تعداد بازدید : ۲۵۴۱
کد خبر : ۲۲۶۲۲۴
کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز مطرح کرد: 
۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵
به جز اخبار و شرایط مناسب برای وضعیت اقتصادی، هیچ محرک دیگری قادر به افزایش مثبت بازار به شکلی شارپی نخواهد بود، البته به دلایلی، چون افت مناسب و تطبیق نسبی با وضعیت شرکت ها، پایین‌تر از محدوده ذکر شده انتظاری وجود نداشته و با مرور زمان به محدوده پایدار و ایستای شاخص نزدیک می‌شویم. 
ورود شاخص به محدوده‌ای ایستا و پایدار
 
 
فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در بررسی وضعیت بازار به بورس نیوز گفت:هیچ کس نباید انتظار داشته باشد که روند به صورت یکسویه، چه در جهت منفی و چه مثبت، یکباره، بدون تغییر جهت و حرکت سینوسی ادامه داشته باشد، اما صورت مسئله اینجاست که متوسط P/E‌ها به ۲۹ رسیده که جزو بالاترین سطح در دنیامحسوب می‌شود و حرکت شاخص کل با نرخ دلار و ارز به عنوان بزرگترین محرک، تناسب ندارد. 

وی به مسیر ارز از ابتدای سال ۹۹ اشاره و اظهار کرد: علی رغم عدم افزایش سودآوری شرکت‌ها، شاهد ۲۹۰ درصد بازدهی در شاخص کل بودیم. اگر بنای سیاست و استراتژی دولت بر کنترل نرخ ارز قرار داشته باشد، می‌توان گفت نرخ ارز عامل اصلی محرک برای نوسانات شاخص و سطح عمومی قیمت‌ها در بورس محسوب می‌شود به ترتیبی که محوریت ارزش روز دارایی شرکت‌ها و جایگزینی با نرخ ارزی که خوشبینانه در سطح بالاتری در نظر گرفته می‌شود، قابلیت سنجش دارد.

آقابزرگی ادامه داد: وقتی بنا بر کنترل یا مدیریت نرخ ارز باشد، عامل محرک اولیه، نقش و وزن کمتری در محاسبات شاخص داشته وبا گذر از مرز ۲۹۰ درصدی بازدهی از ابتدای سال، شاهد اصلاح ۲۵ درصدی البته با شیبی تند و غیر طبیعی بودیم، اما عواملی، چون عدم تناسب افزایش سودآوری شرکت‌ها با بالارفت سطح قیمتها، عدم تناسب افزایش نرخ ارز با شاخص کل و اعمال ریسک‌هایی که مترتب به بازار سرمایه بوده (از جمیع جهات چه مقررات داخلی چه بحث‌های خارجی)، هیچگونه تحول و مزیت نسبی خاصی را در فضای کسب و کار بازار سرمایه کشور ایجاد نکرده است بنابراین نمی‌توان انتظار داشت بعد از این اصلاحات، به یکباره سمت و سو تغییر و مانند سه ماه ابتدایی سال جاری عمل کند.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهار داشت: با عبور از اصلاحات، احتمال می‌رود که شاخص در محدوده ۱ میلیون ۱۰۰ هزار و ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی (با یک تلورانس باز) تعادل خود را حفظ کرده و به جز اخبار و شرایط مناسب برای وضعیت اقتصادی، هیچ محرک دیگری قادر به افزایش مثبت بازار به شکلی شارپی نخواهد بود، البته به دلایلی، چون افت مناسب و تطبیق نسبی با وضعیت شرکت ها، پایین‌تر از محدوده ذکر شده انتظاری وجود نداشته و با مرور زمان به محدوده پایدار و ایستای شاخص نزدیک می‌شویم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
کارشناسان محترم یکی میگه شاخص تا3میلیون را طی میکند یکی مثل این آقا میگه بین1.100تا1.400درنوسان خواهد بود..
آقا میگه بخر خانم میگه نخر ما هم ماندیم میان دو خر...بیچاره سهامدار حرف کدام کارشناس را قبول کنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۴
آقا بزرگی ................فقط حرف ......میزنه
حمزه غفاری
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
سلام بازار سرمایه تقریبا از هیاهو و هیجان افتاده بخشی از مردم که با تبلیغات و به تبع سهام عدالت وارد بورس شدند .به نوعی از بازار سرمایه خداحافظی کردند بنظر بنده شاخص سه میلیون کمی بعید و رویایی بنظر می آید .من شاخص ۱۵۰۰ را عقلانی و عملیاتی می دانم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
ما نفهمدیم ایشون چی گفتند، بد نیست خودشون دو سه بار حرفاشون رو مرور کنند
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مخالفت سهامدار عمده با افزایش سرمایه وپسا

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت پتروشیمی ساختمان خلیج‌فارس،گفت: پیشنهاد افزایش سرمایه مورد تایید سهامدار عمده این شرکت (با درصد سهام 85 درصد) قرار نگرفته است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: