تعداد بازدید : ۳۴۴۲
کد خبر : ۲۳۱۸۲۷
مدیر عامل گروه صنایع بهشهر ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز تاکید کرد:
۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶
معتقدم ارزش گذاری سهم صرفا بر اساس ارزش دارایی ها منطقی نیست و باید وضعیت تولید و روند سودآوری شرکت ها و... را هم در ارزش گذاری سهم ها لحاظ کرد.

گزینه ای امن برای سرمایه گذاران

به گزارش بورس نیوز، منفی های ۳ماهه بازار سرمایه تقریبا تمام سهم های بازار را تحت تاثیر قرار داد؛ حال آنکه به لحاظ بنیادی و ارزش ذاتی تفاوت زیادی بین سهم های گروه های مختلف وجود داشت.

یکی از سهم هایی که از اول مردادماه افت محسوسی داشت سهم شرکت گروه صنایع بهشهر ایران بود. این سهم بعد از یک اصلاح سنگین حدودا ۵۰ درصدی، چند روزی است که استارت زده و مثبت معامله می شود؛ با این حال هنوز هم اختلاف معناداری بین قیمت های فعلی سهم با سقف های اواخر تیرماه وجود دارد.

"وصنا" که اخیرا مجوز افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از محل سود انباشته را از سازمان بورس دریافت کرده، تا آبان ماه بیش از ۳۶ میلیارد تومان سود از محل سرمایه گذاری ها داشته است.

مهدی آزادواری مدیرعامل شرکت گروه صنایع بهشهر ایران در گفت‌وگو با بورس نیوز در رابطه با وضعیت شرکت اظهار کرد: این شرکت یک شرکت سرمایه گذاری است که سبد متنوعی از سهام دارد و پرتفوی شرکت هم یک پرتفوی بنیادی بوده و چندان تحت تاثیر نوسان های اخیر قرار نگرفته است. بررسی ها نشان می دهد در ترکیب سهامداران شرکت، حضور حقوقی ها پررنگ تر از حضور حقیقی هاست و این موضوع شاید به این دلیل باشد که سهم از منظر تحلیلی برای حقوقی ها جذاب بوده است. اما مانند هر سهم دیگری، سهامداران باید در خرید و فروش های خود ارزش NAV سهم را در نظر داشته باشند.

گزینه ای امن برای سرمایه گذاران

آزادواری اضافه کرد: افزایش سرمایه ۵۰ درصدی شرکت هم در دست انجام بوده و مجوز سازمان اخذ شده و تلاش می شود مجمع افزایش سرمایه هم هر چه زودتر برگزار گردد. عملیات بازار گردانی و افزایش سقف صندوق بازارگردانی این شرکت هم در حال انجام است. در حال حاضر "وصنا" بازارگردان ۱۱ سهم گروه توسعه صنایع بهشهر بوده و این عملیات بازارگردانی هم به تقویت پرتفوی شرکت کمک می کند.

مدیرعامل "وصنا" در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: قطعا اتفاقی که در ماه های قبل رخ داد و نه تنها سهامداران کم تجربه که حتی برخی از سهامداران با تجربه بازار هم فریب روند بازار سرمایه را خورده و متضرر شدند، نباید دوباره رخ دهد. سهامداران باید بدانند که بازار سرمایه یک بازار کاملا حرفه ای بوده و مردم این بار می بایست اگاهانه تر به سهم ها ورود کنند.

وی افزود: شرکت هایی در بازار سرمایه فعال هستند که اگر ارزش دارایی ها را ملاک ارزش گذاری سهم تعیین کنیم، سهام این شرکت ها بسیار ارزنده است؛ ولی در بررسی روند تولید همین شرکت ها متوجه می شویم که روند تولید و فروش و تامین مواد اولیه با مشکل مواجه است. معتقدم ارزش گذاری سهم صرفا بر اساس ارزش دارایی ها منطقی نیست و باید وضعیت تولید و روند سودآوری شرکت ها و... را هم در ارزش گذاری سهم ها لحاظ کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در توصیه به سهامداران گفت: به سهامداران کم تجربه تر و حتی سهامدارانی که از دانش مالی برخوردار هستند، ولی فرصت کافی برای تحلیل بازار ندارند؛ توصیه می شود بصورت حرفه ای وارد این بازار شوند و از طریق صندوق های سرمایه گذاری اقدام به ورود کنند‌. و یا اینکه در سبد سرمایه گذاری های خود، سهام شرکت های سرمایه گذاری که سبد متنوعی از سهام دارند و ضمنا نسبت به ارزش NAV ، قیمت منطقی و معقولی دارند، داشته باشند. در غیر اینصورت ممکن است سهامداران کم تجربه تر دوباره متحمل ضرر و زیان شوند. سهام شرکت های سرمایه گذاری میتواند گزینه ای امن برای سرمایه گذاران باشد؛ البته مشروط بر آنکه سهامداران با تحلیل و نگاه بلندمدت تر دارد سهم ها شوند.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"سیستم" تا ۹ روز دیگر به مجمع می‌رود

مجمع عمومی فوق العاده شرکت همکاران سیستم در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۸ برگزار خواهد شد.

"زماهان" سهامداران را فراخواند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۹ برگزار خواهد شد.

"دریشمک" در اندیشه تغییر هیات مدیره

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت توليد و صادرات ريشمک در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ برگزار خواهد شد.

"تملت" به مجمع می‌رود

شرکت تامین سرمایه ملت در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۱۹ مجمع عمومی فوق العاده برگزار خواهد کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: