تعداد بازدید : ۱۵۱۳
کد خبر : ۲۲۸۳۷۵
شناسایی سود‌هایی بی‌کیفیت در صورت‌های مالی مشهود شد؛
۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱
همچون سال‌های گذشته از نکات با اهمیت در خصوص افزایش ۹۱ درصدی سود خالص "تپمپی" می‌توان به تقسیم سود بالای زیر مجموعه‌ها و شناسایی سود‌ها و درآمد‌هایی غیر عملیاتی دانست.

شناسایی سود‌هایی بی کیفیت در صورت‌های مالی

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، درحالی که در صورت‌های مالی حسابرسی نشده شرکت پمپ سازی ایران، شاهد رشد ۹۱ درصدی سود خالص این شرکت هستیم، شناسایی درآمد غیر عملیاتی فروش ۱۴۳ میلیارد ریالی سهام شرکت تلمبه ایران و همچنین درآمد بی کیفیت و بیش از ۱۴۵ میلیارد ریالی این شرکت اصلی‌ترین دلیل توجیه پذیر بودن صف فروش و تداوم ریزش قیمت نماد "تپمپی" در ماه اخیر است.

دلیل صف‌فروش و عدم انجام معامله

همچون سال‌های گذشته از نکات با اهمیت در خصوص افزایش ۹۱ درصدی سود خالص این شرکت می‌توان به تقسیم سود بالای زیر مجموعه‌ها و شناسایی سود‌ها و درآمد‌هایی غیر عملیاتی دانست.

عمده درآمد‌های ناشی از سود شرکت‌های زیر مجموعه این شرکت مربوط به شرکت‌های صنایع پمپیران، نوید موتور و نوید سهند بوده که همانگونه که در جدول ذیل نیز مشاهده می‌شود، درصد سود تقسیمی این شرکت‌ها در سال مالی ۱۳۹۹ به مانند سال گذشته از اصلی‌ترین عوامل رشد درآمد‌های صنایع پمپ سازی ایران است.

تقسیم سود ۱۸۰.۰۰۰ میلیون ریالی از شرکت صنایع پمپیران آن هم در حالی که کل سود انباشته این شرکت در حدود ۱۶۵.۰۰۰ میلیارد ریال بوده هم از اتفاقات جالب توجه و سوال برانگیز صورت‌های مالی این شرکت است.

دلیل صف‌فروش و عدم انجام معامله

اما دیگر نکته جالب در خصوص صورت‌های مالی منتشر شده این شرکت، شناسایی بیش از ۱۴۵ میلیارد ریال درآمد‌های ناشی از فروش دانش فنی آن هم به شرکت‌هایی با مالکیت در حدود ۱۰۰ درصدی است.

بر اساس گزارش شرکت، بیش از ۱۰۶ میلیارد ریال درآمد غیر عملیاتی ناشی از فروش حق الامتیاز دانش فنی به شرکت پمپیران بوده و این درحالی است که به دلیل بی کیفیت بودن و درون گروهی بودن این درآمد‌ها حتی در صورت‌های تلفیقی شرکت نیز محاسبه نمی‌شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: