کد خبر : ۲۳۵۹۱۰
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری پارند در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز تاکید کرد:
۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۰
بورس ایران همچون طفلی است که گاهی باید دستش را گرفت و حمایت از این طفل با اقداماتی مثل دامنه نوسان، ارائه گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها و... امکانپذیر است.

خواندن ۵دقیقه

حمایت از بازار سرمایه+بورس نیوز

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه این روزها منتظر ارائه گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها در سال ۱۴۰۰ است؛ اتفاقی که موافقان و منتقدان بسیار هم دارد.

علی دهدشتی نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری پارند در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز در این خصوص بیان کرد: در بورس‌های جهانی با توجه به ثبات اقتصادی کشورها، تحلیل سهم‌ها با در نظر گرفتن EPS به روش TTM (پیش‌بینی سود هر سهم بر اساس عملکرد ۱۲ماهه گذشته) منطقی است اما؛ در کشور ما که هنوز فرهنگ سهامداری ضعیف بوده و بخش قابل‌توجهی از فعالان بازار سرمایه را غیرحرفه‌ای‌ها تشکیل می‌دهند، بازار با یک ابهام اطلاعاتی بزرگی روبه‌رو بوده و همواره این فرصت وجود دارد که عده‌ای از این شرایط سواستفاده کرده و در مورد پیش‌بینی سود شرکت‌ها، جوسازی کنند و در نهایت، عده‌ای از سهامداران متضرر شوند.

ببینید

وی افزود: اگر قصد توسعه فرهنگ سهامداری و جذب سرمایه‌گذاران به این بازار و ماندگاری آنها را داریم، باید این ابهام برطرف شود و گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها، دوباره منتشر شود؛ بورس ایران همچون طفلی است که گاهی باید دستش را گرفت و حمایت از این طفل با اقداماتی مثل دامنه نوسان، ارائه گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها و... امکانپذیر است. بعد از به بلوغ رسیدن این طفل و توسعه فرهنگ سهامداری در این بازار، می‌توان در مورد حذف دامنه نوسان و حذف گزارش پیش‌بینی EPS و... هم تصمیم گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن تاکید بر ضرورت وجود دامنه نوسان برای حمایت از فعالان این بازار، گفت: کافی است دامنه نوسان حذف شود تا فشار هیجان کاذب، ناگهان ریزش شدید (یا شاید رشد شارپ) به دنبال داشته باشد. حتی در بورس‌های جهانی هم در روزهای هیجانی بازار، دامنه نوسان اعمال می‌شود تا از رفتارهای هیجانی جلوگیری شود. دامنه نوسان "مثبت ۵ _ منفی ۵" حداقل باعث می‌شود در صورت بروز تنش‌ها و اتفاقات ناگوار، بازار سرمایه روزانه ریزش ۵‌درصدی داشته باشد و چه بسا در کوتاه‌مدت، تنش ها برطرف شده و بازار به روال عادی بازگردد. اما حذف دامنه نوسان در چنین شرایطی، ریسک ریزش‌های سنگین هم به همراه خواهد داشت. ضمن اینکه در بورس‌های جهانی، حمایت از سهم‌ها و بازارگردانی‌ها هم قوی‌تر بوده و معمولا کارگزاری‌ها، بازارگردان‌های خوبی هم هستند و اجازه نمی‌دهند هیجان، بر روند بازار غلبه کند.

بیشتر بخوانید:

بازگشت به مدار صعودی در گرو ...

بیشتر ببینید:

حکمت
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
مشکل ما اینجاست که با طفل دوست شدیم
علی اصغر
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
سلام خسته نباشید. استاد محترم. هر کار کارشناسی میاد مستقیما افراد تازه وارد را مقصر اصلی قلنداد میکنه که حرف درست و منطقی است. اما 70% هم مسوولان و کارشناسان مسول مستقیم این ریزش بازار یا بهم زدن سیستم نبص بازار انجام دادن چرا یی زیاد دارد از طرف دولت و افراد غیر کارشناس میاد نطر میده و طبیعتا نطم بازار بهم میریزه . اطلاع رسانی درست از طرف دولت یا کارشناسان انجام میشد. افرار تازه وارد. یا شرکت نمیکرد یا ریسک بازار را قبول میکرد و الان بیشتر افراد طلب کار نبودن. پس لطفا مستقیم افراد تازه وارد را مقصر اعلام نکنید..
دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
مجمع

مجمع "صبا " ۱۹۳ تومان تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه گذاری صبا تامین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ برگزار شد.
سهامداران

سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع

مجمع عمومی عادی شرکت صنایع پتروشیمی گلستان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ برگزار شد.
افزایش سرمایه ۱۱۳ درصدی

افزایش سرمایه ۱۱۳ درصدی "شرنگی" در مجمع

مجمع عمومی فوق العاده شرکت صنعتی و شیمیایی رنگین در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ برگزار شد.
سهامداران حقیقی

سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند

شرکت سیمان ساوه زمان پرداخت سود به سهامداران حقیقی و حقوقی را تعیین کرد.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: