیت در بازار مسکن است.

این کارشناس کالایی گفت: به طور قطع با معامله املاک در بورس کالا به جای برگزاری مزایده‌های غیرشفاف سنتی می‌توان از شائبه‌هایی که در بازگشایی پاکات مزایده‌ها مطرح می‌شود، جلوگیری کرد. چراکه در بورس خریداران بایستی قیمت موردنظر خود را در سامانه معاملاتی ثبت کرده و همه به صورت شفاف می‌توانند قیمت‌های پیشنهادی و برنده نهایی را مشاهده کنند. بورس بازاری مبتنی بر مکانیسم حراج و مزایده بوده و در آن شخص خریدار، قیمت‌های پیشنهادی و قیمت معامله قابل رصد بوده و شفاف است.

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: