تعداد بازدید : ۲۳۸
کد خبر : ۲۲۸۴۶۲
۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۱
بازارگردانی برای تمامی ناشرین الزامی است و این یکی از بهترین مصوباتی است که تاکنون در بازار سرمایه جاری شده و تمامی ناشرین ملزم شدند تا سهمشان را بازارگردانی کنند.

افزایش ۱۷ درصدی تولید و فروش شرکت‌های بورسی / ظرفیت رشد ۷۰ درصدی بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز، محمدحسن ابراهیمی سروعلیا، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به روند شاخص بورس گفت: متغیر‌های کلان اقتصادی تغییر خاصی نکرده و حتی شاهد عوامل اثر گذار مثبت در بازار سرمایه هستیم.

وی با اشاره به اینکه هرچند شاخص با اصلاح روبرو بود، اما اتفاق خاصی در بازار روی نداده که مردم بخواهند نگران باشند، افزود: تصور بنده بر این است که اگر مقداری صبر داشته باشیم و تحت تاثیر رفتار هیجانی قرار نگیریم، بازار به روال عادی باز می گردد، اما باید هیجانات را کنترل کنیم.

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه ۲۲ ناشر داریم که اوراق تبعی سهمشان را منتشر کرده اند، ادامه داد: استقبال خوبی از طریق ناشران صورت گرفته و سازمان بورس و شرکت فرابورس در تلاش برای توستعه ابزار بیمه بازار بیمه بازار سرمایه هستند. سه شرکت بزرگ نیز این اوراق را منتشر کرده اند.

وی تصریح کرد: بازارگردانی برای تمامی ناشرین الزامی است و این یکی از بهترین مصوباتی است که تاکنون در بازار سرمایه جاری شده و تمامی ناشرین ملزم شدند تا سهمشان را بازارگردانی کنند و ناشران تا دهم مهرماه فرصت دارند تا فرآیند بازار گردانی خود را عملیاتی کنند.

سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس در تماس تلفنی با اشاره به اینکه توجه صدا و سیما به بازار سرمایه بیشتر شده، اما در مسیر فرهنگسازی نقشی نداشته، خاطرنشان کرد: ورود نهاد‌های غیرتخصصی به بازار سرمایه بر قانونگذار و نهاد ناظر تاثیرگذار بوده و حتی در برخی از پیشنهادات اصلاحی همچنان نگاه دستوری وجود دارد.

عضو شورایعالی بورس با اشاره به اینکه بازار را نمی‌توان از طریق دستور به حقوقی‌ها کنترل کرد، بیان کرد: بخش بزرگی از نگرانی‌ها با افت شاخص آغاز شد، هنوز مجموعه نهاد‌های نظارتی مانند مجلس و وزارت اقتصاد به نگاه واحد نرسیده‌اند و این موضوع کار قانونگذاری را دشوار می‌کند.

عظیم ثابت، مدیرعامل کارگزاری بانک سپه نیز عنوان کرد: طی چند ماه گذشته بازار رشد شتابانی داشت و شاخص‌ها حتی شاخص کل نزدیک ۳۰۰ درصد بازدهی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشت، اما هر رشد شتابانی با خود یک سری افت‌های شتابانی نیز همراه دارد و لذا نزول تا حدی طبیعی است.

وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه، سازمان بورس و سایر نهاد‌های بازار سرمایه با استقبال بی نظیر سرمایه گذاران مواجه شدند، افزود: زیرساخت‌های لازم در طی چند سال گذشته به خوبی مهیا شد، اما پاسخگوی این تقاضا و مطالبه نبود و بخشی از اتفاقاتی را که شاهدیم به دلیل فقدان زیرساخت‌ها است که البته قدم‌های اولیه به خوبی برداشته شده است.

ثابت ادامه داد: بحث بازارگردانی حلقه مفقودی در زنجیره خدمات بازار سرمایه بوده و اگر بتوانیم بازارگردانی حرفه‌ای را نهادینه کنیم خیلی از مشکلاتی که امروز در رابطه با بحث دامنه نوسان داریم را می‌توان پوشش داد.

مدیرعامل کارگزاری بانک سپه افزود: سرمایه‌گذاران تا حد زیادی می‌توانند اطمینان خاطر داشته باشند. البته اگر سال‌های قبل تمهیداتی را می‌اندیشیدیم الان این نگرانی‌ها را نداشتیم، بازار سرمایه با استقبال خوبی مواجه شده و ما فرصت را غنیمت می‌شماریم.

محمد رضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به اینکه ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد گفت: در حال حاضر چند شرکت بیمه بازار سرمایه را بیمه کردند.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه اساساً ساختار بازار سرمایه ما با وضعیت بازار سرمایه کشور‌های دیگر متفاوت است افزود: شرایط حاکم در بازار نیازمند برگشت فضای اعتماد است.

وی افزود: اطلاعات مربوط به عملکرد شهریورماه شرکت‌های بورسی که حدود ۳۲۰ مورد هستند، نشان می‌دهد که نسبت به ماه گذشته به طور میانگین ۱۷ درصد تولید و فروش آن‌ها افزایش یافته است.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه در واقعیت سهام‌باید رشد می‌کرد گفت: حدود ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در خصوص شرکت‌های کوچک باید نگاه متفاوتی داشته باشیم ادامه داد: یکی از توصیه‌های ما به مردم این است که رویکرد ارزیابی ریسک را مورد توجه قرار دهند. صدا و سیما باید فرهنگ سازی و آموزش‌های لازم را به مردم بدهد و به شبکه‌های تخصصی بازار سرمایه نیاز داریم.

پور ابراهیمی با اشاره به اینکه بازار سرمایه یک نهاد کاملاً حرفه‌ای است اظهار کرد: این باعث شده برخی از افراد حرفه‌ای از این فضای عدم اطلاع افراد جامعه در راستای منافعشان سوء استفاده کنند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
دستور قالیباف به شرکت بورس: "شستا" را سریع تعیین تکلیف کنید
براساس قانون بازار اوراق بهادار بازگشایی و توقف نماد‌ها بر عهده بورس‌ها است، وظیفه سازمان بورس و اوراق بهادار، صیانت از حقوق سهامداران و نظارت بر بورس‌ها است.