تعداد بازدید : ۱۳۸۱
کد خبر : ۲۳۷۸۷۷
وزیر صنعت:
۰۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۹
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به رشد ۷ درصدی صنعت ایران در شرایط تحریم و کرونا، گفت: بیش از ۶۰۰۰ معدن راکد در کشور داریم.

 

به گزارش بورس نیوز، علیرضا رزم حسینی با بیان "باید از رهبر معظم انقلاب تشکر کنیم که ۱۱ سال پیاپی اقدام به نامگذاری اقتصادی سال‌ها می‌کنند" یادآور شد: ایشان ۳ سال اخیر هم به نام‌های رونق تولید، جهش تولید و پشتیبانی از تولید و مانع زدایی نام گذاری کرده اند. این کار بسیار مهمی است و نشان می‌دهد که راهبرد جمهوری اسلامی در جهت تولید و رونق اقتصاد کشور است.

وی با بیان اینکه وزارت صمت به عنوان یکی از واحد‌های متولی حوزه تولید، تمام تلاشش را برای پشتیبانی انجام می‌دهد، افزود: برای سال جدید چند برنامه داریم؛ حمایت جدی از بخش تولید، اعطای تسهیلات بانکی، تسهیل در صدور مجوز‌ها از این قبیل برنامه‌ها است. در زمان حاضر مجوز تولید در شهرک‌های صنعتی یک روزه صادر می‌شود و به دنبال این هستیم قوانین شهرک‌های صنعتی را خیلی روانتر کنیم.

وی تصریح کرد: نکته دوم بحث معادن است که بیش از ۶۰۰۰ معدن راکد در کشور داریم و یا در اختیار افرادی هستند که فعالیت نکرده اند. در پایان فروردین ما از طرحی رونمایی خواهیم کرد که این معادن را آزاد سازی و از طریق مزایده در اختیار متقاضیانی که اهلیت هم دارند قرار خواهیم داد.

وزیر صمت با اشاره به این‌که انتقاداتی به عملکرد سامانه جامع تجارت وارد می‌شود، اضافه کرد‌: خوشبختانه حدود ۷۰ درصد این سامانه کارآمد است و از ورود، ترخیص، انبار تا توزیع کالا در سطح بازار در این سامانه تا حدودی ثبت می‌شود. بیش از ۵۵۰ هزار انبار در این سامانه ثبت شده است و اکثر کالا‌هایی که مبدا ورودشان مشخص است را می‌توانیم در این سامانه دنبال کنیم. در مورد کالا‌هایی هم که مبدا تولید مشخص دارند همینطور است؛ به نحوی که برخی از واحد‌های تولیدی بزرگ ما در این سامانه ثبت شده اند.

رزم‌حسینی با تاکید بر اینکه باید واقعیت را گفت، ادامه داد: چهار تا پنج دهه سال عقب افتادگی در این حوزه داریم و باید به نوعی این خلا را جبران کنیم. خوشبختانه اتفاق خوبی افتاده است و دو ماه پیش در وزارت صمت به عنوان متولی این کار، امضای الکترونیک در حوزه سلامت را رونمایی کردیم که امروز هم تقریبا در همه بخش سلامت اجرایی می‌شود. البته دولت الکترونیک کم کم در همه شبکه دولت پایدار می‌شود و فکر می‌کنم به زودی همه بتوانیم از سیستم دولت الکترونیک بهره‌مند شویم.

وی در مورد مقاومت‌هایی که در مقابل تغییرات و نقصان‌های موجود در بازار و توسعه موانع حقوقی برای مقابله با تعدی به حقوق مردم گفت: بخشی از این موارد بر عهده مجلس شورای اسلامی است که ما رابطه خوبی هم با کمیسیون صنایع داریم. بخش مقرارت زدایی، قوانین مزاحم و زائدی که بر مسیر تولید است را احصا و به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده ایم. امسال هم پیگیری خواهیم کرد تا به کمک مجلس شورای اسلامی آن را حذف کنیم.

وزیر صمت به مشکلات ابتدای سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته همین موقع برای تولید ماسک، مواد شوینده، دستگاه ونتیلاتور و گان که به دلیل کرونا مورد نیاز مردم بود مشکل داشتیم. امروز ۲۲ میلیون ماسک N۹۵ تولید روزانه ایران است و صادر کننده آن هستیم. تولید ونیتلاتور کلا در یک کارخانه در خراسان رضوی انجام می‌شد، اما در همین چند ماه گذشته کارخانه دیگری در تهران راه اندازی شد و صادر کننده شده ایم. در همه اقلامی که پیش بینی نشده بود و ما با بحران روبرو شده بودیم، امروز صادر کننده شده ایم و انواع شوینده‌ها در کشور است.

وی با بیان اینکه فرمایش مقام معظم رهبری که در سال گذشته جهش تولید قابل قبول است بسیار حائز اهمیت است گفت: ما در بیش از نوزده رشته صنعتی رشد داشته ایم. در سال ۹۹ شاخص رشد صنعتی در رشد اقتصادی ایران به بیش از ۷ و نیم درصد خواهد رسید. تا اول اسفند ماه بر اساس اعلام بانک مرکزی ۷ درصد بوده که ما پیش بینی می‌کنیم اگر آمار این یک ماه بیرون بیاید به هفت و نیم می‌رسد.

وزیر صمت با درخواست از رسانه‌ها برای بیان نکات منفی و مثبت اقتصاد ایران به صورت همزمان، گفت: توجه کنیداین در شرایط تحریمی و کرونائی است درحالی که ۲۵۰۰ میلیارد دلار خسارت کرونا برای اقتصاد بین المللی بود و همه کشور‌ها این خسارت را داشتند و بعضا رشد متنفی اقتصادی هم داشتند. در ایران، علی رغم تحریم رشد اقتصادی هفت و نیم درصدی تجربه کرده ایم. بدانید حدود ۶ میلیارد دلار از ناحیه ممنوع کردن واردات کالا‌های غیر ضروری که به فرمایش مقام معظم رهبری رخ داد صرفه جویی کردیم سه میلیارد دلار تولید داخلی داشتیم که در مجموع نزدیک به نه میلیارد دلار صرفه جویی داشتیم و ما این روند را ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: به دنبال تسهیل تولید داخل هستیم ضمن اینکه این تولیدات باید رقابتی هم بشوند. ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که اگر بخواهیم کالای ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار باشد باید فضای بازار ایران رقابتی شود.

دیدگاه خود را بیان کنید
* نظر:
نام:
ایمیل:
گزارش مجامع
تقسیم سود ۳۲ تومانی در مجمع

تقسیم سود ۳۲ تومانی در مجمع "وبهمن"

مجمع عمومی شرکت سرمایه‌گذاری بهمن در تاریخ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ برگزار شد.

"وسمحال" آماده برگزاری مجمع می‌شود

مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت سرمایه گذاری استان چهار محال و بختیاری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۳۰ برگزار خواهد شد.
سهامداران

سهامداران "وامین" با هم دیدار کردند

شرکت سرمایه‌گذاری امين توان آفرين‎‌ساز در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ مجمع عمومی فوق العاده برگزار کرد.

"شتوکا" آماده برگزاری مجمع

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت توکارنگ فولاد سپاهان در تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ برگزار می شود.
برای دریافت خبرنامه بورس نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: