تعداد بازدید : ۳۶۶
کد خبر : ۲۲۹۱۹۲
۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
سیاست وزارت صمت مبنی بر کاهش دستوری قیمت فولاد از جمله مداخلات پرحاشیه دولت در اقتصاد است که تاثیر بسزایی در روند سود سهامداران حقیقی و البته سبد سهام عدالت داشته است. تصمیم این وزارتخانه در تعیین اجباری قیمت فولاد بر روند سودسازی شرکت‌ها و کاهش سود آوری اثر گذار بوده و باعث کاهش سود دریافتی مشمولان سهام عدالت نیز شده است. ۳۰ درصد از سهام فولاد مبارکه اصفهان در پرتفوی سهام عدالت است که حدود ۴۹ میلیون نفر دارای پرتفوی سهام عدالت هستند؛ حالا فولاد مبارکه باید محصولات خود را بر مبنای تصمیم وزارت صمت، پایین‌تر از قیمت بازار عرضه کند؛ بنابراین با سیاست اشتباه و مداخله جویانه دولت این مردم هستند که زیان می‌بینند.

به گزارش بورس نیوز،سعید ابراهیمی، تحلیلگر بازار سرمایه گفت :که وجود رانت در عرضه ورق‌های فولادی ارزان برای افراد به ظاهر تولیدکننده، اصلی‌ترین پشت پرده است که بسی جای تامل دارد. موضوع مهم اینجاست که در پیک تاریخی اقتصاد ایران که بازار سرمایه با جذب نقدینگی می‌تواند به بهبود شرایط اقتصادی کشور و صنایع مختلف کمک کند، اما اقدامات این چنینی باعث فرار نقدینگی و عدم اطمینان برای سهامداران می‌شود که در درازمدت شاهد تبعات منفی این دست تصمیم‌ها بر پیکر اقتصاد ایران خواهیم بود. سوال اینجاست که دولت بر چه مبنایی برای شرکتی که ۸۰ درصد سهام آن در اختیار مردم و بخش‌های مختلف است، بخشنامه دستوری صادر می‌کند تا قیمت تولیدات خود را پایین‌تر از قیمت بازار عرضه کند. آیا سهامداران این شرکت مجوز یا رضایتی مبنی بر این موضوع صادر کرده اند و آیا این تصمیم به معنی برداشت از جیب سهامداران شرکت نیست؟
مهم‌تر آنکه این اقدام وزارت صمت، جدید نبوده که اثرات آن نیز مشخص نباشد بلکه بار‌ها دولت اقدام به اتخاذ سیاست قیمت گذاری دستوری کرده و نتیجه آن، نه تنها کنترل قیمت کالا در بازار نبوده بلکه باعث توزیع گسترده رانت و سواستفاده عده‌ای معلوم الحال شده است. آیا دولت توان مقابله با رانت خوار‌ها و بازیگران پشت پرده این رانت خواری را ندارد یا اینکه به دلیل نفوذ برخی افراد، اینگونه تصمیم‌ها گرفته می‌شود. وزارت صمت با این اقدام یک بار دیگر ثابت می‌کند که نه تنها در مقابل فساد هیچ واکنشی نمی‌تواند داشته باشد بلکه خود نیز با اتخاذ سیاست‌های اشتباه به بزرگ‌تر شدن رانت فولادی در اقتصاد کمک می‌کند. دست آخر آنکه مصوبه وزارت صمت برای فروش دستوری فولادسازان و البته امضای فولادی‌ها زیر این مصوبه، علاوه بر آنکه به کنترل قیمت‌ها کمکی نمی‌کند بلکه باعث ناامیدی جامعه سهامدارن از روند بازار سهام و اقلانیت حاکم شده و نمونه آشکار تخلف و سواستفاده از سهامداران است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: