تعداد بازدید : ۴۶۶۴
کد خبر : ۲۲۹۶۸۲
نگاهی به شناسایی سود‌های بی کیفیت "وخارزم" در ۳ماهه؛
۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
عمده ناشی از سود فروش سهام زیر مجموعه این شرکت مربوط به فروش سهام شرکت سرمایه گذاری پارس آریان و توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی بوده است.

نگاهی به شناسایی سود‌های بی کیفیت

به گزارش واحد تحقیق و مطالعات بورس نیوز، متاسفانه اتفاقی که این روز‌ها به وفور در نحوه شناسایی سود‌های ناشی از فروش سهام شرکت‌های زیر مجموعه سرمایه گذاری‌ها می‌بینیم، معاملاتی کاغذی و جابه جایی‌هایی صرفا جهت شناسایی سود‌های کاغذی و نه قابل تقسیم است.

نگاهی به شناسایی سود‌های بی کیفیت

در حالی شرکت سرمایه گذاری خوارزمی سود خالصی ۸۸۷ ریالی را به ازای هر سهم در سه ماهه نخست روانه سامانه کدال کرد که نگاهی ریزبینانه‌تر حاکی از بی کیفیت بودن سود شناسایی شده این شرکت در این مدت بوده که این موضوع می‌بایست مورد توجه جدی سهامدارنش قرار گیرد.

از مجموع ۱۱.۲۷۳ میلیارد ریال درآمد‌های عملیاتی شرکت بیش از ۹۰ درصدی و ۱۰.۲۰۷ میلیارد ریال مربوط به درآمد‌های ناشی از فروش سهام زیر مجموعه‌ها بوده که این فروش‌ها بیشتر به مانند جابه‌جایی‌هایی بی کیفیت و هماهنگ شده و البته معاملاتی درون گروهی بوده و سهامداران این شرکت نمی‌توانند حسابی بر روی تقسیم سود در مجمع سالانه از این محل کنند.

همانگونه که در جدول فوق نیز ملاحظه می‌شود عمده ناشی از سود فروش سهام زیر مجموعه این شرکت مربوط به فروش سهام شرکت سرمایه گذاری پارس آریان و توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی بوده که البته خریدار این سهام آن هم در قیمت‌های بالا، شرکت سرمایه گذاری سپهر صادرات سهامدار عمده سرمایه گذاری خوارزمی است.

نگاهی به شناسایی سود‌های بی کیفیت

با این تفاسیر به نظر نمی‌رسد سود شناسایی شده این شرکت در سه ماهه کیفیت تقسیم سود را داشته باشدو البته افت در حدود ۵۰ درصدی قیمت سهام این شرکت سرمایه گذاری در ماه اخیر نیز غیر طبیعی نبوده است.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

بانک دی، آنلاین مجمع برگزار می کند

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی آنلاین برگزار می‌شود.

زمان مجمع ۲۴ شرکت مشخص شد

زمان مجمع فولاد مبارکه، پالایشگاه فرابورسی، دو بانک و ۲۱ شرکت مشخص شد
آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

آخرین خبرها از وضعیت تولید محصولات جدید

مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام شرکت بهمن دیزل روز چهارشنبه هجدهم تیر با ٨٧.٣ درصد کل اعضاء سهامداران در سالن همایش شرکت بهمن موتور برگزار شد.
افزایش ۲۴ درصدی سود خالص

افزایش ۲۴ درصدی سود خالص "بفجر" در سال 97

مدیرعامل پتروشیمی فجر گفت: در پایان اسفند ماه سال گذشته، سود خالص این شرکت 734 میلیارد تومان بوده که این رقم حاکی از افزایش ۲۴ درصدی سود خالص این شرکت نسبت به سال مالی 96 است.
رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

رشد 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97

گزارش عملکرد هیات مدیره این شرکت در سال 97 نشان دهنده افزایش 90 درصدی سود عملیاتی حسینا در سال 97 است.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: