تعداد بازدید : ۵۹۵۸
کد خبر : ۲۳۳۷۱۷
۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۰
علی حیدری - کارشناس اقتصادی
به گزارش بورس‌نیوز، "علی حیدری - کارشناس اقتصادی" در یادداشتی برای ما نوشت:
 
به زبان ساده؛ فارکس بازار جهانی است که به فرد اجازه می‌دهد تا دو ارز را در مقابل هم مبادله کند.
 

اگر فکر میکنید یک واحد پول دربرابر سایر ارز‌ها قوی‌تر خواهد شد درنهایت می‌توانید سود کسب کنید.

شاید تا به حال به کشور دیگری سفرکرده اید و معمولن در فرودگاه بدنبال صرافی هستید و مایلید پول خود را به ارز کشوری که به آن سفرکردید تبدیل کنید. در این لحظه به طرف پیشخوان می‌روید و متوجه صفحه نمایش تبدیل نرخ ارز‌های مختلف می‌شوید. (نرخ ارز، قیمت نسبی دو ارز از دو کشور مختلف است). درصفحه نمایش شما "ین ژاپن" را پیدا می‌کنید و فکر می‌کنید، "وای! ارزش یک دلار من ۱۰۰ ین است؟! ده دلار دارم! قراره پولدار بشم! " وقتی دلار را به ین تبدیل کردید اساسا در بازار فارکس شرکت کرده اید! حالا شما یک ارز را با ارز دیگر مبادله کرده اید.

فرض می‌کنیم که شما یک امریکایی هستید که از ژاپن بازدید می‌کنید، دلار فروخته اید و ین خریدید. درپایان مسافرت قصد دارید با هواپیما برگردید در باجه صرافی می‌ایستید تا باقیمانده ین را به دلار تبدیل کنید متوجه می‌شوید که نرخ‌های ارز تغییر کرده است. همین تغییرات در نرخ ارز است که به شما اجازه می‌دهد در بازار تبادل ارز خارجی درآمد کسب کنید.
فارکس چیست؟

بازار ارز خارجی که معمولا "Forex" یا "FX" یا فارکس نامیده می‌شود بزرگ‌ترین بازار مالی جهان است. فارکس یک بازار جهانی و غیرمتمرکز است که در آن ارز‌های بین المللی دست به دست می‌شود. نرخ ارز‌ها در ثانیه تغییر می‌کند پس این بازار دایما متغیراست. فقط درصد کمی از معاملات ارزی در "اقتصاد واقعی" مانند داستان فوق اتفاق می‌افتد و بیشتر معاملات ارزی که در بازار جهانی ارز اتفاق می‌افتد به دلایل سفته بازی است. معامله گران ارز (که به آن‌ها سفته بازیا دلال ارز نیز می‌گویند) ارز‌هایی را می‌خرند که امیدوارند در آینده بتوانند آن‌ها را با قیمت بالاتر بفروشند.

در بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE)، که بزرگ‌ترین بازار سهام جهان است، هر روز حدود ۲۲.۴ میلیارد دلار معامله می‌شود. در مقایسه با حجم ۲۲.۴ میلیارد دلاری روزانه بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE)، بازار ارز با حجم تجارت ۶.۶ تریلیون دلار در روز کاملاً بزرگ به نظر می‌رسد. هر روز در شبکه‌های مختلف خبری مثل بلومبرگ سی ان بی سی و حتی در باشگاه هم از بالا و پایین رفتن قیمت‌ها در بورس اوراق بهادارنیویورک می‌شنوید. وقتی مردم در مورد "بازار" صحبت می‌کنند، منظور آن‌ها معمولاً بورس است؛ بنابراین NYSE بازار اوراق بورس نیویورک بزرگ به نظر می‌رسد، بورس همیشه سر و صدا زیادی ایجاد می‌کند. ولی، NYSE در مقایسه با بازار فارکس بسیار کوچک است! عددی نیست! به نظرت این بورس واقعن دهن ‍پرکن هست یا مثل بوس کوتاه و لحظه‌ای است.

با بررسی نمودار میانگین حجم معاملات روزانه بازار ارز، بورس اوراق بهادار نیویورک، بورس توکیو و بورس اوراق بهادار لندن درمی یابیم که: بازار ارز بیش از ۲۰۰ برابر بزرگتراست! خیلی بزرگه! نفس عمیق بکش، هول نشو!

بازار ارز رقم بزرگ ۶.۶ تریلیون دلاری را شامل می‌شود در حالی که بازار "نقدی" یا Spot که بخشی از بازار ارز است و بیشتر معامله گران فارکس در آن فعالند، کمتر از ۲ تریلیون دلار در روزاست با محاسبه معامله گران خرد این حجم روزانه در بازار نقدی حتی کمتر هم می‌شود. تعیین اندازه دقیق بخش معامله گران خرد بازار FX یا فارکس بسیار دشوار است، اما تخمین زده می‌شود حدود ۳ تا ۵ درصد از حجم کل معاملات روزانه ارز، یا حدود ۲۰۰-۳۰۰ میلیارد دلار (شاید کمتر) است؛ بنابراین می‌بینید که فارکس بازاربزرگی است. هدف از بیان اعداد و ارقام بازاریابی یا بزرگ نمایی نیست صرفن بیان گوشه‌ای از واقعیت هست.

نکته دیگه اینکه، بازارارز بین الملل یا فارکس بندرت بسته می‌شود! تقریباً بصورت شبانه روزی باز است. بازار فارکس ۲۴ ساعت شبانه روز و ۵ روز هفته باز است و فقط آخر هفته تعطیل است. برخلاف بازارسهام یا اوراق قرضه، بازار فارکس در پایان هر روز کاری بسته نمی‌شود و مبادلات ارز‌ها به مراکز مختلف مالی در سراسر جهان منتقل می‌شود طی روز معاملات از سیدنی، سنگاپور، هنگ کنگ، توکیو، فرانکفورت، لندن و سرانجام به نیویورک منتقل می‌شوند.

در مقاله بعدی، ما درمی یابیم که دقیقاً چه چیزی در بازار فارکس معامله می‌شود. 
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
مدت کوتاهی فارکس تو کشور ما ازاد بود ولی چون بازار سالمی بود و ..................................
فارکس کار
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
بورس نیوز کل پیامو که سانسور کردی بهتر بود اصلا منتشر نمیکردی.
فارکس بازار سالمی است و چون مدیران داخلی عادت دارند جیب مردم را مثل بورس تهران بزنند و در فارکس نمیتوانند اینکار را بکنند لذا انرا ممنوع کردند.
سلیمانی
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۴
متاسفانه کشور ما در این زمینه بسیار عقب است و دولت نیز با تنگ نظری جلوی معاملات در این بازار را گرفته و حداقل اینکه حمایتی نمیکند و جوانان بیشتر بصورت آماتوری و غیر حرفه ای بدون تخصص و بصورت به اصطلاح زیر زمینی معامله میکنند و اکثرا ضررهای هنگفتی میکنند و دولت میتوانست با آکادمیک کردن و آموزشهای تخصصی در این زمینه رمینه ورود مردم به این بازار بزرگ و پرسوده و البته ریسک دار برای آماتورها را فراهم کند
پاسخ ها
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
اصولا چون مدیران ابلهی داریم بخاطر همین این بازار سراسر سود رو بستن و ممنوع کردن در صورتیکه اگر ازاد بود بهترین راه برای انتقال ارز به کشور و کمک به تولید میتونست باشه.از طرف دیگه میتونست صدها هزار شغل ایجاد کنه. البته عده ای تو بازار ضررمیکنن ولی اونا بخاطر طمع خودشون و یا نداشتن علم این بازار متضرر میشن وگرنه ترید منطقی بدون طمع خیلیم سودسازه.
حمید
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
دولت فارکس رو غیرقانونی و حرام اعلام کرده چون با آزاد بودن فارکس کلی ارز از ایران با دنیا مبادله میشه و باعث خروج ارز میشه که دولت نمی پسنده. اما اگه ...............اختلاس کنن و ارز خارج بشه اوکیه و مشکلی نداره و حلال اندر حلاله.
ناشناس
United States of America
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۵
فکر نمی کردم مطلبی در مورد فارکس بزنید غافلگیر شدم ولی کلا اینکه جسارت طرح این موضوع رو داشتید خوب بود ولی میشه تحلیل های حرفه ای تری ام داد
امین
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
به نظر اینجانب اکثر مدیران شرکتها ی سرمایه گذاری وصندوقها وبازار گردانها یک دوره یکساله در فارکسی که رانت و زده بند در آن بازار نیست معامله انجام دهند بعد اگر ضرر نکردند لیاقت مدیریت این شرکتها دارند باید به انها احست گفت در غیر این صورت دور بر بورس هم نباید بگردند این تنها تست معتبر می باشد چون ادم می بینه که عده ای از همین ادمها صندوق سه شرکت بانکها را نمی خرند ولی 40 درصد خود بانکها را بالا می خرند در حالی که ریسک صندوق دارا یک کمتر از خود بانکها هست
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
زنگ مجمع

زنگ مجمع "سدور" شنیده می‌شود

مجمع عمومی شرکت سیمان دورود در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ برگزار خواهد شد.

"کی بی سی" به مجمع می‌رود

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کی‌بی‌سی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ برگزار می شود.
صدای زنگ مجمع

صدای زنگ مجمع "شاملا" به گوش می رسد

مجمع عمومی شرکت معدنی املاح ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ برگزار می شود.
سهامداران

سهامداران "کخاک" گرد هم می‌آیند

مجمع عمومی شرکت صنایع خاک چینی ایران در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ برگزار خواهد شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: