تعداد بازدید : ۱۴۶۰۰
کد خبر : ۲۳۳۹۳۸
در حاشیه دخالت وزیر صمت برای تعیین قیمت دستوری فولاد؛
۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
در حالی که به دفعات وزارت صمت با تعیین قیمت دستوری برای کالاهای مختلف و به ویژه فولاد رانت چندهزار میلیاردی را بین برخی افراد توزیع کرد که این بار با مخالفت شدید از سوی برخی از مسئولان و افراد جامعه مواجه شده است.

مرغی که تخم طلا می کرد، مُرد

به گزارش بورس نیوز، صنعت فولاد کشور این روز‌ها با حاشیه‌هایی که از سوی وزیر صمت ایجادشده حال‌وروز خوبی ندارد و نماد‌های فولادی نیز علی‌رغم ارزندگی با افت قیمت مواجه هستند، صنعتی که یکی از صنایع قابل‌اتکای داخلی است و در دوران تحریم با ارزآوری، کمک بزرگی به اقتصاد کشور کرد.

اما هرازگاهی قیمت‌گذاری دستوری، این صنعت را دچار چالش کرده است، ظاهراً این نوع قیمت‌گذاری که درگذشته نیز برای این صنعت اجرایی شده به مذاق برخی از افراد که از رانت استفاده می‌کنند خوش آمده و مجدداً به دنبال اجرای آن هستند.

رانتی که باید شفاف شود

به گفته پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از مرداد ۹۷ تا مهر ۹۷ حدود ۴ هزار میلیارد تومان رانت باقیمت‌گذاری دستوری فولاد توزیع شد همچنین از اسفند ۹۸ تا اردیبهشت ۹۹ حدود ۸ هزار میلیارد تومان رانت به اقتصاد تحمیل شد.

ظاهراً مزه رانت ۱۲ هزار میلیارد تومانی زیر زبان افراد رانت‌خوار باقی‌مانده که مجدداً سعی کردند با سکان‌داری شخص وزیر صمت و معاون معدنی وی؛ دوباره این رانت را برای خود ایجاد کنند و توجهی هم به خسارت این موضوع ندارند و فقط به فکر منافع خود هستند.

درحالی‌که این صنعت حدود ۵۰ میلیون نفر سهامدار دارد، شخص رزم حسینی با نادیده گرفتن این بخش بزرگ به دنبال اعطای رانت بزرگ به افراد خاص است، درحالی‌که این وزارتخانه دیگر اجازه مداخله در این بخش را ندارد.

مداخله وزیر صنعت در بخشی که به حیطه وظایف وی تعلق ندارد واکنش‌های زیادی را از سوی مسئولان بورس، نمایندگان مجلس و خیل عظیمی از جامعه در پی داشته است.

نخستین چراغ حمایتی شورای عالی بورس

شاهین چراغی عضو شورای عالی بورس در واکنش به دخالت‌های وزیر صمت برای قیمت‌گذاری دستوری فولاد و همچنین اظهارنظر علیه بورس، اظهار کرد: اینکه بورس کالا یا وزیر همکار را عامل گرانی و پاسخگویی بدانیم بی‌انصافی و توهین به شعور سهامدارانی است که به سخنان رئیس‌جمهور اعتماد کردند.

به گفته وی؛ قرار بود همه‌چیز به بورس واگذار شود، نمی‌شود سهامداران را به بورس اوراق کشاند بعد با تصمیمات غیر کارشناسی موجب خسارت به آنان شد.

فساد در خانه‌ای دیگر کمین کرده، آدرس اشتباه است

سعید اسلامی بیدگلی دیگر عضو شورای عالی بورس نیز در واکنش به اقدام وزیر صمت گفت: مواد اولیه و انرژی را باقیمت آزاد به شرکت‌‌ها بدهید و دست از سر قیمت‌گذاری محصولاتشان بردارید، قیمت‌گذاری نه حاصلی جز فساد دارد و نه البته هدفی جز آن، این چه مافیای فسادی است که قدرت آن از هر قانون و شورا و دولتی و ... بیشتر است؟

شکست نرخ دستوری، تجربه نیست؛ خاطره است

همچنین امیر تجریشی رئیس هیات مدیره بورس تهران نیز دراین‌باره گفت: هرگونه قیمت‌گذاری دستوری درنهایت شکست می‌خورد چه فولاد باشد و چه کالایی دیگر، درنهایت واقعیت‌های اقتصادی و مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت واقعی یک کالا را تعیین می‌کند.

پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی نیز دراین‌باره افزود: بر اساس قانون بازار سرمایه، اگر کالایی در بورس پذیرفته شود مشمول مزایده و مناقصه نیست و شامل قیمت‌گذاری دستوری نمی‌شود و اگر بورس قبول داریم باید به این قالب تن دهیم.

وی با انتقاد از موضوع قیمت‌گذاری دستوری فولاد، گفت: اگر قرار بر قیمت‌گذاری است پس فلسفه وجود بورس کالا چیست؟

وزیر که مدعی حذف قیمت دستوری شد، از آن سوی بوم افتاد!

سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با بورس نیوز دراین‌باره بیان کرد: قیمت محصولات در بورس کالا، دستوری نیست و قیمت هر محصول بر اساس روند عرضه و تقاضا مشخص می‌شود و با دستور نمی‌توان قیمت را مشخص کرد، اقدام بورس کالا مبنی بر ارجاع نامه وزیر صمت به شورای عالی بورس، اقدام درستی بوده تا شورای عالی بورس در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

تمام این حاشیه‌ها در حالی از سوی رزم حسینی ایجادشده که وی قبل از کسب رای اعتماد از مجلس در اتاق بازرگانی مدعی شده بود؛ قیمت‌گذاری دستوری را حذف می‌کند، خودرو را به بورس کالا می‌آورد اما؛ در حال حاضر دچار چرخش ۱۸۰ درجه شده و دلیل آن را هم عاقلان دانند.

علاوه بر آن رزم حسینی وزیری که باید در تراز جمهوری اسلامی باشد، بسان کودکان رفتار کرده و توپ گرانی را به زمین مسئول دیگری می‌اندازد درحالی‌که این وزاتخانه با کم‌کاری در حیطه وظایف خود موجب گرانی سرسام‌آور کالا‌های اساسی و کوچک شدن سفره مردم شده است.

با حواشی به وجود آمده باید از وزیر صمت پرسید آیا بهتر نیست به‌جای سرک کشیدن به بخش‌هایی که حیطه کاری وی محسوب نمی‌شود توان خود را معطوف وظایف وزارتخانه متبوع خود کند تا بیش از این سفره بخش زیادی از جامعه کوچک نشود.

احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
این سهم پالایش یکم حقوقی نداره.
؟.؟؟؟؟؟

چقدر به مردم انداختند که حتی رو این قیمت هم خرید نمیکنند.. بر دزد لعنت..
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
در اکثر سهم ها حقوقیها با پر کردن حجم مبنا در منفی 5 درصد خریدار هستند .
و با این روش قیمت سهم ها را روزانه منفی 5 درصد پایین میکشند .
آیا این روش دستوری است؟؟؟؟؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
ین آقا از اولش هم دراندازه وزارت نبود و با حمایت محافل خاص وزیر شد و درین چند ماه مانده. عمر وزارتش میخواد .....بعله !!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّة
کوروش
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
معلومه دنبال ثروت باد آورده هستند. اين رانت فقط نصيب حلقه هاي قدرت ميشود نه مردم.
روحاني هم که گفته بود همه چيزتان را بورس بسپاريد احتمالا خواب تشريف دارند و فردا ي روز فاجعه براي سهامداران ،متوجه موضوع ميشه.
به اين مجلس هم که هيچوقت اميدي نبوده.
تحلیلگر اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
همشون سرشون تو یه .................و فقط اموال ...............و ملتو .............میکنن صد رحمت به قوم ...............که حالا رو سفید شدن چون به ...............قوم معروف شده بودن ولی اینا نشون دادن که حتی از ..............هم .............ترند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
ات شالله شنبه از خواب بیدار میشه
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
جناب روحانی با ترفند همیشگی خودش مردم رو تشویق و توصیه به سرمایه گذاری در بورس کرد و طی مدت 5 ماه اول سال 99 دو برابر کسری بودجه امسال دولت رو با خالی کردن جیب مردم تامین کرده!! توقع نداشته باشین به این زودی ها از خواب بیدار بشه. مگر اینکه دوباره برای پر کردن جیب دوروبری هاش مجددا گذرش به بورس بیفته... خخخخ
رئوف
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
فساد و رانت در بورس غوغا میکنه و باعث ضرر و ناراحتی ملتی شده که مدیران حکومتی با وعده عدالت اقتصادی و تبلیغ کشوندن به بورس.
امروز هر واحد صندوق پالایشی که 4ماه قبل با وعده 30درصد سود به قیمت 10هزارتومن فروختند، متاسفانه به قیمت شوک آور کمتر از 7000تومن یعنی بیش از 30درصد ضرر رسید که این خلف وعده موجب سوخت شدن سرمایه مردم و بدبینی و نارضایتی ملت شده که موجب بروز مشکلات اجتماعی عدیده ای خواهد شد.
امیرخان
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
وزارت صمت همه چیزش فساده،از سیستم انبارهاش،که سهمیه غذای دام و مرغ دامدارها رو بدون اطلاع اونها برده اونجا و به قیمت آزاد بهشون می فروشه،با ارز دولتی سهمیه خودشون وارد کرده یه آغا زاده حالا به نرخ آزاد می فروشه،اون از کالاهایی که بدون ثبت سفارش میآرن،بعد به زور براش ارز و ثبت سفارش می گیرن،دوزار هم می زارن تو جیب چهارتا بی سواد که کالای اساسی تو گمرک مونده!!!اونام میآن شعار می دن،حالا روغن ارزون شد؟از محاسبه حقوق ورودی کالاها با ارز چهارتومنی یعنی یک ششم قیمت واقعی ارز،،از معرفی رانت خورها به بانک مرکزی برای گرفتن وام، ارز دولتی،از نرخ گذاری،که اصلا واقعیت نداره،از گرانی خودرو هم در بالا رفتن دلار هم در پایین آمدن دلار،دست بردن مکرر در تعرفه های واردات به سود افراد خاص ،مثلا آغا زاده ها لوازم آرایشی با تعرفه ببست وشش وارد می کنن،انبارهاشون پر شد یا تعرفه رو بالا می برن یا ممنوع می کنن!!!به بهانه لوکس بودن،یا جای برنج،خودرو،و.....به بهانه حمایت تولید داخل!!!از حراج مواد اولیه به قیمت مفت تا مجوز صادرات برای خاک!!فولاد سی درصد کنتر از قیمت بازار جهانی طرف یخره،،ببره بفروشه،پولش بجای سهامدار برا تو جیب دلال!!به بهانه گران بودن برای ساخت وساز،خب دلار بیاد پایین اونم میاد،اگه تو بفکر مردمی بی همه چیز چرا خودرو رو به همون قیمتی که دادی عراق به مردم نمی دی؟؟سیمان رو نمی دی،اظهارنامه سیمان برای پنجاه کیلویی سی سنته!! تا چهل سنت،،میشه حدود هشت تومن!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
مجلس و دولت همش کشکه،هیچ کدام به داد مردم نمی رسند غیر از خود مردم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
همش رانت بازم رانت .. قیمت دستوری مگر این صنایع را خصوصی نکردید .. کی به شما گفته بود خصوصی کنید پولش را بگیرید حالا دستور دهید به مال دیگری و موج بدبخت سازی ایجاد کنید بخدا همه اینها حرام است .‌ حرام نکنید خدا قهرش میگیرد الان دست با گریبان کورنا شدیم فردا زلزله و بدتر صبر خدا هم اندازه دارد چرا دست تو جیب دیگران .. مگر فولاد و سایر صنایع مالک ندارد برید سراغ خصوصی سازی میخواست نفروشد .. حالا بخدا چند ساله فروخته شده این دست تو جیب کردن حرامه ..حرام ..
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
همش رانت بازم رانت .. قیمت دستوری مگر این صنایع را خصوصی نکردید .. کی به شما گفته بود خصوصی کنید پولش را بگیرید حالا دستور دهید به مال دیگری و موج بدبخت سازی ایجاد کنید بخدا همه اینها حرام است .‌ حرام نکنید خدا قهرش میگیرد الان دست با گریبان کورنا شدیم فردا زلزله و بدتر صبر خدا هم اندازه دارد چرا دست تو جیب دیگران .. مگر فولاد و سایر صنایع مالک ندارد برید سراغ خصوصی سازی میخواست نفروشد .. حالا بخدا چند ساله فروخته شده این دست تو جیب کردن حرامه ..حرام ..
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: