تعداد بازدید : ۳۹۱۳
کد خبر : ۲۳۴۸۸۵
کارشناس بازارسرمایه در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
انتقال نماد‌ها به بازار پایین تر، تنبیهی برای سهامداران است و بهتر است در چنین مواردی به جای توقف و تنزل نماد و... جرائمی برای مدیران متخطی در نظر گرفته شود.

قصور مدیران و تنبیه سهامداران

به گزارش بورس نیوز، این روزها مرتباً سهامداران به قیمت‌گذاری‌های دستوری محصولات صنایع حاضر در بازار سرمایه و تصمیمات خلق‌الساعه و... انتقاد می‌کنند. چند روز قبل هم برخی نمادهای بازار پایه فرابورس به بازار پایین‌تر تنزل کردند.

دامنه این اعتراضات به مجلس شورای اسلامی هم کشیده شده و برخی نمایندگان هم در حمایت از سهامداران اظهارنظر کرده‌اند.

مرتضی عباد کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص انتقادات سهامداران به قیمت‌گذاری‌های دستوری بیان کرد: انتقادات سهامداران بابت قیمت‌گذاری‌های دستوری به‌جا است و وقتی سرمایه‌گذاران، سهام شرکتی را خریداری می‌کنند، مالک آن شرکت محسوب می‌شوند و انتظار دارند منافع و حق‌وحقوقشان در نظر گرفته شود. در بلندمدت اقتصاد پویا نیازمند شفافیت خواهد بود‌‌‌.

وی ادامه داد: استفاده از مکانیزم بازار آزاد قطعاً توزیع رانت را کاهش خواهد داد و در نهایت، منافع عدم‌مداخله در قیمت‌گذاری‌ها و حرکت به‌سوی مکانیزم بازار آزاد، هم نصیب سهامداران و هم خریداران بازارها خواهد شد.

تنزل نمادها به بازار پایین‌تر

این کارشناس بازارسرمایه در ادامه در موردانتقادات سهامداران بابت تنزل برخی نمادهای بازار پایه به بازار پایین‌تر و احتمال تعمیم آن به سایر نمادها گفت: اخراج نمادها از یک بازار و تنزل به بازار پایین‌تر به سبب عدم شفافیت در ارائه گزارش‌ها و... جزو قوانین بازار سرمایه محسوب می‌شود؛ ولی نحوه اجرای این مقررات و برخورد با خاطیان مورد انتقاد است.

وی اضافه کرد: شفافیت حق سهامداران است و همان‌طور که انتظار می‌رود شرکت‌ها در افشای اطلاعات عملکرد خود شفاف باشند، انتظار می‌رود مدیران فرابورس هم قبل از اجرای هر تصمیمی، اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند و از اقدامات ناگهانی که موجب ضرر و زیان سهامداران خرد می‌شود، اجتناب کنند ضمن اینکه معتقدم در صورت قصور مدیران شرکت‌ها در ارائه اطلاعات، نباید سهامداران را تنبیه کرد.

عباد تصریح کرد: انتقال نمادها به بازار پایین‌تر، تنبیهی برای سهامداران بوده و بهتر است در چنین مواردی به‌جای توقف و تنزل نماد و... جرائمی برای مدیران متخطی در نظر گرفته‌ شود. در نظر داشته باشید که انتقال نمادها به بازار بالاتر به‌مراتب سخت‌تر از تنزل آن‌ها به بازار پایین‌تر است و وقتی نمادی به بازار پایین‌تر منتقل می‌شود، فقط شرایط را برای سهامداران دشوارتر کرده‌ایم. مقررات مربوط به کاهلی و قصور مدیران در افشای اطلاعات، نیازمند بازنگری و اصلاح است تا سهامداران بابت تخطی مدیران دچار ضرر و زیان نشوند. بااین‌حال حساسیت بیش‌ازحد سهامداران نسبت به انتقال نمادها به بازار پایین‌تر بی‌مورد است.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: هر سهمی بر اساس ارزندگی واقعی، مسیر خود را خواهد پیمود و چه بسیار سهم‌هایی که در بازار پایه معامله می‌شوند اما؛ بیش از سهم‌های بازارهای بالاتر برای سهامداران خود بازدهی به ارمغان آورده‌اند.

عباد در خاتمه با اشاره به ارجاع برخی مشکلات بازار سرمایه به نمایندگان مجلس و انتظار حمایت از جانب مجلسی‌ها، اظهار کرد: می‌توان از ظرفیت‌های مجلس شورای اسلامی برای بهبود شرایط کلان بازار سرمایه بهره برد؛ ولی اینکه مدام نمایندگان مجلس و سایر سیاسیون را در مشکلات بازار سرمایه دخیل کنیم موجب تشدید استفاده ابزاری آن‌ها از بازار سرمایه برای پیشبرد مقاصد خود خواهد شد. معتقدم تبعات مداخله سیاسیون در بازار سرمایه از فواید آن بیشتر است و شاید بهتر باشد برای هر مشکلی، پای سیاسیون را به بازار سرمایه باز نکنیم.

 

مرگ و ننگ بر این دولت
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
خدا نابودتون کنه که نابود شذیم.سهام منو مثلا وساپا از 2600 تومن به 500 لپارس از 55000 به 10.000 و نیرو از 900 به 270 پارسخودرو از 2500 به 500 رسوندن هر روز هم صف فروشه.آخه خدا نابودتون کنه من این پولارو که مثل شما اختلاس نکردم براش یک عمر زحمت کشیدم کم خوردم کم خرج کردم تا کمی پس انداز کنم. انوقت شماهای از خدا بیخبر طی دو سه ماه همشو دزدیدید. خدا تلافیشو سر خودو خانوادتون در بیاره. به بیماریهایی مبتلا بشید که حتی همه اون اموال دزدی رو هم خرج کنید فایده ای براتون نداشته باشه.َ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
امیدوارم بیاری خداوند اخلال گران وخلاف کاران در بورس محاکمه شوند وبه سزایی اعمالشان برسند وآن روز دیر نیست. جای فرار ندارند باید تا روز محاکمه مسئولین ذیربط آنهارا زیر نظر بگیرند مبادا از کشور فرار کنند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
سلام دوست کارشناس.اینکه بجای سهامداران مدیران متخطی باید جریمه شوند نه سهامداران حرفی بجا است ولی با کدوم سازوکار.بازار سرمایه.مثل یه بازار دست فروشی که هر که رد بشه یه نطری میده حتی شورای عالی بورس تو این مدت چه تصمیات خوبی گرفتند واثرات آنها چی شد.وقتی مدیران بسان یه آدم بی اراده وبی منطق جلوی سهامداران خرد وچاپلوس برای بالا دستی ها جه انتظاری داریم که چی درست بشه.مردم را گدا پرور بار آوردند وبرای هر کاری دست دراز میکنیم آقا کمکمون کن.چون طوری سیستم چیده شده که پیشرفتی قرار نیست انجام بشه ویادمون دادند بگیم خداروشکر از این بدتر نشده.بورس بی قدرت وبدون جایگاه که بسان همون گداست که باید کمکشون کنید که باز پول ها جای دیگه خرج شود.
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
همه چیز در تعیین شاخص رقم می خورد: شاخص در سطحی مشخص، به چه دلیل؟ چرا برای قیمت اجناس سقف مشخصی تعیین نمی شود؟ از مردا ماه تا بهمن ماه چه قدر اجناس در کشور ارزان شده که بورس از بالای بیست آمده به زیر سیزده؟بورس در راستای چه منویاتی فعالیت می کند؟ حقوقی در بورس به دنبال منافع است نه ضرر و گر نه دلیلی ندارد در بورس بماند و ورشکست شود و در کارخانه اش را ببندد، حقیقی هم به همین منوال، توسط کارشناسان و دست اندرکاران اقتصاد کشور پی در پی اطلاعیه هایی حاکی از بهبود وضعیت بورس صادر می کنید ولی در نهایه موجب ریزش ارزش سهم ها می شوید: حقوقی از مرداد ماه تا به امروز سهام خود را در کف قیمت خریداری کرده و هر روز ارزانتر از دیروز و حالا سهم ها دپو شده ساعت 9 صبح تابلو بازار سبز است ولی بلافاصله سهم هایی فراتر از توان بازار در بورس سرازیر می شود و در نهایت تابلو رنگ خون به خود می گیرد، باید جلو این نوع فروشها گرفته شود و گر نه این پول های باد آورده که آه هزاران حقیقی بخت برگشته پشت سر آن است به چه دردی می خورد؟ عاملان باید بدانند که همه سهامداران ناراضی هستندو اینکه یک قرص نان دزدیدن و یا به زور گرفتن از صاحب مال و به فقیر دادن گناه دارد نه صواب، زورگیر و دزد در پیش گاه خدا و ملت و قانون از گروه ضاله هستندو گناهکار.
احد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
لعنت خدا برآنهایی که نتنها گره ای از مشکلات مردم باز نمی کنند بلکه گره محکمتری را بر آن میزنند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
اگه دامنه نوسان حذف می شد تمام این مشکل هاهم پیش نمی اومد و خیلی بیشتر از اینها دامنه نوسان به بورس ضربه می زند برای همین است در هیچ جای بورس دنیا شاهد دامنه نوسان و حجم مبنا نیستم ایا ما از بورس های دنیا بیاموزیم یا دنیا از بورس ما بیاموزد ، ؟ امید واریم رییس جدید بورس علمی و تخصصی با دامنه نوسان بخورد کنن و انچه به صلاح و پیشترفت بورس کمک می کند ختم شود و مدیریت شود
حقگو
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
بی تدبیری و رانت خواری و به قول خودشان سبد دزدی. و سبددزدان مردم خصولتیها 463 تومن گکوثر . هتل پارسیان اصفهان خریده ام 300 تومن شده چون مال بنیاد نامستضعفان است و رانتی . الهی تقاص . 10 روز پیش . سبدگردانی بردن مال مردم و بورس دستوری . نماد بنیادین گکوثر را به چه روزی بنیاد انداخته است . الهی تقاص
پالایشی را باد کنید با کدام فروش نفت با ضرر 60 درصدی و اشک و آه ما . الهی . تقاص . کاری کردید کا پالایشی را به اعتماد دولت خریدم به 6 تومن فروختم با 40 درصد ضرر حالا به چه حقی دست درجیب سهاداران میکنید و بادش کردید . دروعگویان سر گردنه
ناشر محترم به خاطر خدا نشر کن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
سلام اهالی بورس هرکه ازدولت اشیخ حسن روحانی وعملکرد سازمان بورس درزمینه لغو اردور خرید وفروس حضوری ومعملات تارخدار با قیمت باز یا طرح هویت سنجی سجام از مسئولان بورس دارد یا هر شکایت دیکر ازاعضائ دولت میتواند به لینک شکایت ملت ایران همراه شوند شکایت ملت ایران از حسن روحانی ببینید داشتن اپشن خرید وفروش مدتداریا تاریخدار با قیمت باز کلیه حقوق سهامداران حقیقیرا درنوبت معاملات هسته تامین میکند ودیکه مجبور نیستید برای خرید یا فروش دنبال سرخطی زدن وکارهای دیکر بگزذیذ تازه اجازه مهندسی بازار توسط ایستکاهای حقوقی وکارکزارهم کرفته میشود وبازار درخرید وفروش حقیقی و واقعی تر میشود دیکر خود دانید براساس اصل نود قانون اساسی هست لینک سکایت مردم ایران از حسن روحانی وکاملا قانونی ومجلس اکر حمایت خوبی بشود مجبور هست رسیدکی کند اصل نود قانون اساسیرا جدی بکیریم این بزرکترین حق مستضعفان هست
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
من از عقرب نمیترسم
ولی از نیش میترسم
ازان گرگی که میپوشد
لباس میش میترسم
من از دولت تمیترسم
................
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
لعنت بر هر چی ..............
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
خدا لعنتشون کنه که نتنها گره ای از مشکلات مردم باز نمی کنند بلکه گره محکمتری را بر آن میزنند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
خدایا خودت که جای حق نشستی و خودت شاهدی که پولهای رو که ما در بورس سرمایه گذاری کردیم از راه درست و حلال بدست آوردیم خدایا اون کسایی که اینجوری بناحق در حق ما ظلم کردند خودت رسواشون کن و زندگی شون رو تباه کن و سرمایه های کثیف هزاران میلیاردی شون رو که حتی خودشون نمیتونن حساب کنند رو ازشون بگیر و سرمایه مردم رو خودت به مردم برگردون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
موضوع بورسو یا به شوخی گرفتن و یا دارن پی مملکت و میکنن
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع

"امین" به افزایش سرمایه می اندیشد

شرکت تامین سرمایه امین در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ مجمع عمومی فوق العاده برگزار خواهد کرد.
دورهمی

دورهمی "پکویر" برگزار شد

شرکت کویرتایر در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۳مجمع عمومی را برگزار کرد.

"شصفها" در مسیر پرداخت سود قرار می‌گیرد

شرکت پتروشیمی اصفهان برنامه پرداخت سود به سهامداران را مشخص کرد.
مجمع

مجمع "ثنظام" ۲۴ تومان تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری ساختمانی نظام مهندسی ایران در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ برگزار شد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: