کد خبر : ۲۳۳۵۲۱
کارشناس بازار سرمایه:
۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
کارشناس بازار سرمایه گفت: از اصلی‌ترین مزایای عرضه املاک و مستغلات در بورس کالا، کشف نرخ منصفانه است.

مزیت عرضه املاک در بورس کالا کشف نرخ منصفانه است

به گزارش بورس نیوز، مهدی مهدوی، کارشناس بازار سرمایه درخصوص مزیت ورود عرضه املاک دولتی و عمومی به بورس کالا اظهار کرد: از اصلی‌ترین مزایای عرضه املاک و مستغلات در بورس کالا، کشف نرخ منصفانه بوده به طوری که این معاملات در سراسر کشور امکان رصد دارد و هر شخصی در هر نقطه‌ای می‌تواند با انجام مقدماتی همچون دریافت کد و انتخاب کارگزار، به دور از تشریفات قانونی و البته فساد‌های احتمالی در روند مزایده‌های غیرشفاف، املاک مورد نیازش را خریداری کند.

وی افزود: وقتی ملک نهاد‌های دولتی در بورس کالا عرضه می‌شود، حراجی برابر برای همگان ایجاد می‌شود و همه می‌تواند در شرایطی یکسان و شفاف برای خرید ملک اقدام کنند؛ به این ترتیب امکان تبانی بین خریداران که در مزایده‌های سنتی احتمال آن وجود دارد، حذف شده و معاملات در صحت کامل و به نفع فروشنده و خریدار املاک انجام می‌شود.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، با توجه به گستردگی شرکت‌های کارگزاری در کل کشور و مشتریانی که امکان خرید در تابلوی بورس کالا را دارد، اگر نهاد‌های مختلف نسبت به عرضه املاک مازادشان در بورس کالا اقدام کنند این معاملات در زمان کوتاهی رونق می‌گیرد.

مهدوی در ادامه بیان کردلات و کاسته شدن دخالت دلالان و بنگاه‌ها شده و به خانه دار شدن مردم و حفظ ارزش سرمایه آن‌ها همسو با نوسانات قیمت مسکن کمک خواهد کرد.

وی در ارتباط با نحوه عرضه مسکن در بورس کالا گفت: با توجه به بازار بورس ایران و ابزار‌های مالی تشریح شده که باید با مبنای شرع نیز همخوانی داشته باشد، می‌توان برای عرضه مسکن در بورس، از اوراق سلف موازی استاندارد که در سال‌های اخیر شرکت‌های پتروشیمی و معدنی از این ابزار استفاده کرده اند، استفاده نمود. در این حوزه شرکت‌ها و پروژه‌های بزرگ در زمینه مسکن می‌توانند اقدام به انتشار اوراق سلف موازی نمایند و خریداران نیز می‌توانند در سررسید به ازای متراژ‌های معینی که تعیین شده، اوراق را تامین کرده و اقدام به تحویل گرفتن واحد مسکونی کنند و یا اینکه اوراق را در سررسید تسویه نقدی کنند.

کارشناس بازار سرمایه در ارتباط با مزایای ورود عرضه مسکن به بازار بورس کالا، خاطرنشان کرد: تبدیل کردن دارایی به اوراق بهادار و امکان سرمایه گذاری آسان آحاد جامعه بر دارایی‌های مختلف، بازاری شفاف همراه با کشف روزانه قیمت‌ها را ایجاد می‌کند؛ در این زمینه بورس کالا می‌تواند نقش مناسبی در کشف قیمت‌های واقعی براساس معیار‌های واقعی داشته باشد و افراد مختلف نیز در طول زمان سررسید انتشار اوراق سلف می‌توانند براساس نقدینگی خود اقدام به سرمایه گذاری در بازار املاک کنند.

بیشتر بخوانید:

خرید با اطمینان ملک از بورس کالا

 

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
۳۵۰ ریال سود به ازای هر سهم

۳۵۰ ریال سود به ازای هر سهم " وسبحان"

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری سبحان در تاریخ برگزار ۱۴۰۰/۰۷/۱۲ شد.
پرداخت سود

پرداخت سود " وخارزم " از سال آینده

شرکت سرمایه گذاری خوارزمی از زمان پرداخت سود به سهامداران خبر داد.
تقسیم سود ۷۳ ریالی در مجمع

تقسیم سود ۷۳ ریالی در مجمع " حکشتی "

مجمع عمومی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۷ برگزار شد.

"خموتور" سهامداران را فراخواند

مجمع عمومی فوق العاده شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران درتاریخ ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ برگزار می‌شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: